12.12.2014

Uplynulý víkend sme opäť trávili na výstave, no vybrali sme sa do rakúskeho Welsu, kde bola 6 a 7. 12. medzinárodná výstava. Posudzovali rozhodcovia z Írska, maneželia  pán Timothy a pani Marion Finney. Prihlásených bolo úctyhodných 33 chrtíkov v sobotu a 31 v nedeľu. Pozerať sa na ich posudzovanie bol zážitok. Neponáhľali sa, každému v kruhu venovali rovnaký čas a ich prístup bol profesionálny. Bolo ťažké zistiť ich typ v plemene. 

Lavinia má z obidvoch dní krásny posudok a vyhrala svoju triedu so známkou V1, CACA z 5 posúdených chrtičiek. Pre nás to bol veľký úspech a veľmi sa tomuto výsledku teším, škoda ale, že sa nám nepodarilo bodovať o titul CACIB.

Som rada, že som mohla týchto rozhodcov zažiť, i keď niektorí z nás boli ich verdiktom prekvapení, ba priam zaskočení.

 

 

 

3.12.2014

Predošlý víkend 29.11. a 30.11.2014 sme strávili  na výstavách v Nitre na Winner Show a Slovakia Cup. Obidve boli medzinárodnej úrovne a posudzovali rozhodcovia zo zahraničia. V sobotu bola zmena rozhodcu a náš kruh posudzovala rozhodkyňa z Ukrajiny, pani Oľga Goncharuk. Väčšina z nás, ktorí sme pri kruhu pozorovali posudzovanie sme v úžase otvárali ústa, aj oči nad spôsobom rozhodovania. Laviniu som na obidva dni nahlásila do triedy otvorenej. Triedy boli početne zastúpené a celkovo bolo prihlásených 28 chrtíkov. Lavinia obhájila titul V1, CAC zo štyroch chrtičiek vo svojej triede a ja si tento výsledok nesmierne vážim a neviem, či ho mám brať, ako náhodu, alebo ako odborné a profesionálne presvedčenie rozhodkyne.

V nedeľu posudzovala rozhodkyňa z Portugalska, pani Veiga Maria Gabriela. Očividný rozdiel v profesionalite a odbornosti by snáď postrehol aj úplný laik. Neporovnateľne lepší prístup ku chrtíkom aj vystavovateľom a kvalita posudzovania konečne vyvážili šok z predošlého dňa.  Pani Veiga je dôsledná a veľmi prísna pohybárka a pre to sa stalo, že niektorých chrtíkov si v diagonále nechala chodiť viac krát. Lavinia má pohyb v kruhu rada a očividne sa pani rozhodkyni jej štýl a pohyb páčili. Postavila nás na prvé miesto a tak sme opäť obhájili V1, CAC. Žiaľ CACIB nám unikol o fúz, ako sa hovorí a pani rozhodkyňa nám s milým úsmevom podala ruku so slovani „Next time„

 

 

25.11.2014 sme  s Laviniou podstúpili vyšetrenie kolenných kĺbov vo veterinárnej ambulancii LionVet, Sk.,  s výsledkom 0/0 a certifikátom o vyšetrení. Výsledok z vyšetrenia bol pre mňa veľmi dobrou správou !

 

 

6.11.2014

Uplynulý víkend sme strávili v Prahe, presnejšie  sobotu v Šestajoviciach u Hely Podanej, kedy sme jej priviezli Messalinku a v nedeľu na výstavisku Praha-Letňany. Sobotný večer bol pre nás veľmi príjemne strávený v kruhu dlhoročných priateľov pri dobrom víne a výbornej večeri. Messalinka - Mimi, ako ju budú volať, bola po ceste vyčerpaná a prvý večer bolo pre ňu určite náročné zvykať si na nový domov. Potrebuje to čas a dnes už máme správy s fotkami, že všetko je na dobrej ceste.

 


 

V nedeľu 2.11. sme sa zúčastnili DUOBLE CACIB v Prahe. Prihlásených bolo 30 chrtíkov a posudzoval rozhodca z Grécka, pán George Kostopoulos. Jeho posudzovanie má vysokú úroveň, je dôkladný a uprednostňuje pohyb. Lavinia bola prvý krát v triede strednej. Trieda bola slušne zastúpená a celkovo v nej pán rozhodca posudzoval 4 sučky.Na prvé miesto postavil šedú poľskú sučku Blue Breeze Z Koloseum a na druhé s res.CAC moju Laviniu. Pán rozhodca bol prísny a známkami VD vôbec nešetril. Občas si ale mohol dať pozor na výšku. Veľmi početne bola zastúpená aj trieda otvorená, kde súťažilo 8 sučiek. Bola to najsilnejšia trieda. BOB sa dostal do správnych paciek. Krásne predvedený a elegantný Fachiro Tileco z triedy strednej sa stal jeho majiteľom.

Cesta domov bola sprevádzaná hmlou a drobným mrholením  cez Vysočinu , ale večer sme už boli šťastne doma.

 

 

28.10.2014

Za posledné dni sa nám nazbierali zaujímavosti o ktoré sa rada s Vami podelím. V podstate sú to dve udalosti, z ktorých jedna aj tá druhá sú pre nás výnimočné. Prvá je Európska výstava psov v Brne 24.10., ktorej sme sa zúčastnili a tá druhá, že po tejto výstave som odovzdala nášho Mentorka novej majiteľke Anne Monogarovej, ktorá sa tiež zúčastnila výstavy a on s ňou a s jej ostatnými chrtíkmi odišiel do svojho nového domova do Moskvy.

Európska výstava psov v Brne bola perfektne zorganizovaná. Veru neviem, či sa jej dá čosi vytknúť, ale myslím si, že v piatok, kedy sa vystavovali chrti bol pre mňa skvele stráveným dňom v krásnej, čistej, vykúrenej hale na vysokej úrovni s veľkými a priestrannými kruhmi vystlanými kobercami. Ani sponzor Eukanuba nenechal nič náhode. Pripravovať a organizovať výstavy nie je jednoduché a ak zoberiem v úvahu rozmer takejto výstavy, tak musím chváliť organizátorov a poďakovať im za perfektne odvedenú prácu. ČMKU si tým rozhodne vydláždila cestu k ďalším takýmto výstavám a mám tým na mysli Svetovú výstavu psov !!!

Chrtíkov posudzoval uznávaný a plemena znalý rozhodca Gerard Jipping z Holandska a prihlásených bolo fantastických 109 chrtíkov a čo je potešujúce, chrtíkov vysokej kvality, skutočné krásnych, že ste mohli oči nechať na každom, lebo Vás čímsi vedel každý z nich upútať.

Lavínia ešte do 29.10. patrí vekovo do triedy mladých a v nej sa odprezentovalo 15 sučiek, čo bola naozaj silná konkurencia. Pán rozhodca mal systém a aj pri tak vysokom počte bolo jeho posudzovanie kvalitné, zodpovedné a na úrovni, ktorá ku takejto výstave patrí. 

Pri určovaní konečného poradia postavil na prvé miesto s Ex1, CAJC, EJW krásnu šedú sučku Salomé del Barone Rampante a na druhé miesto s Ex 2 moju Laviniu a tretie miesto patrilo čiernej sučke od Moniky Vágnerovej Destinny Muj Andílek. Som presvedčená, že aj pre ňu to bola veľká pocta, pretože dostať známku Excellent u pána Jippinga na Európskej výstave psov pre mňa teda veľká pocta je !. Pre nás to bol obrovský úspech pri tak vysokom počte zúčastnených v našej triede a celkovo pri počte zúčastnených a veľmi si tento výsledok vážime.

 

V medzitriede patrilo prvé miesto talianskej sučke Rosalia Gaetana del Barone Rampante, druhá skončila šedá sučka Francesca Tileco z Čiech a na štvrtom mieste sa umiestnila Ringwil Gil-Endor od Hely Podanej. Triedu otvorenú vyhrala opäť talianska sučka Queen Elizabeth dei Raggi di Luna.

Triedu mladých psov vyhral Letano Il Cagnolino. BOB si z kruhu odniesla krásna šedá, jemná sučka Fairy Footsteps Fiefoerniek´s.

Všetkým víťazom a aj zúčastneným srdečne blahoželám. EVP bola prezentácia kásy a kvality chrtíkov. Je mi ale veľmi ľúto, že zo Slovenska sme hájili  farby len tri, Petra Jablonická, Alenka Palárcová a ja. Veľká škoda pre všetkých, ktorí mohli a neprišli, lebo prišli o neopakovateľný zážitok a to vidieť 109 krásnych chrtíkov európskej kvality.

Potom som odovzdala nášho Mentorka Anne, rozlúčili sme sa, urobili zopár fotiek a pomaly sa s Laviniou  vracali domov aj šťastné a hrdé, ale aj smutné za Mentorkom.

 

 

 

6.10.2014

Naše šteniatka majú o pár dní 12 týždňov. Už sú to ozajstní chrtíci v svojich prejavoch a aj v pohybe. Sú zvyknutí na svoje domovské prostredie a ja sa začínam obávať, že ich odchod od nás bude náročný pre ne a aj pre nás. Marsyas je už týždeň vo svojej novej rodine a má sa úžasne. Koncom októbra odchádza Mentorko do Ruska a Messalina  zasa začiatkom novembra do Čiech. Doma zostane ešte Makaria. Máme ešte zo tri týždne na to, aby sme si to spoločne užili.

 

Mentor

Makaria

Messalina

 

 

1.10.2014

27.9. sme sa s Laviniou zúčastnili medzinárodnej výstavy IHA v Tullne. Posudzovala rozhodkyňa, pani Tatjana Urek zo Slovinska a prihlásených bolo 26 chrtíkov, čo je úctyhodné číslo. Pani rozhodkyňa bola všímavá a veľmi pozorná, milá a veľmi nežná ku chrtíkom. Ani jeden sa jej nebál, práve naopak sa ku nej väčšina túlila a vyžadovala si láskanie. Bolo vidieť, že toto naše plemeno má v láske a pristupuje ku nemu profesionálne a s veľkým citom.

Lavinia bola prihlásená do triedy mladých, lebo tam vekovo ešte stále patrí a tak sme túto výstavu brali ako príjemný výlet a spestrenie víkendu. V kruhu si Lavinia viedla dobre aj v pohybe, aj v postoji na predvádzacom stole a pani rozhodkyni sa od prvej chvíle páčila. Porazili sme konkurenciu a z kruhu sme vyšli so známkou V, Jugendbester, čo je vlastne CAJC.

Čakalo nás ešte ďalšie predvádzanie v kruhu a aj tu sme boli úspešné. Lavinia získala ďalší titul Bundesjugendsieger  a o BOB nastupovala s krásnym čiernym psom z triedy strednej Italian Lover du Domaine de Chanteloup. Pani Urek si nás nechala v kruhu dlho  a veľmi pozorne si pozerala pohyb a nakoniec rozhodla, že BOB získal tento zaujímavý psík a BOS (Best of opposite sex) dostala moja Lavinia. Počasie bolo zamračené, ale my sme boli usmiate a domov sme sa vracali s dobrým pocitom, krásnymi kokardami a posudkom.

 

 

19.9.2014

Šteniatka mali dva mesiace a ich život je viac-menej zabehnutý. Posledné slnečné a teplé dni nás opäť vylákali na záhradu. Tento veľký priestor im ponúka možností  unaviť sa a vyblázniť. O pár dní od nás odíde Marsyas. Bude to zmena, lebo on je hnacím motorom pre ostatných a určite im bude chýbať.

 

Marsyas

Mentor

Makaria

Messalina

 

 

27.8.2014

 

Šteniatka mali cez víkend 6 týždňov a zo dňa na deň sú samostatnejšie a obratnejšie, aj keď  k životu naďalej  potrebujú svoju matku. Idú sa ku nej pritúliť a pocuckať si mliečka. Ak neprší a nie je príliš mokro, tak sú z nich prieskumníci na záhrade. Ten bezstarostný život im závidím a určite nie som sama   :-) 

 

 

 

20.8.2014

Poslednými z výstav, ktorými sme zakončovali výstavný maratón boli dve medzinárodné výstavy 16. a 17.8. v Bratislave. Na ne som prihlásila Laviniu, lebo som nepočítala s tým, že v Topoľčiankach dokončíme junioršampióna.

Na tieto medzinárodné výstavy nebolo prihlásených veľa psov. V sobotu na zahraničnú rozhodkyňu pani De Ridder-Onghena Liliane z Belgicka bolo prihlásených len 9 chrtíkov, čo bola veľká škoda. Pani rozhodkyňa mala svoj neopísateľný šarm, bola milá, spoločenská a veľmi priateľská. Zadávala veľa známok VD, ale s takým šarmom, že my pri kruhu, sledujúci posudzovanie sme mali dojem, že sú to  známky Výborný. Problematika chrtov a aj chrtíkov jej nebola vôbec cudzia. V plemene sa vedela orientovať a na nedostatky poukázala. Traja chrtíci u nej dostali známku VD. Lavinia bola opäť v triede mladých a mala konkurenciu. Pekne sa predviedla a pani rozhodkyňu veľmi upútala svojim zjavom, stavbou tela, hlavou, hrudníkom a pohybom. Z kruhu sme si odniesli V1, CAJC. Bolo jasné, že budeme do kruhu nastupovať o titul BOB. Rovnako úspešná bola aj Ringwil Gil-Endor. Vyhrala svoju triedu, získala aj veľmi potrebný CACIB. Ona a Lavinia nastúpili do kruhu o BOB samé, keďže psi z triedy strednej a otvorenej dostali VD. Pani rozhodkyňa udelila BOB mojej Lavinii a netajila sa tým, že sa jej táto sučka veľmi páči. Opäť to pre mňa veľa znamená a veľmi si tento titul a posudok cením.

V nedeľu som už nemala toľko síl na vystavovanie a aj Lavinia bola očividne otrávená a unavená. Dokonca som uvažovala, že ostaneme doma, ale nakoniec zvíťazila zodpovednosť a láska k tomuto koníčku. V tento deň posudzovala pani Ľudmila Fintorová a jej posudzovanie nám nie je cudzie, keďže to je naša, Slovenská rozhodkyňa. Prihlásených bolo len 6 chrtíkov, padli dve VD, BOB si z kruhu tento krát odniesla krásna čierna sučka  Antoinetta il Segreto dell´Amore z Čiech a BOS zasa psík  Lupavaro Glittering Prize, ktorý v sobotu z kruhu vyšiel s VD od belgickej rozhodkyne. Lavinia bola v mladých sama a od pani rozhodkyne dostala V1, CAJC a Ringwil V1,CAC a res.CACIB. Bol to naozaj náročný víkend, keď zoberiem do úvahy to, že ten minulý sme strávili celý v Topoľčiankach. Lavinia splnila všetky podmienky na udelenie titulu Slovenský šampión krásy mladých, ktorý sme si hneď v sobotu ráno dali vystaviť a potom sme sa už venovali len vystavovaniu.

 

 

 

19.8.2014

 Víkend od 8.8. až do nedele 10.8. patril v Topoľčiankach Slovenskému klubu chovateľov chrtov a ich klubovej a špeciálnej výstave. Zámok v Topoľčiankach doslova praskal vo švíkoch a privítal nielen nás, ale aj ostatných vystavovateľov z Čiech a Poľska. Všetkým sa veľmi páčilo prostredie, prekrásny zámocký park oplývajúci starými drevinami, jazierkami, lávkami a lavičkami na oddych, no valná väčšina chválila organizáciu oboch výstav. Je naozaj veľmi príjemné počuť poďakovanie za zorganizovanie takéhoto podujatia, za prístup a krásny víkend, ktorý vystavovatelia prežili spolu s nami.

Na sobotnú klubovú výstavu som prihlásila Laviniu. Je mladučká, práve dovŕšila rok a jej trieda mladých bola naozaj početne zastúpená. Vystavovalo sa v nej 6 chrtičiek a z Poľska prišla aj krásna plavá Luna, sestra Lavinie. Chrtíkov posudzovala pani rozhodkyňa Nina Neswadba z Rakúska. Bola to naozaj veľká konkurencia. Celkovo bolo prihlásených 25 chrtíkov.

Naše šance som vôbec neriešila pri tak veľkej konkurencii. Keď ale Lavinia vyhrala svoju triedu a pani rozhodkyňa jej udelila CAJC bola som nesmierne šťastná a tento CAJC som si veľmi cenila. Psík z triedy mladých Eterno di Sanque Regale dostal pre výšku známku VD a tak nemala Lavinia konkurenta, s ktorým by mohla súperiť o titul  Klubový víťaz mladých 2014. Bola to škoda. Lavinia tak dostala aj tento tilul a ocenenie Junior BOB. V triede strednej sa predviedla v konkurencii ďalších dvoch veľmi zaujímavá a pekná Ringwil Gil-Endor. Vyhrala svoju triedu, zabojovala aj o titul Klubový víťaz 2014 a o BOB nastúpila spolu s Federicom Lupavarom a Laviniou. Keď pani rozhodkyňa udelila tento cenný titul mojej Lavinii bola som nesmierne šťastná a poctená.

 To ale nebol koniec, pretože Laviniu čakala súťaž Dieťa a pes, kde s ňou nastúpila naša Paulínka. Veľmi sa tešila na predvádzanie a na to, čo vyhraje. Obe boli v kruhu úžasné rovnako, ako aj ostatné deti, ktoré sa tejto súťaže zúčastnili. Všetci ich podporovali a tlieskali im. Rozhodcovia postavili na prvé miesto naše dve slečny. Túto veľkú slávu ťažko predýchavali jej rodičia  a bola som svedkom a otcovskej slzy. 

 Potom som nasúpila s Laviniou do záverečných súťaží kde v súťaži o Junior BIS opäť excelovala, kde ju všetci traja rozhodcovia Bernd Munsterman z Nemecka, Barbara Arndt z Kanady a Nina Neswadba z Rakúska postavili na prvé miesto a my sme si  užili úžasných pár minút veľkej slávy a z tejto súťaže sme si odniesli hodnotné ceny. Za všetky spomeniem krásny pokál udelený našim klubom a nádherné ceny, ktoré do tejto súťaže venovala Katarzyna Mijakowska z Poľska..

 Keďže Lavinia zislala aj titul BOB nastupovala opäť do poslednej súťaže o BIS. Tu sme ešte posledný krát dôstojne prešli kruh, ale do užšieho výberu sme sa nedostali, čo vôbec nevadí. Sme veľmi šťastné, že sme si mohli po čase zopakovať ten neopísateľný pocit víťazstva, ktorý som zažívala s matkou Lavinie Dolce.

 

 

 

21.7.2014

Naše šteniatka majú za sebou prvý týždeň života. Za ten čas pribrali, zdvojnásobili svoju pôrodnú váhu a podrástli. Je až neuveriteľné, ako sa mi menia pred očami. Toto je obdobie, ktoré si ja vyslovene užívam a teším sa z každej voľnej chvíľky, ktorú môžem venovať týmto mojim pokladom.

Už to nie sú len šteniatka číslo 1,2,3,4, ale od tohto momentu majú svoje mená.

 

Prvorodený striebornošedý psík má meno Marsyas . V antických mýtoch nie je o jeho pôvode jednoznačná informácia. Najčastejšie sa za jeho matku uvádza bohyňa Kybelé a otcom vraj bol riečny boh Oiagros z Trácie, alebo hudobník z Kybelinej družiny Hyagnis, alebo aj vynálezca flauty Olympos. Ten sa niekedy uvádza, ako jeho druh, či syn.  Marsyas našiel flautu, ktorú s kliatbou  zahodila bohyňa Aténa, keď zistila, že hra na nej znetvoruje tvár. Toto mu prinieslo nešťastie, lebo sa na nej naučil hrať, spyšnel a trúfol si na súboj v hre na flaute vyzvať samého boha Apolóna.  Marsyova trúfalosť Apolóna urazila, ale prišiel. Tento súboj v hre na flaute vyhral a naplnil dohodu a to, že porazenému bude stiahnutá koža za živa. Spoločníkom Marsya ostali len uplakané oči a z ich vsiaknutých  sĺz vznikol prameň frýgickej rieky, ktorá sa volá Marsyas.

Druhorodený svetloplavý psík dostal meno Mentor. Bol synom Itačana Alkima, priateľom kráľa Odysea a vychovávateľom jeho syna Telemacha. Keď odišiel Odyseus do trójskej vojny, zveril Mentorovi svoj dom a výchovu syna Telemacha. Túto úlohu plnil Mentor veľmi svedomito,  zodpovedne a úspešne. Bol múdry a rozvážny a Telemachos ho poslúchal  ako svojho otca. Mentotovo meno žije dodnes: označuje sa ním poučovateľ,  kárateľ a mravokárca, žiaľ v ironickom zmysle, aký mu v  Homérovej Odysei nikdy neprislúchal.

Tretia šedá sučka dostala meno Messalina.  Pochádza z rímskej doby okolo roku 20 n.l. (vtedy sa mohla narodiť), bola rímska cisárovna, manželka cisára Claudia, silná a vplyvná žena, ktorej pripisujú veľmi zlú povesť. Plánovala vraždu svojho manžela a prevrat. Pochádzala z julskoclaudijskej dynastie rovnako, ako jej manžel. Bola prapraneter  cisára Augusta, aj sesternicou cisára Caligulu, cisára Neróna a tak boli obaja manželia dvojnásobne príbuzní. Claudius sa pravdepodobne s Messalinou oženil pre posilnenie väzieb v cisárskej rodine. Traduje sa o nej, že žila veľmi nespútaným sexuálnym životom.

Posledná zlatoissabellová sučka dostala meno Makaria.  Bola dcérou najväčšieho hrdinu gréckych báji Herakla a jeho druhej manželky Deianeiry. Po smrti rodičov spolu so súrodencami ušla do Atén, aby sa zachránila pred úkladmi mykénskeho kráľa Eurystea. Keď jej a súrodencom poskytol aténsky kráľ Demofoón azyl, pritiahol Eurysteus s veľkým vojskom a žiadal vydať Heraklove deti. Demofoón jeho žiadosť odmietol a tak Eurysteus zaútočil na Atény. Pred bytkou sa Demofoón spýtal svojich veštcov, ako by mohol odvrátiť boj a zachrániť mesto a Heraklove deti. Odpoveď znela, že nad silnejším nepriateľom zvíťazí, ako obetuje bohom život dievčaťa. Keď to Makaria počula, dobrovoľne vystúpila na oltár a obetovala život za svojich súrodencov a ochrancov. Jej meno sa v antike stalo symbolom súrodeneckej lásky.

 

 

 

13.7.2014

Včera poobede naša Dolce porodila 4 krásne šteniatka, ako inak,  v zaujímavých farbách. Dvaja psíkovia vo farbe strieborná šedá a svetlo plavá a dve sučky šedá a zlatá isabella s tmavým pigmentom. Dolce aj šteniatka sú v poriadku, chutí im papať a ja sa z nich veľmi teším. Pôrodné váhy 200, 170, 200, 215 g. Hrdému otcovi Leonovi Feritte Bugsy do Prahy posielame pozdravy  :)

 

 

 

10.6.2014

 V nedeľu 8.6. sme boli  s Laviniou a Elinkom účastníkmi klubovej výstavy KCHICH v Náměšti nad Oslavou. Posudzovala pani rozhodkyňa Michaela Pavlásková zo Slovenska. Prihlásených bolo 31 chrtíkov. Elendila som prihlásila do veteránov a Laviniu do triedy mladých.  Elendil si po dlhom čase užil výstavnú atmosféru a bol z nej nadšený. Jeho konkurent, strýko  Bilbo Gil-Endor, starší, trinásťročný prešedivený pán  túto triedu vyhral.

Príjemné zámocké prostredie už dávno učarovalo mne, ale teraz aj Lavinii. Bola spokojná, vyrovnaná a v kruhu si to naozaj užila. Zo štyroch sučiek ktoré boli v tejto triede sa Lavinia dostala na prvé miesto so známkou V1, CAJC a pekným posudkom. Zabojovala o Klubového víťaza mladých a nakoniec získala aj cenu Najlepší mladý.

Bol to príjemne strávený deň v prekrásnom prostredí zámockého parku, kde sa veľmi rada vraciam.

 

 

 

30.5.2014 – 1.6.2014

 

Prvá výstava bola v piatok v Senci a bola to Národná výstava psov. Lavinia bola po prvý krát prihlásená do triedy mladých. Posudzovala  dlhoročná a skúsená  rozhodkyňa pani Ľudmila Fintorová. Všetko by bolo fain, len nám nevyšlo počasie. Bola zima, fúkal nepríjemný vietor a myslím si, že celkovo bolo prihlásených málo chrtov a to nehovorím o chrtíkoch, ktorých bolo len 6. Lavinia sa už celkom slušne predvádza, ale problém jej robila zima a vietor. Od pani rozhodkyne si z kruhu odniesla veľmi pekný posudok so známkou V1, CAJC a v ďalšom kole ešte aj BOS, čo je najlepší jedinec opačného pohlavia. Ďalšia výstava nás čakala v nedeľu a bola to MVP , Derby Winner Show. Chrtov posudzovala dlhoročná chrtárka pani Iveta Vojteková. Aj v nedeľu bolo málo chrtíkov. Prihlásených ich bolo 7, vystavovalo sa ich 6. Lavinia si zopakovala výstavný výsledok a rovnako bola ohodnotená V1, CAJC a v ďalšom kole dostala tiež BOS.

Verím, že sa nám podarí získať ešte posledný CAJC na to, aby sme mohli požiadať o titul Junioršampión.

 

 

 

2.5.2014 ukončila svoju pozemskú  púť a  odišla do psieho neba naša prvá, drahá  sučka Santanka Skarak. Ostávaš naďalej s nami moja milovaná a nikdy na Teba nezabudneme. Bola si pre mňa priateľkou, spoločníčkou, dala si život niekoľkým  našim šteniatkam, z ktorých vyberiem úspešnú Deianeiru, Dardanosa a naše slniečko Aretku.

 

Spi sladko dievčatko moje. V mojom srdci ostávaš naveky.

 

 

 

29.4.2014

Dnes naši "L"-káči Lavinia a Leandros oslavujú 9 mesiacov. Je to pre nich a aj pre mňa prelomový dátum, lebo sa pre nás začína výstavná kariéra. Prvé výstavy v triede mladých nás čakajú na prelome mája a júna, tak nech sa nám darí :)!

Rovnako myslíme v tento deň aj na Lunu a Latinka a všetkým želáme veľa zdravia, milujúcu rodinu a úspechy.

 

 

 

18.4.2014

O krátky čas budú mať naše šteniatka z vrhu „L„  9 mesiacov. Leandros a Lavinia si nedávno skúsili výstavný kruh v triede dorastu, no ich sestra Luna Lucretia, ktorá žije v Poľsku u Agatky Szadkowskej, začala s výstavami veľmi skoro. Niekoľko krát zvíťazila v triede baby a puppy a ocitla sa v záverečných súťažiach na popredných miestach a ocenením BOB Puppy.

Ďakujem Agatke za všetko, čo doteraz pre Lunu urobila, ale aj za to, čo pre ňu bude robiť v budúcnosti. Želám si, aby Luna, Leandros a Lavinia kráčali po ceste, ktorú im vydláždila ich skvelá a  veľmi úspešná matka Dolce Vita. Myslíme aj na Teba Latinus ( Latinko), Ty si žiješ v kruhu milujúcej rodinky a vieme, že Ti nič nechýba.

 

 

 

31.3.2014

 

Včerajšia MVP NITRADOG bola prvou výstavou , kde sa Leandros a Lavinia prezentovali v triede dorastu. Posudzoval pán rozhodca Georg Kostopoulos z Grécka, ktorého som mala tú česť zažiť na Klubovej výstave chrtov v Topoľčiankach a svojim posudzovaním si ma získal. Pre to som svojich dorastencov prihlásila práve na nedeľu a neoľutovala som. Pán rozhodca pristupoval ku chrtíkom opäť láskavo, milo,  tolerantne a profesionálne. Vyčerpávajúce posudky s pomenovaním predností, ale aj nedostatkov sú to, čo vystavovateľ v dnešnej dobe očakáva od rozhodcu a tak sa aj stalo. Máme za sebou teplý, slnečný a nádherný deň. Stretli sme sa s priateľmi a k tomu obaja, Leandros aj Lavinia získali v triede dorastu známku veľmi nádejný 1 v silnej konkurencii.

Pripájam zopár fotiek :)

 

 

 

12.3.2014

 

Tak a máme tu skorú jar. Slniečko nás šteklí teplými lúčmi a my si ho užívame ako sa len dá. 

 

 

 

29.1.2014

 

Dnes je narodeninový deň našich  „ L „ – kových šteniatok. Oslavujú polročnicu. 6 mesiacov nie je nič v porovnaní s 12 rokmi Santanky, ktoré oslávi tento rok, alebo 8 rokmi Elinka, no je to pekný začiatok na ceste životom a dúfam, že to bude cesta spokojná, radostná  a úspešná. Želám im veľa zdravia a radosti so svojimi rodinami.  S Latinkom sme strávili minulé nedeľné doobedie a Lune do Poľska posielame láskyplné pohladenie.

Pripájame zopár fotiek.  

 

Lavinia Lamia

 

Luna Lucretia

 

Leandros Linos

 

Fotky z návštevy u Latinusa Liber

 

 

20.1.2014

 

WINTERSHOW  CACIB Trenčín je výstava, ktorá na Slovensku otvára výstavnú sezónu a tento rok by som jej dala aj prívlastok  „ jarnú „ , lebo bolo prekrásne slnečné a teplé počasie miestami až s teplotami 14 st. Výstava mala vyhradené dva víkendové dni 18. a 19. 1.2014.

Do triedy mladých bol po prvý krát prihlásený Kastor Quindici a bola to pre neho obrovská skúsenosť, lebo presne tak bol aj po prvý krát vo výstavnej hale. Z troch psíkov, ktorí sa v triede predviedli sa Kastor umiestnil so známkou V3. Pani rozhodkyňa Wieremiejczyk-Wierzchowska Malgorzata z Poľska bola ku všetkým veľmi príjemná, milá. Dávka objektivity jej nechýbala. Kastor má od nej pekný a povzbudivý posudok.

V triede otvorenej sa predviedol Janus Quindici a prišiel zabojovať o posledný titul, ktorý potreboval na dokončenie Slovenského šampióna krásy. Porazil svojho konkurenta, získal potrebný CAC a dokončil šampióna.

V sučkách sa predviedla ešte Hestia Quindici, ale nemala šťastie.  Menej srsti na hlave a hrudi  a horná hranica výšky jej znížili šance a pani rozhodkyňa ju ohodnotila na známku VD. CAC získala v tomto prípade tá lepšia.

CACIB a BOB si z kruhu odniesol momentálny harcovník výstav Sunny Feritte Bugsy a rovnako dokončil šampióna. Srdečne blahoželáme jemu aj jeho majiteľke.

Chcem poďakovať Jurajovi Števiarovi za predvedenie Kastorka a Kastorkovej fantastickej  majiteľke Vlastičke Zónovej, Monike Bučkovej za všetko čo doteraz urobila pre Janusa, ale aj pre Hylasa a Tinke Katrincovej za lásku,  ktorú dáva Hestinke.

Verím, že Janus  bude tento rok vo výstavách pokračovať, má na dosah dokončenie maďarského šampióna a prvú cestičku si vyšľapal v decembri vo Welse. Budeme mu držať palce.

 

 

 

28.12.2013

 

V poslednom mesiaci roka  sa opäť udiali zaujímavosti v podobe fantastického úspechu nášho Janusa, ktorý bodoval 8.12.2012 na medzinárodnej výstave v rakúskom Welse, kde z 27 chrtíkov   bol  pani rozhodkyňou Andrejou Nowak zo Slovinska v triede otvorenej ohodnotený známkami V1, CACA, CACIB, BOB a v záverečných súťažiach   Janus s Monikou stáli na 4 pozícii a získali BIG-4. Myslím si, že toto bolo vrcholové zavŕšenie tohtoročnej výstavnej sezóny a  obom  srdečne blahoželáme.

 

Opäť chceme poblahoželať našim šteniatkam z vrhu  B, C, E, H  narodeným v decembri a popriať im veľa zdravia a dlhý život so svojimi rodinami.

 

Náš milovaný Elinko oslávil 27.12.2013 osmy rok života.  Eli, som šťastná, že si stále so mnou a verím, že to tak bude ešte veľa rokov. Zo srdca Ti všetci blahoželáme.

 

 

4.12.2013

Neviem či sa to zdá len mne, ale tento rok mal veľmi dlhý a rýchly krok, lebo len nedávno sme slávili začiatok a už je tu koniec roka 2013. Z dvoch zahraničných krytí sa nám narodili krásne šteniatka a dve z vrhu " L " , Lavinia a Leandros zostali doma. Majú už štyri mesiace a naďalej si  užívajú neopakovateľný "šteniatkovský" čas a ja sa s nimi teším z každého krásneho a slnečného dňa, aký bol aj dnes.

Pripájam aj zopár fotiek  :-)

 

 

 

14.11.2013

 

Lavinia a Leandros majú 3,5 mesiaca. Pokiaľ to dovoľuje počasie, trávia veľa času na záhrade a zopárkrát boli na prechádzke mimo prostredia, ktoré poznajú. Bol to pre nich veľký zážitok. Pozorná a starostlivá Dolce je im neustále na blízku. Veľmi často myslíme na Lunu a Latinka, ale vieme, že u Agátky a Peťka sa majú fantasticky. Sme  s nimi v neustálom kontakte. 
 

 

 

28.10.2013

 

Počasie nám stále praje, aj keď sa občas zamračí, poprší a ráno nás nemôžu prekvapiť hmly, lebo kalendár nám dáva jasne najavo, aký je tu čas, tak aj napriek týmto nástrahám a premenlivosti počasia máme to šťastie, že si krásnu jeseň s teplým babím letom užívame na záhrade. Cez víkend sme si vyskúšali prvú prechádzku na vodítku  s mamou Dolce a zistili sme, že svet to nie je len naša záhrada, ale pokračuje aj za ohradou. Máme už tri mesiace, zostali sme doma bez Luny, ktorá išla bývať do Poľska ku Agátke  a Latinka. Ten býva u Peťa, ale stále sme veselá, hravá a neposedná dvojka.

 

 

 

29.9.2013

 

Len nedávno sa u nás narodili túžobne očakávané šteniatka po Dolce a  Brin-´d Amour a je tu čas, kedy majú dva mesiace. Ani neviem, ako to preletelo, ale bol to čas, ktorý mi ostane navždy v pamäti. Užívali sme si a užívame si stále každú chvíľku, ktorú trávime spolu. Dolce je skvelá matka, ešte donedávna šteniatkam poskytovala svoje mliečko a naďalej sa o ne vzorne stará.

Takže, ak to neviete, sme už veľkí a vieme ako vyzerá naša záhrada, vieme sa spolu hrať aj odpočívať, sme ako traja mušketieri, vlastne  štyria  a máme sa radi.

 

 

 

10.9.2013

 

Čas je neúprosný, nezastaví sa ani na okamih. Šteniatka po Dolce a Brin-´d ovi majú už 6 týždňov a tento víkend si konečne vyskúšali pobyt na záhrade. Zo začiatku boli veľmi opatrní, ovoniavali trávičku a bojazlivo skúmali prostredie. Fotografie, ktoré pripájam, už svedčia o niečom úplne inom. Škoda, že nám dnes neprialo počasie, lebo inak by sme si pobyt na trávičke určite zopakovali.

 

 

 

5.9.2013

 

Predošlý, posledný prázdninový víkend sme strávili neďaleko Banskej Bystrice v objatí krásnych hôr a lúk v typickej, i keď už predsa modernejšej  dedinke Jasenie, v horskom hoteli Lomnistá, ktorému ešte stále na päty dýcha tieň socializmu. Súčasťou areálu sú chatky, dve nádrže s chovom pstruhov a priestor na voľnočasové aktivity. Náš klub tu pripravil Chovateľskú výstavu chrtov. Pravidlá vystavovania sú takmer totožné s pravidlami FCI, no pravidlá posudzovania majú odlišnosti v tom, že rozhodcami boli chovatelia. Na naše plemeno talianskych chrtíkov klub pozval posudzovať dlhoročnú chovateľku  a milovníčku plemena pani Helenu Podanú z chovateľskej stanice Gil-Endor z Českej republiky. Helena bola ochotná a pripravila si pre nás chrtíkárov aj prednášku o novom štandarde chrtíka a o novodobých dejinách chrtíka. Prednáška bola perfektne pripravená, obsahovala obrázky a fotky k jednotlivým tematickým celkom. Cez projektor, ktorý som zabezpečila sme si mohli doslova vychutnať túto čerešničku na torte, ktorá na nás čakala po odvystavovaní a záverečných súťažiach.

Vrátim sa ale k podstate a to ku chovateľskej výstave. Prihlásených bol slušný počet chrtíkov, taký, na aký sme zvyknutí aj na klasických výstavach.  Z celkového počtu 14 chrtíkov boli 4 psi a 10 sučiek. Boli sme počtom prihlásených tretie najzastúpenejšie plemeno na tejto výstave čomu sa veľmi teším.

Po otvorení výstavy a privítaní rozhodcov a vystavovateľov sme do kruhu nastupovali ako prví. Musím povedať, že rozhodovanie sa v určitom momente nelíšilo od tých, na ktoré sme zvyknutí na klasických výstavách, ale líšilo sa a veľmi v prístupe.

Dlhoročný chovateľ takmer dokonale pozná slabiny a nedostatky plemena, ale aj jeho kvality a pri posudzovaní si veľmi pozorne všíma oboje, ale nezabúda na celkový dojem a charizmu každého jedného vystaveného psíka.

Posudzovanie a tým pádom aj posudky boli takmer rovnaké v popise kvalít a nedostatkov . Pani rozhodkyňa sa presne zameriavala u každého na to isté, teda zuby, skus, hlava, oko, chvost, nohy, tlapky, dokonca neostrihané nechty, venovala sa postoju, pohybu z predu i zadu,  z boku a hrudníku. V každom posudku boli pani rozhodkyňou pomenované  nedostatky a podčiarknuté kvality.

Po odvystavovaní nám povedala, že bola veľmi milo prekvapená z plnochruposti a skusu chrtíkov a rovnako aj z zo štandardnej výšky, i keď sa objavili dva prípady, kde výška bola v tolerancii 1 cm, čo je v poriadku.

Nadobudla som dojem, že aj vystavovatelia boli s rozhodovaním pani Podanej a jej posudkami spokojní a som presvedčená, že tieto posudky si vysoko cenia. Helena bola taká milá, že pamätala aj na nás vystavovateľov a ako rozhodkyňa si pre každého vystaveného psíka priniesla kokardu s venovaním. Bolo to od nej veľmi milé. Ja ju už mám spolu aj s tou za BOB odloženú na viditeľnom mieste.

Ešte by som mala spomenúť, že na túto chovateľskú výstavu som prihlásila moju lásku, Elinka, už takmer osemročného chrtíka, ktorý je stále vo výbornom zdravotnom stave a v úžasnej telesnej kondícii, stále krásny, aj keď už jeho bradu začína zdobiť šeď, dobrotivej a nekonfliktnej povahy, jednoducho je to aristokrat celým svojim charizmatickým zjavom. Toto je podľa mňa typický predstaviteľ plemena. Získal to najvyššie ocenenie. Bol v triede šampiónov prihlásený sám a aj keď už na výstavy nechodí, tak túto si vychutnal až do dna a predviedol sa ako kráľ, ukázal, že stále patrí medzi tých TOP chrtíkov. Elendil si z výstavy odniesol ocenenie V1, CC, BOB a BIS-3 v záverečných súťažiach, kde o poradí rozhodovali všetci rozhodcovia, takže ma veľmi potešilo, že aj ostatní sa zhodli na tom, že Elendilovi patrí tretie miesto v tejto vrcholnej súťaži.  Pre informáciu poviem, že titul CC je titul, ktorý sa môže zadávať na výstavách takéhoto typu a znamená čakateľa na chovateľského šampióna a je výlučne v kompetencii klubu, alebo klubov.

Táto klubová akcia v sobotu večer končila spoločnou večerou a pre tých zábavychtivých aj diskotékou. Celý víkend od 30.8. do 1.9.2013 patril v horskom hoteli Lomnistá v Jasení chrtárom a chrtom zo Slovenska a Čiech, chovateľským rozhodcom zo Slovenska a Čiech a v nedeľu sa zavŕšil coursingom na neďalekej lúke.

 

 

 

27.8.2013

 

Chcem sa s Vami podeliť o potešenie z fotiek našich štvortýždňových šteniatok. Už to dávno nie sú malé ležiace batôžky odkázané len na svoju matku a  mňa. Začínajú sa prejavovať a postupne nám ukazujú svoje povahy . To najkrajšie obdobie na nás len čaká a ja sa naň veľmi teším.

 

 

 

19.8.2013

 

„ L „ –kové  šteniatka majú 3 týždne a sami posúďte, ako vyrástli za ten čas do krásy. Otvorili oči, začali robiť prvé kroky a to najkrajšie obdobie nás ešte len čaká. Skutočne sa ho neviem dočkať a dúfam, že nám bude priať aj počasie, aby sme si mohli na záhrade vychutnať ešte stále krásne letné a slnečné dni. Písala som, že priblížim ku každému menu šteniatka osud dávneho antického hrdinu, ktorého je nositeľom. Budem sa snažiť výstižne a stručne opísať charakteristiku mena.

 

Šedá sučka nesie dve mená Lavinia Lamia. Lavinia bola dcéra kráľa Latina a jeho manželky Amaty. Bola zasnúbená  s rutulským kráľom Turnom, spojencom kráľa Latina. Kráľ a otec Latinus toto zasnúbenie zrušil a vydal Laviniu za Aenea, ktorý prišiel do Itálie a usadil sa v Latinu. Podľa Lavinie vraj nazval jej manžel Aeneas mesto, ktoré v novej vlasti založil. Zvyšky Lavinia, predchodcu Ríma sú pri dnešnom Lide di Lavinio v Latiu. Lamia bola zasa príšera z Hádovej podsvetnej ríše. V noci vychádzala na svet a kradla matkám deti. Vraj bola dcérou egyptského a líbyjského kráľa Bela a pre svoju krásu sa stala milenkou najvyššieho boha Dia.

 

Krémová sučka dostala meno Luna Lucretia. Luna bola rímska bohyňa Mesiaca, ktorej kult vraj zaviedol Romulov spoluvládca Titus Tatius. Luna mala v Ríme niekoľko chrámov, z ktorých najvýznamnejší stál na Aventíne. V jej svätyni na Palatíne zažínali každý večer na jej počesť svetlo. Lucretia bola manželka Tarquinia Collatina. Rímski historici ju považovali za historickú osobnosť.

 

Psík Leandros Linos má prvé meno po hrdinovi jedného z najslávnejších antických  ľúbostných príbehov. Pochádzal z Abýda na maloázijskej strane Hellespontu a zaľúbil sa do krásnej Afroditinej kňažky Héro. Príbeh o Leandrovi a Héro je výtvorom gréckej ľudovej fantázie, ktorá opriadla povesťami osamelú vežu na brehu Hellespontu. Druhé meno Linos patrí dvom synom boha Apolóna, ktorí v niektorých neskorších verziách mýtov splývajú. Prvý z nich bol synom Apolóna a argejskej kráľovskej dcéry Psamaty a druhý Linos bol zasa synom Aplóna a niektorej z Múz. Najčastejšie sa uvádza Kaliope a bol bratom najslávnejšieho pevca z gréckych mýtov Orfea.

 

Posledný psík Latinus Liber má prvé meno  stotožnené s kráľom národa Latinov v strednej Itálii, Latiu. O jeho pôvode sa správy rozchádzajú, ale podľa rímskych povestí bol synom boha Fauna a jeho manželky Fauny, alebo nymfy Mariky. Latinus položil základy pre vznik rímskeho národa. Liber bol rímsky boh úrodnosti pôdy a ako boh  vína a vinohradníctva je stotožnený s Bakchom. Patrí medzi najstarších rímskych bohov. Jeho kult bol rozšírený hlavne medzi roľníkmi.

 

 

Ešte zopár informácií o Kastorkovi, ktorý sa má vo svojej novej rodine fantasticky. Je spokojný, milovaný a jeho chrtí kamarát mu je veľkým bratom a učí ho všetko, čo v budúcnosti využije. Teší ma to a veľmi ďakujem pani Vlaste a Michalovi. Tu je zopár fotiek.

 

 

 

12.8.2013

 

Predošlý víkend patril na Dostihovej dráhe Bratislava-Petržalka už tradične chrtom, kde sa  v sobotu konala Klubová výstava chrtov a v nedeľu Krása a výkon 2013. V piatok začali prípravy, stavali sa stany, vyznačovali sa kruhy, na miesto konania oboch podujatí, ktoré sú takpovediac vrcholom chrtátskej sezóny, sa vozilo všetko, čo úzko súvisí z prípravou tohto podujatia.

Netradičné bolo, že chrtíci sa vystavovali ako prví a myslím si, že všetkých, ktorí vlastnia chrtíkov to veľmi potešilo. Počasie bolo ráno ešte mračné a trošku chladné, ale vyhovujúce. Po tých tropických týždňoch padla táto zmena ako príjemné osvieženie. Poobede už slniečko prevzalo vládu nad oblohou a pri záverečných súťažiach sme sa opaľovali, lebo nám svietilo rovno do veľkého kruhu.

Chrtíkov v kruhu č. 2 posudzovala pani rozhodkyňa Andreja Nowak zo Slovinska, ktorá v nedeľu robila aj coursingovú rozhodkyňu.

Prihlásených bolo 26 chrtíkov, 9 psov a 17 sučiek, z ktorých 1 chýbala. Pani rozhodkyňa má určite chrtov v láske, lebo ku nim pristupovala s veľkým porozumením a citom, presne vedela, aký prístup ktoré plemeno potrebuje. Pri posudzovaní uprednostňovala pohyb, štandardnú výšku, eleganciu a ľahkosť, všímala si nedostatky, ktoré podčiarkla. Väčšina vystavovateľov bola s jej posudzovaním spokojná. Monika prihlásila Janusa do triedy strednej, v ktorej mal ďalších dvoch konkurentov. Janus vie byť nevyspytateľný a človek u neho musí rátať aj s tým, že nebude mať ten správny deň na vystavovanie. Tento krát nám prialo aj počasie aj Janusova pohoda a môžem povedať, že predvádzanie zvládol výborne. Predvádzací stolík mu nerobil problém, pani rozhodkyňa mu tiež padla do oka a v pohybe nemá problém. Túto danosť dostal do vienka od rodičov. Musím ale povedať, že jeho silnou konkurenciou bol druhý psík Blue Diamond Duelano. Všímam si ho už dávnejšie aj na Fb. Elegantne a ľahko sa predvádza, je pevnejšej kostry,  má kľudnú a vyrovnanú povahu a ja osobne ho považujem za veľkého konkurenta pre Janusa aj v budúcnosti, lebo pri vyrovnaných jedincoch je to už len o tom, čo uprednostní rozhodca.

Takže Janus v triede strednej obhájil prvé miesto a pani rozhodkyňa mu udelila V1, CAC a v ďalšom kole  titul Klubový víťaz, čo je veľmi cenný titul a nakoniec aj Best of Bred. Janusov úspech ma veľmi potešil, čo sa nedalo pri kruhu prehliadnuť :).

V triede čestnej Patrícia predviedla Deianeiru ( Dorinku ) Quindici, multišampiónku,  takmer šesťročnú stále krásnu chrtíčku vo výbornej kondícii a pani rozhodkyňa ju postavila na prvé miesto so zaujímavým posudkom. Toto bolo pre mňa zadosťučinenie a potvrdenie správnej cesty, pretože Dorinka bola prvá sučka po Elinkovi a veľmi som túžila nechať si ju doma. Paťka však na ňu čakala vyše roka a ja som chcela dodržať sľub. Teraz viem, že všetko je tak, ako malo byť a z celého srdca Paťke za Dorinku a za všetko, čo pre ňu urobila ďakujem. Tu je zopár fotiek z výstavy.

 

 

 

6.8.2013

 

Naše  "L" kové šteniatka oslávilii v pondelok svoj prvý týždeň života a zvládli ho spolu s Dolce na jednotku. Mala som obavy, že nápor štyroch šteniatok bude pre ňu  záťaž, ale veľmi milo ma prekvapila. Prvé štyri dni pri nich neustále ležala, kŕmila ich a čistila. Misku s vodou som jej musela prikladať, lebo od šteniatok sa ani nepohla. Odbehla od nich len na venčenie a to tak, že som ju musela vyniesť.

Teraz je to už v normále. Už si od nich na chvíľku odíde za mnou, alebo na záhradu, ale neustále sleduje všetko okolo.

Tento týždeň som sa zaoberala menami a vybrala som pre každé šteniatko meno výnimočné tým, že sa skladá z dvoch mien. Aký je pre mňa tento vrh, také mená som sa snažila šteniatkam vybrať. Verte, či nie, je to ťažká úloha a veľmi zodpovedná. Snažím sa meno vybrať aj podľa toho, či sa ku šteniatku hodí a či ho bude charakterizovať, čo sa nemusí stretnúť so skutočnosťou.

Plavý psík, ktorý sa narodil posledný dostal meno LATINUS LIBER,

svetloplavý psík, ktorý sa narodil druhý má meno LEANDROS LINOS,

šedá sučka sa narodila prvá a dostala meno LAVINIA LAMIA a krémová sučka v poradí tretia sa volá LUNA LUCRETIA.

K menám sa čoskoro vrátim a ku každému napíšem osud, ktorý sprevádzal jeho nositeľa v antických dobách.

Ešte prikladám zopár čerstvých fotiek našich drobčekov.

 

Luna Lucretia

 

Lavinia Lamia

 

Leandros Linos

Latinus Liber

 

 

30.7.2013

 

Včera  29.7. poobede sa našej krásnej Dolce narodili štyri úžasné šteniatka. Šedá sučka v pôrodnej váhe 195 g, plavý psík v pôrodnej váhe 200 g, ďalšia, krémová sučka o váhe 200 g a isabellový psík o váhe 185 g.

Celý pôrod trval takmer 4 hodiny a prebehol bez komplikácií a kľudne. Šteniatka aj Dolce sú v poriadku.  Chuť do jedla im nechýba, sú dravé a životaschopné. Mám z nich neopísateľnú radosť a nesmierne si to užívam J  .

 

 

 

8.7.2013

Kastor je už trojmesačný hravý a šťastný chrtík. Cez víkend sme na záhrade urobili zopár fotiek. Bola som spokojná, ako sa s ním dalo pracovať pri fotení v postoji. Neprotestoval a nemal problém s výškou a na stole, ani s postojom. Verím, že toto mu ostane aj do dospelosti. Už to nie je malé šteniatko, ale nohatý výrastok vo vývoji  J. Koncom týždňa odchádza do svojej novej rodiny a jeho nová majiteľka sa na neho veľmi teší. Verím, že bude pre ňu potešením, ale aj prínosom.

Včera, 6.7. mali obaja, Kastalia aj Kastor tri mesiace. Všetci im želáme spokojný život, zdravie,  pohodu a milujúcich páničkov.

 

 

Chceme sa ešte pochváliť úspechom nášho Janusa, ktorý na MVP vo Veľkej Ide v sobotu aj v nedeľu získal V1, CAC a k tomu v nedeľu ešte res.CACIB.  Majiteľke Monike Bučkovej a Janusovi srdečne blahoželáme.

 

 

1.7.2013

 

Prinášame zopár noviniek a fotiek z posledných dní. Kastalia je už vo svojej  rodine a spoločne si zvykajú na život v trojici. Včera sme ich boli pozrieť s Kastorom a Viki. Súrodenci sa vybláznili, polietali spolu po tráve, vyťahali sa za uši a poohrýzali sa. Občas im sekundovala ich matka Victoria. Kastorovi spoločnosť sestry dobre padla, pretože doma má už starších spolubývajúcich a tí veru často krát nemajú zmysel pre jeho „detské„ radovánky.

 

 

 

10.6.2013

 

Naše „K“-áčka minulý týždeň oslávili dva mesiace. Nestíhali sme pripraviť fotky a pochváliť sa nimi. Posledné dni boli dosť náročné. Takže tu je zopár postrehov a fotiek :).

Kastalie rastie jemná, priebojná a sebavedomá sučka, ktorá si bude vedieť v živote poradiť asi  s každým problémom a z Kastora zasa  zádumčivý, hravý, temperamentný  a poslušný chrtíček. Obaja rodičia im  do vienka dali len to najlepšie a z toho mám veľkú radosť. Zvykli si tráviť podstatnú časť dňa na záhrade. Majú snáď už preskúmaný každý kút a stále ich to baví. Nech sa už neopakujú chladné a daždivé dní, ako tie predošlé, aby tak ako aj včera a dnes mohli vylihovať a lietať po trávičke a tešiť sa zo života.

Kastalia sa začne koncom mesiaca pripravovať na odchod do svojej rodiny, ktorá sa jej nevie dočkať a Kastorko je zatiaľ ešte stále voľný.

 

 

 

2.6.2013

 

Včera neskoro večer  sme sa vrátili zo štvordňovej cesty z Cosne Cours sur Loire vo Francúzsku z krytia. Dlhodobo som pre Dolce mala vybraného šedého psa Py´s Kessela, ale nakoniec som sa rozhodla pre krásneho plavého a typovo sa viac hodiaceho Brin d´ Amour du Domaine de Chanteloup. V utorok neskoro poobede  sme sa vydali na cestu a v stredu doobeda o 11.00 sme už kryli na Chanteloupe.  Dolce bola pripravená a všetko prebiehalo tak, ako sme očakávali a ďalšie dni sme ešte prekryli.

 

 

Vo Francúzsku bolo približne také počasie, ako tu, ale pršalo a tak všetky naše výlety za pamiatkami a krásami okolia rieky Loiry boli sprevádzané oblačnosťou, dažďom a občasným vetrom. Nijako nás to neodradilo a snažili sme sa vidieť čo najviac. Okolie je známe vinicami a výrobou vín, popretkávané kanálmi, po ktorých sa plavia lodičky, všade veľa zelene a kamenných domov tak typických pre Francúzsko.

Ubytovaní sme boli práve v takomto zrekonštruovanom rodinnom  „ sídle „ , starom 240 rokov. Nádhera a úžas. Ak sa niekedy dostanete do týchto miest, tak Vám vrelo odporúčam pozrieť si Cháteau de Chenonceau, Apremont, alebo Cháteau de Montrésor a neuveriteľné množstvo podobných skvostov na rieke Loire. Tento krátky, ale prekrásny výlet bol odreagovaním  sa z každodenných povinností a spojením  príjemného  s užitočným.

Teraz nám neostáva nič iné, len trpezlivo  čakať na výsledok  :).

 

 

 

13.5.2013

 

Kastalia a Kastor v sobotu oslávili svojich 5 týždňov. Napredujú míľovými krokmi. Je neuveriteľné, aké robia pokroky. Ich pohyb je zo dňa na deň stabilnejší. Začínajú mať typické šteniatkovské prejavy, ako roztomilé štekanie, vrčanie, naháňanie a samozrejme túlenie. Viki už nechce pri nich tráviť toľko času a radšej ich pozoruje z kresla. Keď je to potrebné, tak zasiahne a vychováva. Rada sa vyhrieva na slniečku a viac dňa trávi vonku s ostatnými chrtíkmi. Fotky, ktoré prinášame sme fotili dnes na záhrade. Prekvapilo ma, že malúšikovia nemali vôbec problém s novým prostredím a po trávičke sa preháňali, akoby to bolo ich známe miesto.

 

 

 

Máme aj ďalšie skvelé správy, ako by to začínalo byť v poslednom čase pravidlom. V nedeľu 12.5. bola v Košiciach Medzinárodná výstava psov, na ktorú Monika hlásila Janusa do triedy mladých, aby sa pokúsil zabojovať o posledného CAJCa a Hylasa do triedy šampiónov, kde začal pracovať na získaní titulu Grand šampión. Telefonát, ktorý som od Moniky dostala poobede ma veľmi potešil. Hylas obhájil ďalší V1, CAC a získal pre neho tak potrebný CACIB a náš mladý fafrnok Janus obhájil  V1, CAJC a v kruhu o BOB porazil Hylasa a krásnu slečnu a titul Best of Bred si odniesol on. Ešte by som mala povedať, že rozhodcom bol pán J. Matyáš zo Slovenska.

V nedeľu splnil Janus poslednú podmienku na získanie a priznanie titulu Slovenský junioršampión.

Srdečne blahoželáme obom našim chapcom a samozrejme hlavne ich skvelej majiteľke Monike a jej rodine.

  

Chcem ešte poblahoželať našej krásnej Lórien v trom rokom, ktoré oslávila práve v nedeľu 12.5. Je stále úžasná, veselá, hravá  s fantastickou povahou, ako má aj jej brat Legolas a som veľmi rada, že je našou súčasťou. Lórinka, všetko najlepšie, pevné zdravie a veľa radosti zo života !

 

 

 

 

7.5.2013

 

Naše roztomilé  „K“ačka mali mesiac a sami vidíte, ako sa majú. Pozerajú  na svet a začínajú ho pomaly krok za krokom premeriavať. Zatiaľ sa to všetko deje na území ich izbičky, no presnejšie ohrádky s pelieškom, ale už to dlho trvať nebude a vyrazia na prvé prieskumnícke výpravy mimo tohto priestoru.

 

 

V rakúskom Grafeneggu bola v sobotu 4.5. klubová výstava, na ktorú Monika prihlásila Janusa do mladých a Hylasa do triedy otvorenej.

Janus si domov niesol druhý JB (CAJC) a Hylas sa v konkurencii umiestnil s V2, res.CAC.  Počasie im prialo a všetci si užili krásny deň v ešte krajšom zámockom prostredí.

Pripájam aj zopár fotiek z posledných dní.

 

 

 

30.4.2013

 

Kastalia a Kastor majú za sebou tri týždne, otvorené očká a začínajú sa pokúšať o prvé kroky. Momentálne na to potrebujú veľa úsilia, ale sú húževnatí a čoskoro budú stáť na vlastných. Viki sa o nich vzorne stará a poskytuje im toľko mliečka, koľko si pýtajú. Každodenné váženie je toho dôkazom.  Veľmi sa teším na ich prvé kroky a hlavne na to, že neskôr vymenia svoj bezpečný a útulný peliešok za neprebádané kúty záhrady v sprievode svojej starostlivej mamy.  

 

 

 

 

15.4.2013

 

Naši malí drobci sú s nami týždeň. Sú to také malé čiperky, neustále v pohybe, hladné a veľmi komunikatívne. Mená pre nich som vyberala už pred ich narodením. Bolo ich niekoľko, ale nakoniec som sa rozhodla pre meno KASTOR pre psíka, lebo mi k nemu najviac sedelo a pre sučku meno KASTALIA.

 

KASTOR

bol v gréckej mytológii syn spartského kráľa Tyndarea a jeho manželky Lédy. Bol jedným z najväčších  hrdinov gréckych mýtov. Spolu s nevlastným bratom Polydeukom vykonal veľké činy a po smrti sa s bratom dostali na nebo medzi hviezdy.

 

KASTALIA

Bola nymfa rovnomenného prameňa na úbočí Faidriád v Delfách.  Prameň, v ktorom Kastalia žila, bol neskôr zasvätený Múzam a mal čarovnú moc: kto sa z neho napil, stal sa vraj básnikom alebo veštcom. Tento prameň existuje dodnes, len neviem, či sú jeho účinky stále čarovné.

 

 

 

8.4.2013

 

V sobotu 6.4.  popoludní sa našej Vikinke narodili dve roztomilé šteniatka, plavý psík a antracitová sučka. Psík ma jemne tmavo pigmentovanú papuľku a biele znaky na prstoch. Sučka má biely znak na hrudi a na prstoch. Ich pôrodná váha bola 185 a 200 g. Všetko prebehlo veľmi hladko a rýchlo, aj keď od skorého rána bolo jasné, že dnes je ten očakávaný deň.  Teraz už všetci traja odpočívajú a naberajú sily.

 

 

 

Máme aj ďalšie veľmi radostné novinky z výstavných kruhov. Medzinárodná výstava vo Wieselburgu v sobotu, kedy sme my doma privádzali na svet šteniatka, bola veľmi úspešná pre Hylasa a Janusa, ktorí  reprezentovali naše farby. Janus v triede mladých obhájil prvé miesto s ocenením V1, JB a Hylas v triede otvorenej zasa V1, CACA. Posudzovala pani rozhodkyňa B. Suligoi zo Švajčiarska. Z ich úspechu sa nesmierne teším a držíme palce k tým ďalším.

 

Rada by som ešte poblahoželala nášmu drahému Janusovi k prvému roku života, ktorý oslávil 27.3. Verím, že bude skvelým reprezentantom svojich úspešných rodičov, ktorí mu do vienka dali neskutočný potenciál. Ďakujem aj jeho majiteľke Monike a celej rodine za veľkú lásku a trpezlivosť, ktorú dávajú nielen Janusovi, ale aj Hylasovi.

 

 

6.3.2013

 

V pondelok sme  sa dozvedeli radostnú správu. Victoria a Baublis budú mať šteniatka. Ich príchod na tento svet predpokladáme  začiatkom apríla. Po krytí sa Viki utiahla, veľa odpočívala, spala a začalo jej chutiť. Potom nastalo obdobie, že jej zasa toľko nechutilo. Teraz sa dostávame do normálu. Šteniatka očakávame s veľkou radosťou a veríme, že všetko dobre dopadne.

 

Máme ešte jednu milú správu. Momentálne je u nás na prázdninách naša Idaia. Jej rodina je na jarnej dovolenke. Z Idai vyrástla krásna slečna, ktorá  vo februári oslávila svoj prvý rok. Je veľmi milej, nekonfliktnej a dobrej povahy, podobná  svojmu otcovi Legolasovi.

 

 

 

4.2.2013

 

Predošlý víkend sme mali nabitý povinnosťami a zážitkami. V prvom rade sme boli v sobotu s Dolce prihlásené na MVP Brno a v druhom rade nám hára Viki, s ktoru nás čakal výlet do Poľska za Baublisom. V tomto prípade ešte

 nebol celkom istý termín krytia, ale všetko nasvedčovalo, že asi budeme prvý krát kryť v nedeľu. Začala písomná komunikácia s majiteľkou Baublisa Monikou a predbežne sme sa dohodli na nedeľu. Vo štvrtok pred výstavou som zmenila svoje plány pre okolnosti týkajúce sa Viki a jej času na krytie. Opäť sme dohodli s Monikou ďalší postup.  Nakoniec som v sobotu do Brna brala Dolce na výstavu a Viki na krytie, pretože náhoda chcela, že  Monika s Baublisom boli prihlásení do Brna tiež.

Vrátim sa ku výstave a výstavisku v Brne, ktoré je z roka na rok krajšie a modernejšie. Niet divu, veď v roku 2014 sa práve tu bude konať Európska výstava psov. Na tento deň bolo prihlásených 26 chrtíkov, ktorých posudzoval pán Vlastislav Vojtek zo Slovenska. U psov začal dosť prísne a nekompromisne, ale u sučiek sa dal asi obmäkčiť nežnejším pohlavím ( myslím tým sučkami ), ktoré sa v kruhu uchádzali o tie najlepšie umiestnenia. V psoch zadal dosť známok VD a D.

Moja Dolce bola prihlásená do triedy šampiónov, kde mala ešte dve konkurentky. Dolce je profesionálka a v kruhu je naozaj bezkonkurenčná, krásne si to užila, urobila niekoľko kolečiek, postojov a pán rozhodca ju postavil na prvé miesto. Opäť sme sa v kruhu uchádzali o titul CACIB, ktorý rovnako, ako aj BOB ostal v pacičkách Dolce.

Táto výstava bola pre Dolce posledná. Splnila mi snáď všetko, čo môže chovateľ a majiteľ chcieť od svojho chrtíka, po čom túži, a to  dotknúť sa tých najvyšších mét a stupienkov a byť obdivovaný. Bol mi  Fabienne ponúknutý výber šteniatka z dvoch vrhov. Mala som šťastnú ruku,  intuíciu a srdce mi dobre našepkalo. Potom to už bolo na nás dvoch a zvládli sme to.  Dolce, dievčatko moje, som na Teba nesmierne pyšná a ďakujem Ti za tie krásne výstavy a spoločne strávený čas, za všetky tie víťazstvá. To čo sme spolu prežili ostane navždy v nás. Začneme sa pripravovať na ohlásené krytie a cestu do Francúzska. Navštívime rodnú chovateľskú stanicu Domaine de Chanteloup a veľmi sa na to tešíme.

Vrátim sa ešte ku krytiu, ktoré bolo ukážkové. Baublis je v skutočnosti krajší, ako na fotkách, je jemný, nižší, ako by si kto myslel, kompaktný, dobrej a milej povahy s pekným pohybom a s Vikinkou si asi padli do oka, pretože všetko prebehlo nad očakávanie hladko v sobotu aj v nedeľu. Teraz nám už ostáva len čakať a veriť, že to bolo úspešné krytie.

 

 

29.1.2013

 

V nedeľu 27.1. som bola na Wintershow Trenčín podporovať a vystavovať našich chlapcov Hylasa a Janusa. Tešila som sa, že ich uvidím. Janus sa veľmi nezmenil, je to mladý, hravý chrtík, ktorý musí ešte v kruhu veľa pracovať. Hylas je úžasný, vyrovnaný, kľudný, disciplínovaný a z jeho predvádzania som mala veľkú radosť. Posudzoval rozhodca z Chorvátska, pán Boris Špoljarič. Ku chrtíkom mal dobrý prístup, bol k nim zhovievavý a milý.

Janus v triede mladých trochu strečkoval, ale pánovi rozhodcovi sa páčil a ohodnotil ho známkou V1, CAJC.

Hylas mal v triede otvorenej konkurenciu, ktorú porazil a získal prvé miesto so známkou V1, CAC.

Nastúpil o CACIB ešte s jednym psíkom, ale z kruhu si odniesol res.BACIB. Boli sme šťastní, pretože Hylas týmto dňom splnil poslednú podmienku na udelenie titulu Slovenský šampión krásy a ja som na neho veľmi hrdá.

Janus sa v kruhu ocitol ešte raz s ostatnými chrtíkmi o titul BOB. Na moje veľké prekvapenie a radosť ho pán rozhodca postavil na druhé miesto a Janus si z kruhu vyniesol titul BOS. Nedeľa v Trenčíne bola pre mňa a Moniku, majiteľku mojich chlapcov, fantastickým dňom.

 

 

21.12.2012

 

Dnešný deň chcem venovať zajtrajšej veľkej gratulácii nášmu vrhu „B“ , menovite Baudolínkovi, Bellonke a Brisinke, ktorí práve 22.12. oslavujú krásnych sedem rokov života vo svojich úžasných a milujúcich rodinách. Všetkým zo srdca ďakujem za starostlivosť, lásku, obetavosť a rodinné zázemie, ktoré im poskytli.

Pri tejto príležitosti mi nedá nespomenúť aj môjho Elinka, ktorý sedem rokov oslávi o niečo neskôr, 27.12. Už veľa krát som i tu na stránkach spomenula čo pre mňa Elendil znamená. Nezmenilo sa nič, iba umocnilo a ja som šťastná a vďačná, že je stále súčasťou môjho života.  Elinko, aj Tebe blahoželám !!!

 

Veľmi pekne Ti za všetko ďakujem!!! 

 

 

2.12.2012

 

Opäť sa nám nahromadilo zopár noviniek a radi by sme sa o ne podelili aj s Vami. V prvom rade by sme chceli poblahoželať našim „D“ečkam, ktoré oslavovali 5 rokov 28.11. , Eileityia mala včera 1.12. tiež 5 rokov a dnes 2.12. má 6 rokov náš Cupidko.  Vrh „H“ bude oslavovať 2 roky onedlho 4.12.  Všetkým Vám zdvíhame čašu a želáme len to najlepšie, no hlavne zdravie. Ostatné máte v podobe zázemia a fantastickej milujúcej rodiny.    

 

 

30.11. náš klub organizoval Špeciálnu výstavu chrtov v Nitre. Prihlásených bolo 21 chrtíkov a posudzoval rozhodca zo Španielska, pán Martin Baskaran. Pri posudzovaní bol pedantný a všímavý. Chrtíkov si pozorne prezeral a prehmatával, všímal si postavenie predných nôh a často vytýkal malé, plytké hrudníky. Zameriaval sa na pohyb a uhlenie končatín.

Janus sa predviedol v doraste a od Topoľčianok urobil výzazný pokrok. V pohybe je veľmi elegantný a pánovi rozhodcovi sa okrem pohybu páčila aj jeho hlava, výraz a postava. V triede dorastu sa udeľuje známka veľmi nádejný a Janus si ju vyniesol aj s pekným posudkom z kruhu. V triede otvorenej si zmeral sily Hylas s ďalšími dvama chrtíkmi. Umiestnil sa na treťom mieste so známkou V3, ale posudok od pána Baskarana má pekný. Ja som hlásila Victoriu do triedy šampiónov, kde bola  sama a získala V1, CAC s rovnako  dobrým posudkom. Pre nás to bol záver tohtoročnej výstavnej sezóny.

Máme horúcu informáciu z MVP v Nitre, že Hylas v triede otvorenej 1.12. z troch chrtíkov obhájil 2. pozíciu so známkou V2, res.CAC.

V budúcom roku nás už čakajú milé materské povinnosti u Victorie a neskôr aj u Dolce.  Na výstavy bude chodiť Janus a Hylas sa bude usilovať o dokončenie titulu „Šampión“.

Budeme ich podporovať a držať palce, ako sa len dá.

 

 

 

21.10.2012

Tento víkend bol vyhradený našej Santanke, ktorá 17.10. oslavovala životné jubileum 10 rokov. Sľúbila som jej psiu tortu, ktorú sme pomenovali „ HAF torta“. Nie je náročná, ale čas si na ňu treba vyhradiť. Recept mám od Heleny Podanej a chrtíkom veľmi chutila.

S výzdobou som sa nezdržiavala, lebo ma už naháňalo zopár dotieravcov, ktorí sa nevedeli dočkať, kedy sa do nej pustia.

Prvá bola oslávenkyňa. Najprv celý ten zázrak skúmavo prezerala, no okamžite zistila, že je to dobrota a pustila sa s chuťou do jedla. Ponúkli sme aj ostatných chrtíkov a niečo ešte zostalo aj na ďalší deň.

 

Milá naša Santanka, nech Ti zdravie slúži, aby si si s nami mohla v pokoji užívať svoj zaslúžený psí dôchodok aj naďalej.

 

 

 

10.10.2012

Predošlý víkend sme si predĺžili a 4.10. štvrtok neskoro večer sme odstavili auto pred chatou Mrož za Demänovskou dolinou, na samote v objatí lesa. V krbe už praskal oheň a čakala nás skôr došlá Baška, Peťo a Ninka spolu s prvou štvornohou osádkou Bel Aminkou- chrtičkou a čivavkami Tiruškou a Hugom. Z nášho auta sa okrem nás  (Paťka, Peťo a ja) vyrútila podstatná časť chrtíkov, menovite Dorinka, Awuška, Elinko, Lóri a Dolce. V piatok prišla Monika, Peťo, Peťko a Hylas s Janusom. Pre 8 chrtíkov a 2 čivavky to bol raj na zemi. Kto chcel vybral sa na túru, kto chcel zasa na prechádzku, alebo na hríby. Všade nám robili spoločnosť naši verní štvornožci. Časť lesa, kde sme chatárčili patrila iba im a nám. V sobotu sme varili kotlíkový guláš a očakávali sme návštevu. Nič sme neplánovali, všetko plynulo spontánne a bolo nám spolu dobre. Bol to veľmi užitočne a príjemne strávený víkend s priateľmi a našimi chrtíkmi.

 

 

 

2.10.2012

 „F“kové šteniatka oslavovali 28.9. štyri roky. Želáme im veľa radosti zo života, zdravie, spokojnosť, pohodu a lásku svojej rodiny.

 

 

Hylas Quindici má svoje stránky.

 

 

9.9.2012

Výstava v maďarskom Székesfehérvári, ktorej sme sa s LórienDolce zúčastnili v sobotu 8.9., bola pravdepodobne pre obidve chrtičky zavŕšením tohtoročnej výstavnej sezóny a zároveň získaním titulu Maďarský šampión. Prihlásených bolo 5 chrtíkov a všetci boli zo Slovenska. Posudzoval pán László István z Maďarska. Lórien si z triedy otvorenej vyniesla známku V1, CAC, Dolce z triedy šampiónov rovnako V1, CAC. O CACIB nastúpili tri chrtičky a pán rozhodca sa rozhodol udeliť ho Dolce a taktiež aj BOB.

Ešte spomeniem Hylasa a Moniku, ktorí si z triedy otvorenej odniesli ďalší potrebný a cenný CAC a ešte res.CACIB.

Bol to veľmi príjemný a úspešný deň pre nás všetkých. Mám z toho veľkú radosť. Hylasovi budem  držať palce, aby sa mu v budúcom roku podarilo dokončiť titul Slovenský a Maďarský šampión.

 

 

 

14.8.2012

Tak a je po dlho pripravovanej a ohlasovanej Stredoeurópskej výstave chrtov a tiež po Klubovej výstave chrtov v Topolčiankach. Predošlý víkend 11. a 12.8. bol zasvätený týmto dvom výstavám. Organizoval ich Slovenský klub chovateľov chrtov a prípravy začali už v minulom roku. Je to dlhý proces, ale výsledok sme mohli zažiť my všetci, ktorí sme tam boli. Organizačný výbor samozrejme už od piatka, pretože bolo potrebné na mieste všetko pripraviť.

Stredoeurópska výstava chrtov začala slávnostným otvorením za prítomnosti pozvaných rozhodcov pani Yolandy Magal Nagel z Izraela, pánov Tamása Jakkela z Maďarska, Geira Kristiansena z Nórska, starostu Topolčianok, hosťa a organizátora Stredoeurópskej výstavy chrtov v roku 2013 z Českej republiky pána Panušku , prezidenta SKJ pána Jursu a predsedu SkChCh pána Vojteka.

Pán rozhodca z Nórska Geir Kristiansen posudzoval okrem iných aj talianskych chrtíkov, ktorých bolo prihlásených 27. Traja chrtíci chýbali. Pán rozhodca v kruhu pri posudzovaní rozprával, no posudky sú strohé, heslovité a obmedzujú sa na zopár slov. Páčili sa mu vyšší a pevnejsí chrtíci, i keď to vždy neplatilo, ale v podstate tí jemnejší mali v ten deň smolu.

Po prvý krát sa tu vystavil aj malý Janus Quindici  v triede baby, ale v kruhu ho veľa vecí odpútavalo a tak jeho predvedenie bolo pre majiteľku veľmi náročné. Rozhodne to pre neho bolo prvé zoznámenie sa s výstavným životom a verím, že v budúcnosti to Janus bude už zvládať. V triede otvorenej sa predviedol aj Hylas Quindici a musím povedať, že je to už zrelý chrtík, ktorý od prvých výstav, na ktorých sa ukázal urobil veľký pokrok vďaka svojej majiteľke Monike Bučkovej. Predviedla ho naozaj skvelo.  

Nastúpili sučky a tu som v šampiónkach predvidla Lórien a v triede čestnej sa prišla prebehnúť Dolce. Lórien aj Dolce majú pekný posudok od pána Kristiansena, no Lórien získala tretiu pozíciu s V3  a Dolce v triede čestnej Výbornú, bola tam sama. Ďalej sa už nedostala, i keď zabojovala aj o Stredoeurópskeho víťaza nedostala sa do prvej štvorky. Pána rozhodcu neočarila.

 

Nedeľa sa niesla v znamení Klubovej výstavy chrtov a tu chrtíkov posudzovala pani rozhodkyňa z Izraela Yolanda Magal Nagel. Toto rozhodovanie už bolo o inom. Aj v posudkoch presne pomenovala nedostatky a vyzdvihla prednosti a ja som nadobudla presvedčenie, že toto plemeno jej nie je cudzie a vyzná sa v ňom, aj keď ma zopár krát prekvapila svojim verdiktom.

Svoj pokus predviesť sa v kruhu zopakoval Janus a Hylas v triede otvorenej obhájil opäť prvé miesto pred konkurenciou a krásne si to v kruhu užil. Lórien a Dolce si tiež zopakovali svoje výsledky z predošlého dňa, len posudky dostali vyššiu výpovednú hodnotu a majú pre mňa väčšiu cenu. Lórien aj Dolce majú pekné posudky, kde pani Nagal janse označila a podčiarkla to, čo bolo pre ňu dôležité pri rozhodovaní. Nebola už taká mierna, ako pán Kristiansen, ktorý dával len výborné, ona zadala aj známky VD.

Máme za sebou výstavný víkend v príjemnom prostredí topolčianskeho zámku s prekrásnym parkom plným stromov s jazierkami a fontánkami, kde sa to páčilo nám aj našim psíkom J .

Tu sú ešte výsledky z víkendových výstav:

Stredoeurópska výstava chrtov :  

Janus Quindici

  VN2

Hylas Quindici

  V1, CAC

Lórien Gil-Endor

  V3

 Dolce Vita  

  Excelent

Klubová výstava chrtov :

Janus Quindici

  VN2

Hylas Quindici 

  V1, CAC

Lórien Gil-Endor

  V3

Dolce Vita

  Excelent

 

 

18.7.2012

 

Správa, ktorú máme z Nemecka od Dorothy Ebener z chovateľskej stanice Della Casa Pulcinella o narodení Elendilovych šteniatok je už staršia, ale šteniatka už pekne povyrástli, majú 6 týždňov a je radosť pozrieť sa na ne. Obaja psíkovia sú rozkošní a myslím si, že hlavne čierny Jupiter veru svojho otca v ničom nezaprie. Juventus sa farbou srsti podal na svoju matku Europu, ale je to elegán každým chĺpkom svojej srsti :) :)

 

 

 

 

18.6.2012

 

Celý týždeň som sa tešila na sobotu 16.6., kedy som s LórienDolce odchádzala na Klubovú výstavu do Náměšti nad Oslavou v Čechách. Dalo by sa povedať, že už tradične na tomto mieste KCHICH usporadúva chrtíkarske výstavy. Prognózy počasia boli nad očakávanie a do bodky sa vyplnili. V prekrásnom zámockom parku nám spoločnosť robili vysoké historické stromy a chránili nás pred silnými lúčmi slniečka. Túto ukážkovú pohodu kazil len vietor, ktorý sa preháňal korunami stromov a rušil chrtíkov vo výstavnom kruhu.

Posudzovanie  začalo až poobede, nakoľko doobedie patrilo vo vedľajšom kruhu deerhoundom. Pán rozhodca Espen Engh z Nórska posudzoval najprv tam a potom sa presunul do nášho kruhu. Myslím si, že práve pán rozhodca bol veľkým lákadlom pre väčšinu vystavovateľov. Bolo  pre mňa veľkým zážitkom sledovať jeho excelentné, dôsledné a prísne posudzovanie.

Prihlásených bolo celkovo 42 chrtíkov. 18 psov a 24 sučiek. V psoch bola najpočetnejšia otvorená trieda s piatimi chrtíkmi a v sučkách to bola trieda mladých, kde do kruhu vpochodovalo osem mladých chrtičiek. Lórien som prihlásila do triedy otvorenej a Dolce do novovytvorenej triedy TOP Class, v ktorej sa mohli predviesť interšampióni a kluboví šampióni bez zadávania titulu CAC a bez možnosti nastúpiť o BOB. Bolo skutočne veľkým pôžitkom a zároveň skúsenosťou pozorovať pána Engha pri posudzovaní.  Bol prísny, adsresný a výstižný. Pre chrtíka je typický pohyb a elegancia a toto sa nieslo celým posudzovaním. Pán rozhodca dôsledne vyžadoval perfektné predvedenie a nechal aj nás  kruh zopakovať ešte raz a v tom teple nás parádne vydusil. Známku Výborný dostali len tí najlepší a rozdal aj známky VD a D.

Lórien zo štyroch chrtičiek v kruhu vyhrala svoju triedu a z kruhu si odniesla V1, CAC. Pánovi Enghovi sa páčila a to bola pre mňa veľká pocta.

Dolce nastúpila do Top Class ešte s ďalšími dvomi a bezkonkurenčne túto triedu vyhrala so známkou výborný. Pán Engh bol ňou nadšený a povedal, že je skutočne TOP CLASS, že je to elegantná sučka s krásnou hlavou, dlhým krkom, vyvážených proporcií s perfektným pohybom. Pán Engh je už druhý škandinávsky rozhodca, ktorý Dolce označil za Top Class.  Emócie mnou lomcovali, bola som dojatá a nesmierne šťastá a hrdá.

Keďže pán rozhodca v triede strednej nezadal titul o klubového víťaza nastúpila Lórien so svojou sestrou Lúthien. Titul Klubový víťaz si z kruhu odniesla Lórien. Bol to veľký úspech našej Lóri a ja som asi lietala od radosti, pretože som to naozaj nečakala.

Ešte raz sa stretla v kruhu Lórien so svojim súrodencom, ale tento raz to bol brat Legolas a klubová víťazka mladých Grejsi del Maestro Scalpellino o BOB. Pán rozhodca váhal a nakoniec titul BOB odovzdal Legolasovi. Blahoželáme Legimu k tomuto veľkému úspechu v tak početnej konkurencii a u tak prísneho a renomovaného rozhodcu, akým je pán Engh.

Dolce si zo svojej triedy za prvé miesto odniesla prekrásny pokál, na ktorý som veľmi pyšná spolu s hodnotnými darmi a Lórien dva pokále. Jeden za titul CAC a ďalší za klubového víťaza a rovnako hodnotne ceny.

KCHICH pripravil opäť výstavu na vysokej úrovni v prekrásnom zámockom prostredí s rozhodcom takého formátu, akým je pán Espen Engh a bohatými a hodnotnými cenami  za čo im patrí veľké ďakujem.

 

Výsledky

 

Lórien KV Náměšť Dolce KV Náměšť

 

 

10.6.2012

 

Chcem sa podeliť o zážitky z posledných výstav v piatok 8.6., kedy sme strávili slnečný a teplý piatok na Slnečných jazerách v Senci, kde už tradične prebiehala Celoštátna výstava psov a v sobotu 9.6. na MVP Grand Prix Slovakia v Nitre.

Na celoštátnej výstave v Senci posudzovala celú skupinu 10.  rozhodkyňa, pani Tatjana Urek so Slovinska. Pani rozhodkyňu som už zopár krát v kruhu zažila a v jej prístupe sa myslím si nič nezmenilo. Ku chrtom a chrtíkom pristupovala, ako znalkyňa ich pováh. Cenila som si u nej, že u chrtíkov bola trpezlivá a snažila sa hlavne na predvádzacom stole si psíka ziskať. Prihlásených bolo 9 chrtíkov, z toho sa však dve sučky nezúčastnili vystavovania. Pani rozhodkyňa udelila aj dve známky VD. Jedno v psíkoch a jedno v sučkách. Ja som Lórien prehlásila z triedy otvorenej do triedy šampiónov, nakoľko už máme doma diplom šampiónky. Predvidela sa naozaj v pohode, bez zaváhania, na predvádzacom stole stála bez najmenších problémov a cítila som z nej, že si to užíva. Pani rozhodkyňa dala Lórien hodnotenie V1, CAC s  pekným posudkom. Na výstavu prišiel aj veľmi zaujímavý a elegantný psík z Ruska, Yuliy Caesar. Je to mladý psík, ktorý si ale viedol v kruhu, ako ostrieľaný a výstavami skúsený chrtík. Myslím si, že zaslúžene mu pani Urek udelila aj BOB.

 

V sobotu sme v Nitre na Grand Prix Slovakia úspech zopakovali. Lórien už síce v triede šampiónov mala konečne aj konkurenciu, ale jednoznačne vyhrala svoju triedu so známkou V1, CAC. Celú skupinu chrtov posudzoval pán rozhodca z Nórska, Per Iversen. Musím povedať, že to bol veľmi príjemný a milý pán, ale čo je hlavné, chrtov dobre poznal a posudzoval skutročne odborne. Celkovo bolo prihlásených 16 chrtíkov, ale opäť chýbali dve sučky, tie, ktoré aj v Senci. Ak zhrniem celé posudzovanie skupiny, tak pán Iversen dával známku výborný a CAC len tým najlepším. Znamená to, že známkou VD nešetril a z tejto výstavy si ju odnieslo skutočne veľa chrtov.

V chrtíkoch u psov tým pádom nemal kto ísť v kruhu o CACIB. Jeho rozhodovanie bolo odborné a nič neuniklo jeho pozornému oku. Bol prísny, ale spravodlivý. Ťažko povedať na čo kládol dôraz pri predvádzaní, pretože to podľa mňa bolo všetko. Na predvádzacom stole si dôkladne každého prehmatal od hlavy po koniec chvosta, zameriaval sa na stavbu tela, srsť a jej kvalitu a oceňoval eleganciu pohybu, predvedenie a poslušnosť na predvádzacom stole. Mala som už tú česť zopár krát mať rozhodcu zo severských krajín, no najmä z Norska a Švédska a musím ich odborné chrtárske znalosti hodnotiť veľmi vysoko. Avšak nielen tie, ale aj ich profesionálne vystupovanie, vážnosť, s akou pristupovali k posudzovaniu a prístup ku každému vystavovateľovi. Aj tu sa odprezentoval Yuliy Caesar v triede mladých a v kruhu si viedol podobne, ako v predošlý deň v Senci. V sukách pán rozhodca zadal CACIB francúzskej sučke Evidence du Domaine de Chanteloup z triedy otvorenej a BOB získal Yuliy Caesar, jediný psík, ktorý nastúpil o BOB, ako držiteľ ocenenia CAJC.

O tom, že pán rozhodca chrtíkom skutočne rozumie ma presvedčil aj posudok, ktorý sme si s Lórien z kruhu vyniesli. Presne v ňom totiž pomenoval jej nedostatky, ale aj prednosti a mal pravdu.

Ešte by som rada vyzdvihla úspech Awy Dora Grey, dcéry našej Deianeiry Quindici, ktorá v konkurencii ďalších dvoch sučiek v triede strednej zvíťazila a pán Iversen jej udelil známku V1, CAC a neskôr ešte res. CACIB. Je to skutočne hodnotný výsledok u tak prísneho rozhodcu. Dnešnú výstavu musím hodnotiť veľmi vysoko a chcem pochváliť organizačný výbor za krásne pripravené kruhy vystlané kobercami, kde celú atmosféru dotvárali kvety medzi kruhmi a čistý a vzdušný priestor, hlavne ale za výber pána rozhodcu, ktorý posudzoval celú skupinu chrtov.

 

 

 

29.5.2012

Ostatný víkend 26. a 27. 5. sme prežili na medzinárodnej výstave v Komárom. Napriek predpovediam meteorológov nám počasie vyšlo bez jedinej dažďovej kvapky. Chýbal nám len krém na opaľovanie a slnečník. Prihlásila som Lórien do triedy otvorenej a Monika hlásila Hylasa do triedy strednej. Veľká škoda, že chrtíkov bolo aj tento raz ako šafránu. V sobotu boli prihlásení traja a v nedeľu štyria.

Hylas nemal žiadnu konkurenciu a mal to jednoduchšie v tom, že pani rozhodkyňa Iveta Vojteková, ktorá posudzovala v sobotu nemala tento krát s čím porovnávať kvality a Hylas si z kruhu odniesol V1,CAC, CACIB.  To iste platilo aj pre Lórien.  Aj ona si z kruhu odniesla V1, CAC, CACIB. Samozrejme obaja sa museli predviesť a dať zo seba maximum, aby sa ukázali čo najlepšie. To, že vo svojej triede bol každý sám nezaručuje ani titul CAC a už vôbec CACIB.

To isté sa opakovalo v nedeľu s tým, že nám posudzoval pán Vlastislav Vojtek a do triedy šampiónov v sučkách nám pribudla konkurencia. Hylas si aj tento raz odniesol z kruhu V1,CAC, CACIB a v pohybe sa pekne predviedol. Lórien si ten istý úspech zopakovala z predošlého dňa a tak jej chýba posledný CAC na to, aby splnila podmienku pre udelenie titulu Maďarský šampión. Z oboch mám veľkú radosť. 

 

 

12.5.2012

Dnes naša Lórien oslavuje narodeniny. Dovŕšila dva roky a v tento deň si aj sama sebe dala ten najkrajší dar. Na MVP v Bratislave dokončila šampióna, kde v triede otvorenej obhájila prvú pozíciu pred svojou konkurentkou a pani rozhodkyňa Dorota Witkowska z Poľska jej dala známku V1, CAC. Lórien zabojovala aj o CACIB a v konkurencii ďalších chrtíkov, ktorí nastúpili o BOB sa aj tento titul ocitol v pacičkách  Lórien. Pani rozhodkyňa sa pri posudzovaní zameriavala na pohyb a uprednosťňovala u chrtíka celkový zjav a eleganciu pohybu. Dôkladne psíkom prehmatávala semenníky a u všetkých prezerala chvosty a zuby. Zaujímala ju srsť a elasticita kože. Lórien si z kruhu okrem najvyššieho titulu odniesla aj veľmi pekný posudok a k tomu sme si okamžite dali vystaviť aj diplom, ktorý Lóri oprávňuje pýšiť sa titulom Slovenský šampión krásy.

 

Dnes máme prekrásny narodeninový deň :)

 

 

9.5.2012

Prinášam opäť zopár informácií a fotiek našich najmenších členov rodiny. Idaia sa blíži ku 3 mesiacom a Janus mal 6 týždňov. Podstatnú časť dňa trávia na záhrade. Naša malá slečna  mala dosť času na to, aby prevŕtala záhradu naskrz a teraz toto všetko ukazuje Janusovi, ktorý sa do bádateľských aktivít púšťa veľmi opatrne. Je radosť pozorovať ich.

 

 

 

19.4.2012

 

Naše šteniatka Idaia a Janus zasa o kus vyrástli a majú sa veľmi dobre. Idaia je už veľká dvojmesačná  slečna a nerobí jej problém lietať po záhrade s ostatnými chrtíkmi. Je bystrá a učenlivá, ako každé šteniatko v jej veku. Vidieť  na nej potešenie zo života a radosť z pohybu. Neustále ju pozorujem a očakávam, že z nej vyrastie zaujímavá chrtia slečna :)

 

Janus mal 20 dní a fascinujú ma na ňom krásne modré oči. Momentálne je z neho roztomilý a nežný plyšový macko. Ešte stále mu Dolce dopraje toľko mliečka, koľko Janus potrebuje. Aj jeho veľmi pozorne sledujem a verím, že to bude krásavec.

 

Tu sú čerstvé fotky :

 

 

 

6.4.2012

 

Náš šedúšik Janus má už 10 dní a Idaia 6 týždňov. Obom sa darí, sú krásne vypapaní a zdraví. Janus mi robí veľkú radosť a som  spokojná, ako sa začína prejavovať. Idinka zasa teplé a slnečné počasie  trávi na záhrade, kde sa jej otvára úplne iný svet.

Tu je zopár nových fotiek.

 

 

 

29.3.2012

 

27.3. v ranných hodinách  sa u nás DolceElinkovi narodil krásny šedý psík, jemných rysov, bez bielych znakov v pôrodnej váhe 195 g. Očakávala som ešte jedného súrodenca a vychádzala som z toho, čo nám ukazovalo sono. Žiaľ ani tento raz nám to nevyšlo a asi to tak má byť, že tento rok nám väčší počet šteniatok a ani sučka od Dolce nie je súdená. Verím, že v budúcnosti sa nám šťastena otočí tvárou a budeme sa opäť tešiť početnejším vrhom.

Malému šedúšikovy som dala meno JANUS. V antických dobách to bol rímsky boh počiatku všetkých vecí, ochranca dverí a brán. Vraj bol pôvodne kráľom v Latiu, kde si založil hrad na jednom zo siedmych pahorkov neďaleko Tiberu. Na týchto pahorkoch vraj neskôr vyrástol Rím a vraj tento pahorok neskôr dostal po ňom meno Janiculum , dnešné Gianicolo. Janus je opradený záhadami, lebo nič bezpečné sa o ňom nevie. Nevie sa kto boli jeho rodičia a nevie sa ani o jeho pôvodných božských funkciách.

 

Želám Janusovi len to najlepšie, zdravie, krásu, pôvab, eleganciu a veľa úspechov.

 

 

 

 

 

 

 

 

23.3.2012

Idaia s nami žije už mesiac a za ten čas urobila veľký pokrok. Vikinka ju učí všetko, čo bude v živote potrebovať a čo je veľmi zaujímavé stále s ňou celú noc spí v ohrádke. Materstvo a povinnosti okolo svojho potomstva berie veľmi zodpovedne. Cez deň od Idinky odchádza, aby sa  s ostatnými chrtíkmi vyhriala  na slniečku a prebehla sa.  Teším sa na to, keď aj naša malá chrtia slečna bude spoznávať zákutia záhrady a ostatní jej pri tom budú s radosťou asistovať.

 

 

 

14.3.2012

 

Idaia má už 3 týždne a rastie z nej veľmi zaujímavá slečna. Vyzerá ako plyšový medvedík, pretože doteraz ešte nerobila nič iné, iba pila mliečko, spala a priberala. Pozeráme si už do očí a to je ako pohľad do duše.  Snaží sa o pohyb, ale zatiaľ jej to robí problém. Viki je stále pri nej a je veľmi starostlivá. Teším sa na všetko nové, čo nás spolu čaká.

 

 

 

8.3.2012

Pani chovateľka Iva Vaňková z King of Ivar mi konečne poslala čerstvo nafotené fotky šteniatok po mojom Elinkovi a Orinoco Flower King of Ivar. Ako som už spomínala ostali v chovateľskej stanici a verím, že budú veľkým prínosom do chovu King of Ivar. Majú 6 mesiacov a majú krásne mená . Slečna sa volá Chianti a psík  Chateaune. Pani chovatelka ich jednoducho volá  „ šatinkové „  J

Pozrite si ich fotky.   Sú roztomilí !!!

 

 

 

1.3.2012

Našej malej zlatovláske som vybrala meno IDAIA. V antických dobách to bola nymfa, ktorá spolu so sestrou  Adrasteiou vychovávala najvyššieho boha Dia, keď ho jeho matka Reia tajne porodila v jaskyni.

Zatiaľ sa jej darí veľmi dobre, pekne rastie a priberá a Viki sa o ňu vzorne stará.  Tú krásnu zlatoplavú farbu jej daroval nemecký dedo Insolitoazzuro´s Davicni. Je neuveriteľné, čo nám vie príroda a genetika pripraviť.

Dnes má Idaia 10 dní a ja som zvedavá, ako sa bude ďalej vyvíjať a ako sa bude meniť vo farbe. Žiadne biele znaky som nezaznamenala a ani to snáď nie je možné pri jej sfarbení J . Zatiaľ som veľmi spokojná a maličkej držím palce.

Tu sú fotky malej slečny, pokochajte sa J

 

 

 

21.2.2012

 

Dnes sa  v skorých ranných hodinách našej  Victorii narodila zdravá a krásna plavá sučka s pôrodnou váhou 225 g. Očakávala som ešte aspoň jedneho súrodenca, no nepošťastilo sa. Maličkej plavovláske sa veľmi tešíme a želáme jej chuť do mliečka, ktorého má  dostatok,lebo všetky didky má len pre seba. Dnes celý deň spolu s Vikinkou dospávajú náročnú a vyčerpávajúcu noc. Čoskoro jej vyberiem meno.

 

 

 

 

 

30.1.2012

Začiatok roka a výstava v Trenčíne  už 15 rokov kráčajú ruka v ruke. Urobili sme si aj tento krát s LórienDolce výstavnú nedeľu. Ráno bolo mrazivé, ale ako pribúdalo dňa a slnečných lúčov bolo aj na výstavisku veľmi príjemne. Kruhy boli priestranné a pokryté kobercami. To som vnímala ako bonus hlavne pre chrtíkov, no ostatné za veľa nestálo, pretože okolo kruhov bol minimálny priestor pre vystavovateľov s klietkami a už žiaden priestor pre návštevníkov. Bolo priam nemožné presunúť sa od kruhu na začiatok haly ku stánkom. Posudzoval nám pán rozhodca zo Slovenska, Miroslav Guniš.  Prihlásených bolo 15 chrtíkov.

Lórien hlásená do triedy otvorenej splnila požiadavky pána rozhodcu so známkou V1 CAC a posudkom, v ktorom poukázal na pekný, priestranný pohyb a predvedenie.

Dolce som predviedla v triede šampiónov a z troch súťažiacich, ktoré boli v kruhu ju pán rozhodca postavil na prvé miesto so známkou V1 CAC. Ešte raz sa Lórien a Dolce stretli v kruhu so sučkou z triedy strednej o CACIB a aj ten si z kruhu odniesla Dolce.

Splnila tak poslednú požiadavku na udelenie titulu Grandšampión.

Ťažko Dolce niečo vytknúť, a to nielen dnes. V kruhu  je skutočne profesionálka. Vystavovanie ju baví a má ho v krvi.

 

 

26.1.2012

Naša Victoria bude mať šteniatka, otcom ktorých je už nižšie spomínaný Legolas Gil-Endor. Predpokladaný termín pôrodu je okolo 18.2.

 

Rozhodla som sa zmeniť krycieho psa pre Dolce. Je ním náš Elendil. Toto rozhodnutie ovplyvňovalo niekoľko faktorov. Elendilom som Dolce plánovala kryť v budúcnosti, tak som teraz  krytia vymenila. Šteniatka z tohto spojenia očakávam s veľkým záujmom.

 

 

12.1.2012

Hanácka národná výstava sa tento rok presťahovala z Olomouca  na výstavisko do Brna. Je to každoročne prvá výstava v Čechách a  8.1. sme boli  s Dolce  aj tento rok jej účastníčkami. Prihlásených bolo úctyhodných 23 chrtíkov. Rozhodcom nám bol pán Leszek Siejkowski  z Poľska. Väčšina z nás  pána rozhodcu na chrtíkov zažila po prvý krát. Bol prísny a detailný, no jeho objektivita klesala s počtom odprezentovaných chrtíkov. Prvých z kruhu  vyhadzoval pre srsť , veľmi dôkladne prehmatával chvosty a pozeral zuby. V sukách už bol miernejší a menej zasrstené suky nechal v kruhu, hoci dostali aj výbornú, ale bez titulu. Pán rozhodca rozdával známky VD, D bez najmenších problémov. Zameriaval sa hlavne na pohyb.

 

Dolce obstála v nárokoch pána rozhodcu. Stala sa absolútnou víťazkou s hodnotením V1,CAC, NV, CAC ČMKU, BOB.

 

 

6.1.2012

4. decembra 2011 sa narodili nášmu Elinkovi a Wasabi King of Ivar z chovateľskej stanice Next level pani Ivy Opělové z Frýdku Místku v Čechách dve krásne šteniatka. Nádielka bola do páru, narodila sa sučka a psík. Sú krásni a veľmi mi pripomínajú Elinkove šteniatka z minulých vrhov. Opätovne som sa presvedčila, že Elendil je špičkový krycí pes a jeho genetický potenciál po rodičoch, ale hlavne po otcovi Secretovi d´Amour je vysokých kvalít. Treba ešte podotknúť, že Wasabi a Elendil si sadli.

 

Elendil kryl v lete minulého roka aj Orinoco Flower King of Ivar, matku našej Victorie a  z  krytia sa narodili v septembri dve sučky a jeden psík. Pani chovateľka Iva Vaňková je s výberom krycieho psa spokojná a z tohoto spojenia si nechala doma sučku a psíka.

Keď mi pani chovateľka pošle ich najnovšie fotky, dám ich na stránky.

 

Tu sú už spomínané fotky šteniatok od Elendila a Wasabi:

 

 

28.11.2011

 

Dnes nás ešte čakala dohodnutá návšteva na Zvieracej klinike v Trnave, kde som dala vyšetriť kolenné kĺby Elinkovi, DolceViki.

Všetci traja sa statočne držali, veď to ani nebolo nič náročné a bolestivé. Výsledok bol potešujúci. Patelly majú v poriadku a Elendil dokonca špičkovo. Pán MVDr. Pašek bol výsledkom u neho doslova nadšený. Povedal, že by mohol byť prototypom pre vyšetrenie kolenných kĺbov. Výsledok vyšetrenia teda je 0/0 u všetkých troch

 

 

27.11.2011

 

Jesenné obdobie je pre našu chovateľskú stanicu výnimočné tým, že v minulosti nám práve v tomto čase prichádzali na svet šteniatka. V pondelok  28.11. oslavuje štvrté narodeniny vrh „D“ a o pár dní, teda 1.12. to bude Eileityia a 2.12. zasa Cupido, ktorý oslávi piaty rok života. Vrh „F“ už svoje narodeniny mal  27.9. Srdečne Vám všetkým blahoželáme a ďakujeme Vašim majiteľom za perfektnú starostlivosť a skvelý chrtí život, ktorý Vám pripravili.

 

 

20.11.2011

Posledný výstavný víkend v tomto roku 19. – 20.11. zavŕšil výstavnú sezónu roku 2011 už tradične na MVP v Nitre. Rozhodli sme sa s Bajkou hlásiť Lórien na sobotu. Na tento víkend som sa veľmi tešila, pretože už v piatok navečer ku nám prišla Hela Podaná, ktorá na výstavu prihlásila Legolasa a Lúthien. Piatkový večer sme strávili v pohode pri kvalitnom červenom vínku a rozhovoroch. V sobotu ráno sa ku nám pridala Patrícia Finiková s Awou a vyrazili sme do Nitry.  Hala M3 bola síce veľká a priestranná, ale kruhy pre zmenu malé, hlavne pre veľké plemená chrtov, ako je vlkodav, afgán, barzoj.

Bolo prihlásených 14 chrtíkov a jedna sučka z triedy strednej chýbala. Posudzoval nám pán rozhodca Vlastislav Vojtek.

Lórien sme hlásili do triedy otvorenej, kde mala konkurenciu chrtičku  Candeloru Tileco. Lórien vyhrala svoju triedu a tak nastupovala do kruhu o CACIB. Pánovi rozhodcovi sa páčil jej elegantný  a presvedčivý pohyb a tak CACIB ostal v pacičkách našej Lórien. Tento titul ma veľmi potešil a znamenal, že Lórien sa v kruhu ocitla ešte raz a bojovala o BOB v silnej konkurencii svojho brata Legolasa Gil-Endor, mladých, Hylasa Quindici a Awy Dora Grey, sučky z triedy strednej Yasmine Yo Bohemia Skara a Yvet Feritte Bugsy z triedy šampiónov. Pán Vojtek udelil Best of Breed práve Lórinke. Priznám sa, že som tento najvyšší titul z výstavného kruhu vôbec nečakala, ale o to viac som sa mu tešila. Po skončení posudzovania nám pán rozhodca povedal, že sa rozhodoval pri udelení BOB medzi Awou a Lórien. Táto informácia zasa potešila majiteľku Awušky Patríciu. Ešte by som chcela poblahoželať nášmu Hylasovi k prvému titulu CAJC.

 

 

Takže zhrnuté a podčiarknuté :  Lórien Gil-Endor      V1, CAC, CACIB, BOB

                           Hylas Quindici        V1, CAJC          

 

 

1.11.2011

 

 

 

 

17.10.2011

Dnes nám bol doručený potvrdený diplom pre Dardanosa QuindiciVictoriu Secret z MEOE Budapešť, ktorý ich oprávňuje  hrdiť sa  titulom "Maďarský šampión".

 

Viki má nové fotky.

 

 

5.10.2011

Veľmi som zvažovala účasť na Európskej výstave chrtov, organizovanie ktorej tento rok pripadlo Taliansku na deň 1.10.2011. Mala som v pláne v prvom rade dokončiť s Dolce Vita maďarského šampióna a tak sa moja pozornosť upriamila na medzinárodnú výstavu v Komárom.  Zvíťazila zvedavosť a túžba po opätovnej návšteve tejto krásnej, temperamentnej a horúcej krajiny. S Paťkou a Peťom  sme sa dohodli, že pôjdeme spoločne a spojíme príjemné s užitočným. Bola som zvedavá na chrtíkov, ktorých budem mať možnosť vidieť a dúfala som, že budú prihlásení v hojnom počte. Do miesta konania EVCH Padenghe sul  Garda, hotelový komplex West Garda sme prišli tesne poobede. Čakalo na nás horúce leto s teplotami 30 st., všade krásna zeleň, kvitnúce oleandre, palmy a spústa kvetov. Poobedie sme využili prehliadkou okolia veľkého jazera Lago di Garda. Kde sme sa pozreli, tam sme videli dávnu históriu.

V sobotu sme si ráno obzreli rozmiestnenie kruhov a pripravili  sa na vystavovanie.

Chrtíkov mala podľa plánu posudzovať rozhodkyňa z Talianska, pani Ludovica Salamon, ale bola zmena a posudzoval tiež talian Vittorio Passerino. Prihlásených bolo 43 chrtíkov, z toho 20 psov a 23 sučiek. Väčšina pihlásených bola z Talianska. Slovensko zastupovali 4 chrtíci, z toho 1 psík Berchan Mraja a 3 sučky Awa Dora Grey, Dervisch Passarella  Princess a Dolce Vita du Domaine de Chanteloup.

Posudzovanie nebolo ničím výnimočné, pán rozhodca bol ku psíkom milý a venoval  im patričný čas. Ťažko povedať na čo kládol dôraz.

Prvé miesta obsadzovali zväčša talianski chrtíci.  Ako prví sa vystavujú z triedy šampiónov a posledný z triedy baby. V Taliansku sa CAC nezadáva do tried, zadáva sa len jeden CAC.

Chrtíci, ktorí sa na výstave predviedli boli väčšinou nižšieho vzrastu, mohutnejší, s rovnejšími chrbtami a veľakrát ma upútali práve preto, že boli skôr obdĺžnikového rámca, ako štvorcového. Povedala by som, že predstavovali ten starý typ chrtíka, ako sa teraz z obľubou typovo chrtík označuje. Farba skôr škoricová, ako plavá.

Dolce som prihlásila do triedy šampiónov a mali sme naozaj silnú konkurenicu šiestich sučiek. Takmer všetky  predvedené  sa niesli v type nižších a na môj vkus dobre vypapaných, bez elegancie v predvedení a veľakrát aj v postoji. Triedu šampiónov vyhrala  sučka  Leuca Dei Tre Alelli. Dolce dostala od rozhodcu známku Excelent a tým sme skončili. Obávala som sa, aby bola v pohode, aby sa dobre predviedla , stála v postoji, ale keď som videla, že rozhodca na tieto veci nekladie dôraz a ani  na ne neprihliada, tak som sa ubezpečila v tom, že je vlastne jedno, ako sa prezentujeme, výsledok bude asi rovnaký.

Poobede sme si išli pozrieť Veronu a večer nás čakalo spoločné posedenie s večerou a zábavou. Bolo fantasticky. V nedeľu sme už na klubovú výstavu naše chrtičky  nehlásili , ale sme sa vybrali do Sirmione, krásneho starobilého mestečka na brehu jazera Lago di Garda a poobede nás čakal návrat domov.

 

 

 

29.9.2011

 

Nové fotky Lórien a Dardanosa.

 

 

26.9. 2011

 

V poslednej chvíli som sa rozhodla dohlásiť Victoriu na klubovú výstavu rakúskeho klubu OKWZR na nedeľu 25.9. do triedy šampiónov. Po diaľnici sme boli v Tullne veľmi rýchlo. Od rána už bolo jasné, že aj počasie nám bude priať a tak sme si to zasa užili.  Kruh, v ktorom sme sa vystavovali posudzovala pani rozhodkyňa Lotte Jorgensen z Dánska. Prihlásených bolo 12 chrtíkov, no odvystavovalo sa ich len 11. Bolo veľmi zaujímavé a poučné pozorovať posudzovanie pani rozhodkyne. Ak to mám zhrnúť, tak sa jej páčia plavé chrtíky a to až tak, že už nič nemôže zmeniť jej rozhodnutie a samozreje, ako  „ severanka „ s výškou si nerobila vôbec problém a ani so zubami. Tie v kruhu nepozerala nikomu, okrem chrtíkov a to len povrchne. Ku chrtíkom ale  pristupovala veľmi milo, čo bolo veľmi príjemné i pre majiteľa.

Victoria v triede šampiónov obstála so známkou V1, CACA a ja môžem byť naozaj spokojná. Viki si tak dláždi cestu k rakúskemu šampiónovi. Chýba jej posledný CACA.

Na výstave som sa stretla s Helou Podanou, s Evou a Žanetkou a  urobilo mi to veľkú radosť. Veď aj naše skupinové foto svedčí o dobrej nálade.

 

 

Dostala som čerstvú informáciu z českého  Klubu chovatelú italských chrtíkú, že Dardanos Quindici  a  Victoria´s Secret King of Ivar splnili  dané podmienky a bol im udelený titul  ŠAMPIÓN KCHICH.

 

 

Máme ešte jednu veľmi radostnú  správu. Z Belgicka  bol dnes  doručený  našej  Dolce Vita  priznaný titul   INTERŠAMPIÓN .

 

 

8.9. 2011

 

Máme úžasné správy z Japonska. Pani chovateľka Maki Orikasa, žijúca v Tokyu hľadala pekného chrtíka s dobrou krvnou v Európe a padol jej do oka náš Elendil. Požiadala ma o mrazené spermie. Celá záležitosť nejaký čas trvala a potreboval presné, zdĺhavé, kvalitné vyšetrenia a odber spermií. Všetko sme absolvovali na Zvieracej klinike v Trnave. Transport mrazených spermií zabezpečila klinika a ja som sledovala celý transakciu a bola v kontakte s pani Maki. Koncom júla mi oznámila, že Elendilove spermie boli použité a jej Angela je nakrytá. Veľmi netrpezlivo som čakala na ďalšie správy. Keď mi prišiel mail, že Angela bude matkou a na prelome mesiacov september/október sa majú narodiť šteniatka, tak som bola dojatá a zároveň veľmi šťastná. Je mi naozaj cťou, že si pani chovateľka vybrala Elendilka a urobila dobre. Je to krásny a elegantný chrtík, po špičkovom otcovi z Francúzska, skvelej vyrovnanej povahy a ja budem hrdá na to, že bude pokračovať vo svojich potomkoch v ďalekom Japonsku. Som na Teba Elinko veľmi pyšná !

 

Angela                matka a dcéra - Angela a Marie

         Angela               matka a dcéra - Angela a Marie

 

Angelina dcéra Marie - Šampiónka JKC

Angelina dcéra Marie - Šampiónka JKC

 

 

5.9. 2011

Dolce Vita sa oficiálne stala  rakúskou šampiónkou. 30.8. 2011 nám bol doručený diplom, ktorý  Dolce  oprávňuje k titulu Osterreichischer Champion

 

 

28.8. 2011

 

Dnes bol ten deň  „ D „, kedy od nás odchádzal Chronos ( Kori ) . Práve zajtra  29.8. má 4 mesiace. Viezla som ho aj s Paťkou na letisko do Schwechatu, kde si po neho priletela jeho majiteľka Desideria Ferrari z Talianska. Od rána som na to myslela a chystala posledné veci Korimu. Jeho majiteľka je veľmi milá a priateľská. Myslím si, že intuícia ma pri výbere nesklamala a Kori si našiel skvelý nový domov a svoju novú rodinu, ktorú okrem Desiderie bude tvoriť aj whippetka Lola. Ešte sme sa nakoniec vyboskávali s Desi a Korim a vydali sme sa domov, každý svojim smerom.  Arrivederci Kori e Desi!

 

 

 

19.8.2011

 

Klubová výstava na Dostihovej dráhe v Starom háji v Bratislave bola príjemným začiatkom víkendu. Naše dva kruhy boli na obvyklom mieste pri reštaurácii, chránené vysokými stromami. Všetko super pripravené. Na víťazov čakali hodnotné ceny.

V našom kruhu posudzovala pani Ľudmila Fintorová. Prihlásených bolo 21 chrtíkov, čo je zaujímavý počet.  Prihlásenú som mala len Dolce Vita do triedy šampiónov. Pani Fintorová sa chrtíkom venovala naozaj dlho a dôsledne. Niektorých si merala, aby uistila prizerajúce sa okolie ,že chrtík ktorého posudzuje sa nielen zdá vyšší, ale aj v skutočnosti je.  Dolce vyhrala svoju triedu, pani rozhodkyňa jej udelila titul  Klubový víťaz  a získala nakoniec aj BOB, takže V1, CAC, KV, BOB. Zo záverečných súťaží sme si odnášali krásnu šerpu a pokál.

 

V nedeľu 20.8. výstavy pokračovali ďalšou MVP na Dostihovej dráhe, kde sme prihlásili do triedy otvorenej Lórien a do triedy šampiónov Dolce Vita. Posudzovala pani rozhodkyňa MVDr. Michaela Pavlásková. Lórien mala vo svojom kruhu ešte 3 konkurentky, ale pani rozhodkyni sa páčila pre svoju kompaktnosť a pekné predvedenie a dostala V1, CAC. Dolce bola v šampiónoch sama, dostala V1, CAC a neskôr ešte res. CACIB.  BOB ostal v pacičkách krásneho, mladého a veľmi nádejného chrtíka Legolasa Gil-Endor.

 

 

14.8.2011

 

Tento mesiac máme veľmi úrodný na výstavy. Aj dnes sme sa jednej zúčastnili v maďarskom Balassagyrmat. Bola to výstava so zadávaním titulu CAC a BOB. Prihlásili sme LórienVictoriu. Počasie nám zasa vyšlo a tak sme strávili naozaj príjemný deň.

Lórien bola prihlásená po prvý raz do triedy strednej a predviedla sa pekne. Rozhodca, pán László István z Maďarska jej udelil V1, CAC. Victória bola hlásená do triedy otvorenej a z kruhu si odniesla ďalší CAC . O BOB nastúpili tri sučky a pán rozhodca odovzdal titul BOB práve Lórien. Priznám sa, že ma to veľmi potešilo a Lórinke som to priala.

 

 

 

6.8.2011

 

Dnes sme si urobili krásny výlet spojený s CAC výstavou do Pápy v Maďarsku. Usporiadatelia vybrali naozaj prekrásne miesto na výstavu. Esterházy Kastély a jeho veľký park plný zelene a starých veľkých stromov nám robili príjemnú spoločnosť a chránili nás pred slniečkom. Chrtíci, ktorých sme mali so sebou ( DardanosVictória ) si to naozaj užili. My sme využili možnosť poprechádzať sa a pozrieť si aj kaštieľ. Na tento víkendový deň som sa veľmi tešila, pretože sme sa stretli s Katkou, Robom, Valentínkou a Dardankom.

Dardanos bol prihlásený do triedy šampiónov a Viki do triedy otvorenej. Chrtov posudzoval rozhodca z Maďarska, pán Hartmann Gyorgy. Obaja majú za sebou úspešný deň a obaja už definitívne dokončili maďarského šampióna.

Dardanos   V1, CAC a Victória   V1, CAC, BOB

 

 

 

5.8.2011

 

Náš Dardanko sa vrátil so svojou rodinou, teda s Katkou, Valentínkou a Robom  z dovolenky v talianskom Toskánsku. Dardanko ( teda Katka ) mi napísal krásny mail, kde mi hovoril, ako sa mal úžasne, ako chodil na prechádzky pomedzi olivovníkmi, aká hviezda bol, keď sa objavil so svojou rodinou na ulici, že ho obdivovali snáď vo všetkých európskych jazykoch a dokonca sa s ním aj fotili a kúpal sa aj v mori. Bola som dojatá a šťastná. Takýto život želám každému chrtíkovi. Milá Katka, Valentínka a Robo ďakujem Vám.

 

 

So svojou rodinou sa vrátil z dovolenky aj Génius (Genko). Užívali si na Slovensku v Bešeňovej. Majka mi písala, že počasie síce nestálo za veľa, ale náladu si pokaziť nedali. Ako je o nich známe robili túry po okolí, veľa chodili po  lesoch a na termál. Užívali si to na prenajatej chalúpke a Genko mal so sebou aj kamaráta-chrtíka Seanka. Priznám sa, páčila by sa mi takáto dovolenka a Genkovi ju len môžem závidieť.

 

 

 

 

 

30.7.2011

 

Kori ( Chronos) mal 29.7.  3 mesiace. Rastie z neho veľmi zaujímavý a pekný chrtík. Vo svorke si našiel svoje miesto a myslím si, že keď bude koncom augusta dochádzať od nás, tak budeme smútiť úplne všetci. Jeho majiteľka sa na neho veľmi teší, často nám píše a o Koriho sa neustále zaujíma.

 

 

 

26.7.2011

 

Už je to týždeň, čo od nás odišiel Rio ( Cheirón ) ku svojej novej rodine. Šiel ku skvelým a veľmi milým ľuďom do Brna. Rodina má dlhoročné skúsenosti s chrtíkmi a zopár ich už doma má. Dokonca v podobnom veku , čo je rozdiel  necelý mesiac, má doma krásneho čierneho chrtíka, Elinkovho syna Melkora z chovateľskej stanice Gil-Endor. Rio má tak seberovného kamaráta na hry a krátenie dlhého voľného času. Veď posúďte a pozrite si fotografie. Môžem byť len spokojná a to  zatiaľ som.

 

 

 

17.7. 2011

Včera sme boli na MVP v rakúskom Oberwarte, kde som do triedy šampiónov nahlásila Dolce. Dva a pol mesiaca po narodení šteniatok je Dolce v skvelej kondícii . Keď som posielala prihlášku na výstavu mala som trochu obavy, či bude vo výstavnej forme. V najhoršom prípade by sme zostali doma, ale ako vidíte podľa fotiek, Dolce po šteniatkach vyzerá naozaj dobre. Chrtíkov posudzovala rozhodkyňa zo Slovinska, pani Tatjana Urek. Prihlásených bolo 10 chrtíkov. Pani rozhodkyňa mala príjemné vystupovanie, bola milá a na každého z posudzovaných psov si nechala dosť času. Dolce Vita má od nej známku V1, CAC s pekným posudkom a v ďalšom kole si z kruhu odnášala aj CACIB. Domov som si na zadnom sedadle viezla teplom unavenú, ale čerstvú Šampiónku Rakúska, Interšampiónku a Multišampiónku, čo je neoficiálny titul . Dolce je  naozaj úžasná a ja jej z celého srdca za všetko ďakujem.

 

 

 

8.7.2011

Naši chlapci mali už dva mesiace a vtedy ich bola u nás fotiť skvelá fotografka Daraja Slimáková. Zatiaľ máme k dispozícii exkluzívne foto a na ďalšie už netrpezlivo čakáme. Pár záberov Ria a Koriho sme robili aj na záhrade, kde trávia najviac zo slnečného a horúceho dňa. Užívajú si to spolu s ostatnými, hrajú sa a učia všetko dobré, ale aj to menej dobré . Majú už 9 týždňov a ja si uvedomujem, že ten čas závratne letí. Rio už onedlho bude odchádzať do svojej novej rodiny. Prídu si po neho hneď, ako sa vrátia z dovolenky. Kori s nami ešte neaký týždeň pobudne a koncom augusta odíde ku svojej novej majiteľke Desiderii . Na krémových chlapcov som si veľmi zvykla a prirástli mi k srdcu, lúčenie teda bude náročné.

 

 

O pár dní bude mať Génius Quindici dva roky. Vyrástol z neho zásluhou jeho majiteľky a celej rodinky krásny, šťastný a zdravý chrtík, ktorému naozaj nič nechýba. Má lásku svojej rodiny, nekonečne veľa pohybu na túrach a prechádzkach hlavne s Máriou a synom Andym. Dokonca chodí aj pracovať a ide mu to veľmi dobre. O jeho sestre Gai žiaľ nemám žiadne informácie aj napriek tomu, že som jej majiteľov v Rakúsku už niekoľkokrát kontaktovala. Je mi to veľmi ľúto, ale nevzdám sa a budem to skúšať opäť.

 

 

 

13.6.2011

Naši krémoví chlapci Cheirón ( Rio ) a Chronos ( Kori ) mali v piatok 6 týždňov. Tešia sa zo slniečka a tepla tak, ako my. Stále im viac chutí mliečko od Dolce , ako granulky, tak sa trpezlivo učíme papať ich. Väčšiu časť dňa trávia na záhrade, spoznávajú nové a nepoznané, ale Dolce je im neustále nablízku.

 

 

 

11.6. 2011

Dnes plánovaná medzinárodná výstava v Komárom bola opäť príjemne stráveným dňom. Vyšlo počasie, ale aj prostredie. Rada sa vraciam do tohto historického vojenského priestoru, kde na obrovskej zatrávnenej ploche to výstavám veľmi svedčí. Celú skupinu X. posudzoval pán Oleg Fintora zo Slovenska. Celkovo bolo prihlásených málo chrtov a chrtíci len traja, čo je na medzinárodnú výstavu veľmi málo.

Victóriu som hlásila do triedy šampiónov . V kruhu sa cíti spokojne a profesionálne , čo sa ukázalo pekným predvedením v pohybe aj postoji.

Pán rozhodca jej dal V1, CAC. O CACIB nastúpila  so sučkou z triedy strednej . Viki je už ostrieľaná sučka vo vystavovaní a tak CACIB pán rozhodca prísúdil jej. S mladým psíkom z triedy strednej sme nastúpili o BOB a tu pán rozhodca jednoznačne označil Viki víťazkou plemena.  Som veľmi spokojná a tento úspech našej Viki ma veľmi teší. Victória tak v podstate splnila podmienku na podanie žiadosti o udelenie titulu Maďarský šampión.

 

 

30.5. 2011

Naši malí chlapci Chronos a Cheirón majú už mesiac. Začínajú sa učiť na tuhú potravu, ale mliečko od svojej mamy Dolce  je predsa  len to najlepšie. V ohrádke sa spolu hrajú, hryzú si nožičky, uši a ťahajú sa za kožúšky. Byť pri týchto hrách je  pre mňa sladkou odmenou.

 

 

 

29.5. 2011

Pred chvíľou sme sa s Victoriou vrátili z medzinárodnej výstavy v  maďarskom  Székesfehérvári. Po včerajšom chladnom a daždivom počasí bol dnešný výstavný deň pre nás doslova odmenou. Príjemné prostredie, slnečné počasie a k tomu náš kruh pod vysokými stromami. Ako na objednávku.  Celú  X. skupinu posudzoval rozhodca pán Hartmann Gyorgy z Maďarska. Bola som takmer celý čas pri kruhu a pozorovala. Pán rozhodca bol príjemný, jeho vystupovanie zodpovedalo postaveniu, ktoré v kruhu mal a k posudzovaniu pristupoval so záujmom a zodpovedne. Jeho posudzovanie sa mi páčilo. Príhlásení boli len 4 chrtíci. Victoria mala v triede otvorenej konkurentku, no nakoniec bodovala. Pánovi rozhodcovi sa páčila, predviedla sa veľmi dobre a mala som dojem, že si celý dnešný deň spolu so mnou užívala. Pán rozhodca udelil V1, CAC práve Viki. CACIB dal  do triedy šampiónov a Victoria má res. CACIB.  Som veľmi spokojná s dnešným  dňom. Spolu s Viki sme si to dnes užili na vzduchu, v prírode, v peknom prostredí a ešte sme si priniesli pekné hodnotenie.

 

 

19.5.2011

Naši chlapci Cheirón a Chronos majú tri týždne, veď sa pozrite, ako sa majú k svetu. Prvé krôčky zvládli bez väčších problémov. Všetko je pre nich nové a veľmi lákavé. Je milé a úsmevné  pozorovať ich pri prvých pokusoch o spoločné hry.

 

 

 

13.5. 2011 náš klub organizoval Špeciálnu výstavu chrtov v Bratislave na dostihovej dráhe v Petržalke. Prihlásených bolo 20 chrtíkov a posudzoval rozhodca z Portugalska pán Rui Oliveira. V chrtíkoch mu to podľa môjho názoru trošku škrípalo, ale je rozhodnuté . Páčili sa mu malí a chudí chrtíci . V postoji si ich dôkladne prezeral a dôraz kládol na chvosty. Portugalskí rozhodcovia na chvostíky chrtíkov kladú veľký dôraz. Hovorím to preto, že som sa s tým už stretla. Pohyb a predvedenie nehrali až takú rolu.

Lórien Gil-Endor v triede mladých skončila so známkou V 3.

Victoria´s Secret v triede šampiónov so známkou V2, res. CAC

Deianeira Quindici v triede otvorenej z troch súťažiacich v kruhu obhájila V1 CAC, čomu sa nesmierne teším a pravdepodobne by ste tešili i Vy , keby ste stáli pri kruhu videli to , čo sme  videli my.

Ako čerešnička na torte je náš malý Hylas Quindici v triede baby, ktorý sa na svoj vek 5 mesiacov predviedol veľmi pekne vďaka svojej majiteľke Monike Bučkovej a dostal sa aj do záverečných súťaží a získal  3. BIS BABY s krásnym pokálom.

 

14.5.2011 sme mali hlásenú Medzinárodnú výstavu v Bratislave a tu sme hlásili len Lórien do triedy mladých. Rozhodcom nám bol pán Vlastislav Vojtek a posúdených bolo 10 chrtíkov. Naša Lórien v tejto triede dostala hodnotenie V 2.

 

 

 

11.5.2011

Dnes majú naši krémoví chlapci 12 dní. Užívajú si svoju matku Dolce a mliečko, ktoré majú len pre seba. Sú pekne vypapaní a guľatučkí.  Z ohrádky, kde sú spolu s Dolce nepočuť nič iné, len cuckanie a mľaskanie. Dala som im mená Cheirón a Chronos.

 

 

 

1.5. 2011

Počasie v Banskej Bystrici nesklamalo. Obávali sme sa, že bude pršať a počasie Celoštátnej výstave psov nebude priať a stalo sa. Už za Nitrou nás pozdravil dážď a sprevádzal nás až do Banskej Bystrice. Kruh nám postavili na konci plážového kúpaliska. Chrtov posudzovala pani rozhodkyňa MVDr. Michaela Pavlásková. Do triedy mladých sme prihlásili Lórien a do otvorenej Victoriu.

Lórien mala vo svojej triede ešte dve konkurentky. Pani rozhodkyni sa páčil tento typ chrtíka, jej hlava, hrudník  a elegancia a Lórien obhájila známku V1, CAJC. Victoria´s  bola v triede otvorenej sama a od pani rozhodkyne má pekný posudok so známkou V1, CAC.

O BOB nás nastúpilo 5 a pani rozhodkyňa určila najlepšieho psa a suku do užšieho výberu a tak sa Lórien ocitla opäť v kruhu a pokúsila sa o titul BOB. Mladej sučke sa už v daždi nechcelo v postoji stáť a BOB  sa stal psík  Lux Loral Jeal Jeremy.  

 

Veľká gratulácia patrí Deianeire Quindici, ktorá v Szilvasvárade v Maďarsku splnila poslednú podmienku na získanie titulu Interšampión, ďalej Šampión Maďarska. Keďže je šampiónka  4 krajín stala sa majiteľkou neoficiálneho titulu Multišampión.

Som na Deianeiru a jej majiteľku Patríciu veľmi hrdá a ďakujem jej za všetko, čo pre „Dorinku„  doteraz urobila.

 

 

Včera doobeda 29.4. 2011 sa narodili  našej  milovanej Dolce Vita  dvaja psíkovia krémovej farby. Dolce aj psíkovia sú zdraví a životaschopní, apetít im nechýba a ja dúfam, že budú len prospievať a krásne priberať. Veľmi sa teším, že sú už medzi nami.

 

 

17.4. 2011

Máme teraz s Dolce pekné, ale aj úspešné obdobie. O cca 10 dní očakávame narodenie šteniatok  a  k tomu včera 16.4. na vyhlasovaní TOP 10 v Blatnom som jej prevzala krásny pokál a diplom za 2. miesto v TOP 10, čo je nádherné miesto a úžasný úspech, okrem iných, ktoré za posledné obdobie Dolce Vita dosiahla. K tomu ešte splnila všetky podmienky na udelenie titulu Klubový Šampión SkChCh  a bola rovnako ocenená pokálom a diplomom.  Na šteniatka sa veľmi tešíme a túžobne ich očakávame. Si pre mňa potešením a pýchou moja milá plavovlasá Dolce.

 

 

 

4.4. 2011

 

Minulý štvrtok sa zastavila Monika Bučková so synom a Hylaskom u nás. Návšteva to bola očakávaná, veľmi milá a príjemná. Hylas sa pohral so svojou  mamou Victoriou a s ostatnými členmi jeho bývalej rodiny. Vystrájali a spolu lietali po celom dome. Bola som spokojná, že ho vidím v spoločnosti  ostatných , chýbali len jeho súrodenci Hylos a Hestia.

Dnes má práve 4 mesiace a rastie z neho  pekný chrtík. Jeho  terajšia výška je 32,5 cm.  Je spokojný, zdravý , plný života a milovaný.

Ďakujem rodine Bučkovej za starostlivosť a lásku, ktorú Hylasovi dávajú.

 

 

22.3.2011

Máme fantastickú novinku !!!. Krytie našej krásnej plavovlásky DOLCE VITA  jemným a milým  UFOm  sa dnes potvrdilo. Toto spojenie je výnimočné okrem iného aj tým, že ani jeden z rodičov šteniatok  nemá na  Slovensku a v okolí príbuzenské väzby.

 

 

20.3.2011

Poobede  sme sa  vrátili z Celoštátnej výstavy psov v Nitre. Prihlásených bolo 10 chrtíkov, ktorých posudzoval rozhodca zo Srbska pán Dušan Paunovič. Okrem chrtíkov a whippetov posudzoval Bouledogue Francais, Lhasa Apso a Papillonov. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že zasa nás niekde prilepili ! J . Plemená, ktoré pán rozhodca posudzoval pred chrtíkmi a whippetmi toho v kruhu veľa nenabehali. Hlavne Bouledobue Fr. mali predvedenie v kruhu  vzhľadom k stavbe tela a povahe , ako nedeľnú prechádzku vôbec nič nehovoriacu nám, majiteľom chrtíkov, plemena milujúceho pohyb.

Ja by som mala byť spokojná, pretože Victoria v triede otvorenej splnila poslednú podmienku, získala V1, CAC a stala sa tak majiteľkou titulu Šampiónka Slovenska, no spokojná nie som hlavne preto, že pán rozhodca postupoval v posudzovaní chrtíkov presne podľa osvedčenej šablóny buldočkov a tak sa chrtíci v pohybe mohli sotva prezentovať. To ale v podstate platilo aj v postoji. Posudzovanie bolo rýchle, neosobné  a v posunkovej reči.  Po prvý krát sa v triede mladých prezentovala aj Lórien a počínala si dobre, hoci mala určite veľa dojmov z nového prostredia. Má od pána rozhodcu slušný posudok až na výhradu mäkkých zadných kolien a tak jej hodnotenie bolo V1 bez titulu.

 

 

27.2.2011

Po náročnom týždni sme sa nakoniec rozhodli predsa len ísť do Grazu na medzinárodnú výstavu 26.2. ,  ktorú sme mali hlásenú. Prihlásených bolo minimum chrtíkov ( 6 ) a posudzovala pani L. Ubrová z Čiech. Pri posudzovaní celý čas sedela, postavila sa skontrolovať chrup a stavbu tela a to bol jediný kontakt a iba so psom. Pani rozhodkyňa sa už ťažko pohybuje a chodí o paličke., Kokardy rozdávala pani, ktorá si robila rozhodcovské skúšky na chrtov. Žiadna mimika, žiadny verbálny prejav či kladný, alebo záporný, žiadny prístup. Počas posudzovania som sa snažila pochopiť, aký typ pani rozhodkyni sedí, čo sa jej páči, na čo kladie dôraz. Nebol to ani pohyb, ani predvedenie, ani postoj, ani  elegantný typ, ani vyšší, či nižší, alebo mohutnejší chrtík, takže to bola pravdepodobne farba.  Dolce bola hlásená do triedy šampiónov a v triede mala ešte konkurenciu. Predviedla sa ako vždy, s tým ona problém nemá. Pani rozhodkyňa ju postavila na druhé miesto a Dolce dostala známku V2, res.CAC. V ďalšom kole sme sa ešte uchádzali o res. CACIB a ten pani Ubrová prisúdila Dolce.   Žiaľ sme už ďalej ani nečakali na posudok, mali sme za sebou náročný týždeň a boli sme radi, že ideme domov.

 

 

6.2.2011

Víkend sme mali veľmi príjemný, pretože už v piatok ku nám prišla Hela Podaná s Clárkou za Elinkom a v sobotu  5.2. nás s Dolce čakala MVP v Brne. Prihlásench bolo 28 chrtíkov, naozaj slušný počet ! Posudzoval rozhodca zo Švédska, pán Bodegard Goran. Posudzoval zodpovedne, prísne a odborne, nedostatky, ale aj prednosti jednotlivých chrtíkov presne pomenoval a tak som nadobudla presvedčenie, že tomuto plemenu pán rozhodca nielen rozumie, ale má ho i rád. Dolce Vita bola prihlásená do triedy šampiónov a mala

naozaj skvelý deň. Pánovi Bodegardovi sa nesmierne páčila. Pri jej posudzovaní ju dôkladne prehmatal, skontroloval kvalitu srsti, stavbu tela a exteriér, dôsledne si všímal pohyb a postavil Dolce na prvé miesto so známkou V1, CAC. V ďalšom kole o CACIB si všímal všetky súťažiace, ale Dolce sa stala jeho favoritkou a CACIB zostal v jej pacičkách. O BOB išla silná konkurencia a tu sme opäť bodovali a pán Bodegard označil jednoznačne DOLCE VITA za Best of Breed. Posudok, ktorý dal Dolce, mi utkvie v pamäti navždy.

Je to kvalifikovaný, síce krátky, ale výstižný posudok s označením a uznaním najvyšších kvalit. Veľmi si tento posudok vážim.

 

 

 

4.2.2011

Plánované krytie JAR 2011 /planned litter for SPRING 2011

 

Nové fotky vrhu H:

 

 

23.1.2011

Poobede sme sa vrátili z MVP v Trenčíne. Nesnežilo, nepršalo a tak cesta bola nad očakávanie. Dolce som hlásila do triedy otvorenej, kde mala konkurenciu Wasabi King of Ivar. Rozhodkyňou nám bola pani Iveta Vojtekova a prihlásených bolo 10 chrtíkov. Pani Vojteková ku chrtíkom pristupovala veľmi jemne, s citom ,milo a zhovievavo,  mimochodom, ako vždy.

Pani rozhodkyni  sa Dolce páčila a postavila ju na prvé miesto so známkou V1, CAC. Nastúpili  sme aj o CACIB, ktorý sme si z kruhu odniesli a tak aj BOB. Moja Dolce Vita tak splnila poslednú podmienku na udelenie titulu Slovenský šampión. Dali sme si ho vo výstavnej kancelárii s veľkou radosťou hneď vystaviť a potvrdiť.

 

 

18.1.2011

Hestia, Hylas a Hylos mali 6 týždňov.

 

 

 

10.1.2011

V nedeľu večer 9.1. sme sa vrátili z Olomouca, kde sme boli s Dolce Vita prihlásené na Hanácku národnú výstavu psov do triedy otvorenej. Posudzovala pani rozhodkyňa Marta Ružičková. Bolo prihlásených rekordných 20 chrtíkov, ktorí sa naozaj poriadne klepali v studenej a nevykurovanej hale „ G „, ktorá bola navyše malá na tri kruhy a neútulná.

Môžem byť len spokojná a šťastná, aj napriek týmto veľkým výhradám, pretože Dolce splnila poslednú podmienku, ktorou bol piaty CAC a stala sa Českým šampiónom. Priznanie tohto titulu sme si dali v kancelárii osvedčiť a s vystaveným diplomom sme sa pobrali domov za štenitkami a ostatnými chrtíkmi, ktorých mala na varovke Bajka a Paľko.

 

 

8.1.2011 Hestia, Hylos a Hylas  majú už 5 týždňov.

 

 

 

30.12.2010

 

 

Naše šteniatka majú takmer štyri týždne. Už pár dní sa pokúšajú o prvé kroky a hravé prejavy. Nastal čas vybrať im aj mená a tak som zobrala do rúk knihu  Bohovia a hrdinovia Antických bájí od Vojtecha Zamarovského, ktorú na tento účel využívam. Na  „ H „ je tam dosť zaujímavých hrdinov a bohov a ja som sa priklonila k menám  Hestia, Hylas a Hylos.

 

 

Dňa 4.12.2010 vo večerných hodinách sa v našej chovateľskej stanici narodili 3 šteniatka vrhu  „H„ z tohto spojenia.

Dvaja psíkovia a sučka, všetci čiernej farby s vyrovnanými pôrodnými váhami 200 – 200 – 190 g sa spolu s matkou tešia zdraviu a veľkému apetítu.

 

Tešíme sa z ich príchodu na svet.

 

 

 

4.12.2010

Nový oznam v sekcii Linky

 

 

23.11.2010

 

19.11. Nitra, Špeciálna výstava chrtov

Na našu Špeciálnu výstavu chrtov som do triedy čestnej prihlásila po dlhom čase  Elinka a tak mal príležitosť v kruhu ukázať svoju výbornú kondíciu a eleganciu. V decembri  bude mať päť rokov  a jeho srsť je krásna čierna, jedine na brade sa mu ukazujú prvé šediny. Toto je naozaj vzácnosť u čierneho sfarbenia, pretože čierni jedninci šedivejú veľmi skoro a niekedy dosť výrazne.

Do triedy otvorenej bola prihlásená Dolce Vita a počínala si skvelo. Predvádzanie má v krvi a robí jej radosť.

V triede dorastu sa na výstavu prišla precvičiť aj mladučká Lórien. Potrebuje sa oboznamovať s výstavnou atmosférou a učiť sa.

Posudzovala pani rozhodkyňa z Rakúska, Doris Getzinger. Neposudzovala nakoniec všetky plemená,  necítila sa  dobre a keďže čas už pokročil, bolo potrebné sa zariadiť. Napokon prevzala posudzovanie posledných plemien v katalógu pani Iveta Vojteková.

Elendil Gil-Endor v triede čestnej : Excelent , v záverečných súťažiach ho ešte pani Doris Getzinger postavila na druhé miesto a Elinko získal  Res. BIS triedy čestnej

Dolce Vita v triede otvorenej : V1, CAC, Najlepšia suka, BOB

Lórien Gil-Endor v triede dorastu : VN2

 

 

6.9.2010

Včera 5.9. sme boli účastní  Národnej výstavy psov v Mosonmagyaróvári ( Hegyeshalom ) na veľmi peknom mieste v blízkosti jazera. Príjemný pocit len narušilo veterné a chladné počasie. Na výstavu bol prihlásený DardanosViki do triedy otvorenej. Usporiadatelia pri zaradení do katalógu urobili chybu a chrtíkov mi zaradili medzi Olasz Vizsla a tak sme tento problém museli riešiť.  Zrazu chrtíci boli štyria a nie dvaja. Posudzoval rozhodca pán Hartmann Gyorgy. Chrtíkom sa  nechcelo vo veternom a chladnom počasí predvádzať a hlavne postoj ich vôbec  netešil. Dardanos vyšiel z kruhu so známkou V2 a Viki to zvládla veľmi pekne, v pohybe sa ukázala a hlavne zahriala a od rozhodcu dostala V1, CAC.  O  BOB nastúpili dve sučky a psík. Pán rozhodca označil Viki za víťaza a BOB sme si odnášali domov veľmi šťastní.

 

 

29.8.2010

 

 

V sobotu 28.8. sa naša záhrada doslova hemžila chrtíkmi. Pozvanie na párty prijali naše „chrtie deti„ a ich majitelia. Tak sa stretli potomkovia vrhu  A, B, D, E, F a G.  Zorganizovať takéto stretnutie je  náročné, pretože termín musel vyhovovať zúčastneným a preto sa párty prispôsobovala povinnostiam a dovolenkám.  Veľmi som sa tešila na prvé naše chrtie stretnutie. Varil sa guláš, pripravené bolo mäsko na grilovanie, slané drobnosti na dzobkanie, syry, olivy, aj čosi sladké a od smädu. Baudolínko prišiel so svojimi majiteľmi medzi prvými a náš Elinko ho neprivítal zdvorilo. Vyštartoval po ňom, ako po veľkej konkurencii, čo si Baudolíno nenechal a chýbalo by naozaj málo, aby sa nedosekali.  Podobné prívítanie si pripravili Baudolíno s Dardankom. Museli sme dávať obrovský pozor na týchto troch špekulantov.  Problém si nerobili jedine s Fizzim a Genuškom. Lety padla do oka Genkovi a ten samozrejme veľký džentlmen jej nedal pokoj. Prenasledoval ju a nespúšťal z nej oči. No prosto to začalo medzi nimi iskriť, Gento sa zaľúbil. Trochu neskôr prišla ešte cirnečka Bianca s Tominom a rodičmi. Bola veľkým lákadlom pre chrtíkov. Nepadla si však do oka s kokricou Bublinkou a trochu si vbehli do úsmevu. Na party boli malý Duško, Tomino, Paulínka. Chlapci si celkom vychádzali , až na malý konflikt so zavlažovacou ružicou, čo vyústilo do nevraživých pohľadov a strkancov.

 

Nálada bola dobrá, jedla a pitia dosť, pohoda, veľa príhod s chrtíkmi a dokonca aj počasie vyšlo. Nebolo síce ukážkové, no hlavne nepršalo, hoci bolo chladnejšie a pod mrakom. Kde-tu sa snažilo cez mraky predriapať zubaté slniečko. Ak to mám zhrnúť, tak poviem už len toľko, že sme skvelo a veľmi príjemne zavŕšili posledný prazdninový víkend a spolu zaspomínali...

 

Dúfam, že to nebola naša posledná párty a zopakujeme si ju aj o rok.

 

Ďakujem Vám moji milí hlavne za plnohodnotný, dôstojný  život plný lásky, ktorý deň čo deň pripravujete pre  „našich„ chrtíkov.

 

Ďalšie fotky nájdete vo Fotogalérii.

 

 

22.8.2010

Dostihovú dráhu v Petržalke máme od bydliska takmer na skok, tak som Dolce Vita prihlásila na MVP Duodanube  Bratislava na 21.8.  do triedy otvorenej. Rozhodkyňou kruhu chrtov bola pani Ľudmila Fintorová.  Stáva sa v poslednej dobe, že chrtíkov na výstavy sa hlási veľmi málo a toto pravidlo sa zachovalo aj tento raz. Prihlásení boli štyria chrtíci. Dolce Vita bola v kruhu sama a taktiež sučka v triede šampiónov sa odprezentovala sama.  Pani Fintorová priznala Dolce  okrem V1, CAC ešte CACIB a BOB o ktorý sa Dolce uchádzala s Lux Loral Jeremy Jealom. Ostali sme do záverečných súťaží a domov sme prišli po 18.00  s pokálom   za BOB .

 

 

17.8.2010

 

 

Do našej CH.S. pribudla nová sučka LÓRIEN  Gil-Endor, pre ktorú sme si zašli do Šestajovíc neďaleko Prahy  k Helene a Richardovi Podaným koncom júla.

Lórien je šedá až striebornošedá, temperamentná, typická, hravá talianská chrtička. Narodila sa 12.5.2010 spolu s ďalšími tromi súrodencami. Po otcovi Caprice Du Domaine de Chanteloup nesie v sebe krv Sobers a významnú francúzsku krv.Po matke Fréawyn Gil-Endor krv pradeda Movado Ric Rosso a špičkovú francúzsku krv.

Jej majiteľmi sú Bajka ( dcéra), Paľko (zať) Takáčoví a Lórien je aj v mojom spolumajiteľstve.

Má veľké výstavné predpoklady a verím, že bude po Dolce Vita ďalším značným  prínosom do chovu Quindici.

 

 

 

Tento rok boli usporiadateľmi Európskej výstavy chrtov rakúšania, resp. OKWZR, v spojení  s Klubovou výstvou, Klubsiegerschau 14.  a 15.8.  Ja som na tieto výstavy nehlásila chrtičky, ale urobila som si výlet a 15.8. som sa zviezla do Schloss Grafeneggu s Paťkou a Peťom, krorí na Klubovú výstavu prihlásili Deianeiru (Dorinku). Bolo veľmi príjemné neťahať so sebou celú „ výstavnú výstroj „. Mať ruky voľné a držať v nich fotoaparát, venovať sa pozorovaniu, foteniu a užívať si pohody bolo slastným pôžitkom. Schloss Grafenegg, zámok, priľahlé budovy, parky a okolie je prekrásne a odporúčam ho navštíviť.

Výstavné kruhy neboli v bezprostrednej blízkosti tohto historického miesta, ale trochu bokom na vykosenej lúke.  Kruch chrtíkov a whippetov posudzoval rozhodca z Rakúska pán H. Anschober a jeho posudzovanie sa mi celkom sedelo . Ku chrtíkom pristupoval veľmi citlivo, jemne a zhovievavo. Občas to mal v rozhodovaní ťažké. Zadal  jedno  VD. Početne zastúpené boli v psoch triedy stredná a sučkách trieda otvorená. Pán Anschober udelil nakoniec BOB psovi  Brando Cosmo pani Valletta z Talianska a Klubového víťaza do triedy otvorenej Fariusovi de Valverde Santo. V sučkách si titul Klubová víťazka z kruhu odniesla  Carlotta Della Casa Di Scorpio,  dobre stavaná sučka v hornej hranici výšky, ale  elegantná. V triede šampiónov sa predvidela aj Deianeira Quindici  a za jej predvedenie môžem len jej a majiteľke Paťke  poďakovať .  Deianeira sa predviedla naozaj excelentne. Splnila poslednú podmienku na udelenie titulu Šampión Rakúska. Na posledných dvoch fotkách je Deianeira.

 

 

17.7.2010

Zvládli sme aj poslednú výstavu v tomto mesiaci, ktorú sme mali naplánovanú, MVP  Oberwart v Rakúsku. Hlásila som Viki do triedy strednej a Dolce do triedy otvorenej.  Posudzovala nám pani rozhodkyňa z Rakúska Iris Urschitz. Bola pre nás neznáma a tak sme veľmi pozorne sledovali jej posudzovanie afgánov a barzojov.

Chrtíkov bolo prihlásených 8 a vystavilo sa ich 7.  Pani rozhodkyni očividne viac imponovalo malé plemeno talianského chrtíka. Veľmi milo k ním pristupovala a dôraz kládla hlavne na pohyb a postoj. V triede strednej sa odprezentoval veľmi zaujímavý šedý psík s pekným pohybom Adriano Celentano Le Doue.  Viki bola vo svojej triede sama a od pani rozhodkyňe dostala známku V1, CACA, čo ako už vieme vôbec nemusí byť pravidlom. Dolce Vita mala vo svojej triede konkurentku Sonatu Bohemia Skara.  Pani Urchitz si každú prezrela, prehmatala a posúdila v postoji, nechala ešte raz v pohybe ukázať kvality a udelila poradie. Dolce vyšla z kruhu s V1, CACA, takže nastupovala s Viki a Artemis Forum Romanum  aj o CACIB, ktorý si z kruhu odniesla.  Pani rozhodkyňa  Dolce  udelila aj BOB.  Som naozaj rada, že moje slečny uspeli v Oberwarte a veľmi sa teším z ich úspechu.

 

 

10. a 11.7. Godollo

 

 

Keď si plánujem výstavy všetko sa mi zdá zvládnuteľné a bezproblematické, no stáva sa, že to neodhadnem tak, ako v prípade výstav, ktoré som si naplánovala na júl. Zdá sa mi, že ich je dajako veľa J. Týždeň po Topolčiankach som mala hlásenú KV Sissi Memoriál  Godollo v Maďarsku na 10.7.  Z minuloročnej výstavy práve tu v Godollo som počula len tie najlepšie referencie.

Cesta do Godollo bola náročnejšia pre práce na diaľnici, kamióny, ktoré v sobotu brázdili dianicu na Budapešť a v samotnej Budapešti to nebola žiadna zábava. Zvládli sme aj tento nápor a diaľničným ťahom na Miskolc sme sa dostali do Godollo. Chvíľu sme hľadali naše vytúžené miesto, letné sídlo cisárovnej Sissi, s krásnym zámockým parkom. Výstava sa tento raz nekonala priamo pred zámkom, ale na druhej strane parku, kde sme sa dostali bočnou bráničkou. V horúcom počasí nám robili príjemnú spoločnosť stromy a chránili nás pred úpalom. Chcela som  dokončiť šampióna s Dardanosom, tak som ho prihlásila spolu s DolceViki.

Prihlásených bolo len 6 chrtíkov a z toho sa ich vystavilo 5. Posudzoval rozhodca z USA  pán David Miller, ktorý  pred rokom posudzoval v Budapešti Dardanosa na MVP so známkou  V1, CAC. Tento raz ho pán rozhodca meral a keďže Dardanko má 39 cm, tak nám povedal, že mu to je ľúto a neposúdil nás. V triede strednej sa vystavila Dolce Vita so známkou V1, CAC  a Klubový víťaz. Pán Miller ku chrtíkom pristupoval veľmi citlivo , dôkladne si ich prezeral a hodnotil. V triede otvorenej Viki vystavoval Juraj , za čo mu touto cestou ďakujem a z kruhu si odniesli V1, CAC.  BOB si z kruhu odniesol Jeremy Jeal.

Prezreli sme si ešte celý areál, okolie zámku, ktoré je prekrásne,  urobili neaké fotky a chceli sme ísť domov. Dozvedela som sa, že ak budem hlásiť ešte na druhý deň chrtičky na ŠV  a uspejeme, tak si  môžeme  z kruhu týmto pádom odniesť už Maďarského šampióna.

Pôvodne som vôbec už nechcela v nedeľu ísť, ale nakoniec som pod vplyvom slušného výsledku hlásia Dolce  a Viki aj v nedeľu. To ale posudzovala rozhodkyňa z Estónska, Iren Naartis.  Stalo sa nám to osudným a Dolce dostala od nej známku V, teda výborná bez titulu a Viki VD. No čo povedať, ulakomila som sa na rýchleho šampióna, prišla o dobrých pár Eur v podobe výstavného poplatku, ktorý teda v Maďarsku nie je zanedbateľný, unavení a doslova vyschnutí od slniečka sme sa vracali domov.  Tak nám treba J . Výlet to bol ale zaujímavý, zasa sme videli nové miesta, viac z Budapešti,  Godollo, ktoré som si vždy chcela ísť pozrieť. Tak ja spájam príjemné s užitočným práve chodením na výstavy. Uvedomujem si, že inak by som bola ochudobnená o zážitky, ktoré  ma čakajú na týchto cestách a výstavách a  určite by som veľa z toho čo som už vďaka výstavám navštívila, nikdy nevidela a možno by som tam nikdy nešla.

 

 

5.7. - Po krátkej dovolenke som sa balila do Topolčianok a v piatok ráno 2.7.  s Elinkom, Viki, Dolce, Paľkom, Bajkou, Paulínkou a kokricou Bublinkou som sa pridala k realizačnému teamu, ktorý mal pripravovať  Stredoeurópsku a  Klubovú výstavu chrtov počas dvoch víkendových dní 3.  a 4.7. 2010 v Topolčiankach.

Prostredie topolčianského zámku a priľahlého lesoparku bolo príjemnou zmenou za posledné obdobie, ale žiaľ sme si ho nemohli dostatočne užiť, pretože našou úlohou bolo všetko pripraviť k nastávajúcim dvom výstavným dňom. Pár momentov sme si uchmatli pri venčení a večer, keď sme mali viac kľudu. V sobotu ráno sme dokončovali posledné prípravy a o 10.00 predseda SKChCh, V. Vojtek zahájil Stredoeurópsku výstavu chrtov. Privítal rozhodcov Nicklasa Erikssona zo Švédska, Georgea Kostopoulusa z Grécka, Petra Friedricha z Nemecka a Miklósa Leventeho z Maďarska.

 

Kruh chrtíkov posudzoval pán Kostopoulus a mne sa jeho posudzovanie javilo veľmi dôkladné, seriózne, ale prísne. Známky VD a aj D v jeho posudzovaní mali pevné miesto. Ja som na sobotu prihlásila do triedy otvorenej len Dolce Vita. Vo  svojom kruhu mala ešte dve konkurentky. Enyu Cantante a Quanitu Bohemia Skara. Dolce Vita vyhlala triedu a tak sa ešte uchádzala s ostatnými víťazkami tried o titul Central European Sighthounds Winner 2010, ktorý si z kruhu v packách odnášala a nakoniec aj titul BOB. Dolce Vita sa stala absolútnou víťazkou a tak ešte v záverečných súťažiach ukázala svoje kvality. Odniesla si z nich pokál a ďalšie hodnotné ceny.

 

Nedeľa pokračovala Klubovou výstavou chrtov, kde som mala prihlásenú do triedy strednej Victoria´s Secret a do triedy otvorenej Dolce Vita. Kruh chrtíkov posudzoval rozhodca z Maďarska, pán Levente.  Victoria´s  v konkurencii ďalších troch chrtičiek obhájila prvé miesto a známku V1, CAC, čo ma potešilo a prekvapilo, no musím povedať, že Viki sa naozaj pekne predviedla a v postoji bola najukáznenejšia zo všetkých súťažiacich v kruhu, takže prvé miesto si zaslúžila. Od pána Leventeho má veľmi pekný posudok. Dolce Vita v triede otvorenej si tento raz z kruhu odniesla druhé miesto so známkou V2, res.CAC. Triedu vyhrala šedá sučka Dervisch Pasarella Princess , ktorá nakoniec získala na počudovanie všetkých aj BOB. Rozhodne nebola konkurenciou Dolce  a ani Jeremy Jealovi, ktorý sa o BOB uchádzal s ňou. Žiaľ treba tento verdikt akceptovať, hoci súhlasiť s ním naozaj nemožno.

Klubová výstava končila záverečnými súťažami a potom nastúpil náš realizačný team a všetko bolo potrebné zbaliť, naložiť, odovzdať priestory a rozlúčiť sa s pekným historickým zámkom v Topolčiankach a jeho priľahlými budovami a lesoparkom.

Je mi jasné prečo si prvý Československý prezident T.G.Masaryk  toto miesto vybral za letné sídlo, miloval ho a rád sa doň vracal.

 

 

 

 

Víkendovú sobotu 19.6. sme my tento krát využili naozaj plnohodnotne. Mali sme dohodnutú návštevu v Lednických Rovniach u Márii Troškovej,  jej rodinky a Géniusa. Obávala som sa trocha vrtkavého počasia, ale našťastie aj to nám prialo. Sobota bola v tomto smere vydarená. Po diaľnici sme sa rýchlo presunuli až ku Ilave a tam sme sa vydali naším smerom. Mala som veľký problém koho so sebou zobrať na návštevu a výlet. Najviac by si to zaslúžil Elinko, pretože už na výstavy nechodí a zmena by mu určite prospela. Vždy, keď sa niekde chystáme, tak on sa veľmi teší. Nakoniec som tieto štatistiky zamietla a zobrala som okrem Elinka ešte Viki a Dolce. Cestou ani nepípli, asi tušili, že by si  tým veľmi zhoršovali situáciu. V Rovniach sme boli asi tak za hodinu a pól. Na odbočke nás čakal Andy a z okna nám mávala Mária. Chrtíci sa na novom mieste obzerali a nasávali nové pachy a vône.

Čakala nás celá rodinka, aj pán manžel ostal doma, hoci býva zaneprázdnený. Genuško sa zo začiatku veľmi tešil, ale nakoniec  od Elinka ( otca ) , Viki a Dolce bočil. Pani majiteľka hovorila, že nie je veľmi zvyknutý na toľkých psíkov a ani tam v okolí ich nieje veľa. Na prechádzky chodí Genko so svojou paničkou a sú to nielen prechádzky, ale aj túry. Pohybu v prírode má nadostač. Skonštatovali sme všetci, že sa otec a syn veľmi podobajú.

Posedenie pri káve a koláčikoch bolo veľmi príjemné a nieslo sa v družnej debate. Nika vyhlásila, že ak raz, tak ako svadobný dar si želá chrtíka J . Andy mi zasa ukázal zošity plné grafitov a naozaj veľmi zaujímavých. Je veľmi šikovný.´Ešte sme si urobili prechádzku krásnym parkom patriacim ku kaštieľu v Lednických Rovniach, chrtíci sa vybláznili a ponaháňali.

Génius žije v rodine, ktorá ho ľúbi,  kde mu nič nechýba a ja som veľmi spokojná.  Ďakujem Márii Troškovej, jej  manželovi, Nike a Andymu za lásku, ktorou Genuška zahŕňaju. Čo viac si môžem pre šteniatko z nášho chovu  želať !!!

 

 

Máme aj nové fotky v Galérii.

 

 

12.6.2010

Prekrásny víkendový deň, sobotu, sme strávili v Náměšti nad Oslavou neďaleko Brna, kde sa takmer každoročne koná Klubová výstava chrtíkov českého KCHICH.  Je to asi neuveriteľné, ale všetko vyšlo, teda nám určite. Počasie, prostredie a príjemná spoločnosť. Veľmi sme sa na tento výlet tešili, pretože tieto miesta už dôverne poznáme a prirástli nám k srdcu. Tento rok bolo prihlásených na výstavu iba 19 chrtíkov. Je to naozaj málo, ak si zoberieme štatistiku posledných rokov.

Klub pozval rozhodovať pani Vlastimilu Ronovskú.  Každá trieda mala svojich zástupcov a tak sme videli šteniatka, ktoré sa odprezentovali , aj mladí  a videli sme pekných predstaviteľov tohto ušľachtilého plemena.

Dolce Vita si z výstavy  priniesla pekný pokál s výsledkom  V1, CAC a my hlavne príjemne strávený deň v zámockom parku a jeho okolí, čo bolo našou prioritou.

 

 

 

V piatok 4.6.  bola naplánovaná CVP v Senci. Ráno to vyzeralo tak, že asi nikam nepôjdeme, pretože lialo. Ešteže táto výstava začína vždy o 12.00 a tak malo počasie dosť času zvážiť svoje zámery. Po 10.00 bolo rozhodnuté a na výstavu sme vyrazili. Máme to takmer na skok. Výstavné kruhy boli pripravené, ale pôda premočená a kde sme pozreli bolo blato, alebo kaluž. Bola som rada, že počasie dostalo rozum a postupne sa objavilo aj zubaté slniečko. Pri kruhu sme sa zišli v podstate jasná vzorka tých oduševnelých a výstavne pozitívnych z Komárom :). Náš kruh mala posudzovať pani Ľudmila Fintorová, ale nakoniec úlohu rozhodcu prevzal pán Oleg Fintora. Celkovo bolo na túto výstavu prihlásených málo chrtov. Chrtíci boli traja. Moja Dolce VitaVictoria´s  a Jeramy  Jeal Marianny Švestkovej. Bolo to veľmi rýchle pri takom nízkom počte chrtíkov. Dolce Vita si z triedy strednej odniesla V1  CAC , Victoria´s  z triedy otvorenej  V1  CAC  a  BOB pán Fintora udelil  Jeramy Jealovi, ktorý v záverečných súťažiach  obhájil   3-BIG. Blahoželámu mu !

 

 

25.5.2010 - Ďalší májový víkend skončil a my sme mali prihlásenú MVP v Komárom na 23.5. špeciálnu výstavu Agár klubu 24.5. v Maďarsku.

Obávala som sa počasia, ale bolo ako objednané na tento víkend. Príjemne, teplo, ba až horúco. Prvý krát som výstavu v Komárom skúsila minulý rok v októbri a veľmi sa nám páčila. Nebolo čo riešiť ani tento krát. Hlásila som len Dolce Vita do triedy otvorenej na oba dni a Dardanosa do triedy otvorenej iba na nedeľu. Na MVP posudzoval kruh talianských chrtíkov rozhodca z Maďarska, pán László István. Celkovo bolo prihlásených len 6  chrtíkov a odvystavovalo sa ich 5. Dardanos mal mať v triede konkurenta, ktorý do kruhu nenastúpil a tak to mal  jednoduchšie. Od pána rozhodcu dostal V1, CAC a ešte res. CACIB.

Dolce Vita vo svojej triede bola sama a pán László István jej dal známku V1,CAC, CACIB a neskôr získala aj BOB. V našom kruhu posudzobanie skončilo veľmi skoro, bolo 12.00 a záverečné súťaže boli naplánované na 15.30. Veľmi sme zvažovali, či zostať, alebo ísť domov. Počasie bolo ukážkové  a tak nakoniec zvíťazila zvedavosť a túžba po krásnej kokarde BOB. Zostali sme na záverečné súťaže. Tam sa naša Dolce ukázala, ako veľmi vytrvalá, i keď unavená slniečkom sa pekne predviedla a pán rozhodca Vlastislav Vojtek, ktorý hodnotil skupinu 10 ju postavil na druhé miesto a Dolce Vita ešte  získala res.BIG a prekrásny pokál.

Toto umiestnenie ma veľmi potešilo a ďakujem Dardankovi i Dolce za ich výkon.

Špeciálna výstava v Komárom v pondelok 24.5.  sa niesla v znamení predošlých dvoch výstavných dní. Je veľká škoda, že i na túto výstavu bolo prihlásených veľmi málo chrtíkov. Prekvapilo ma to, pretože u nás to je udalosť a väčšina členov klubu si pokladá za česť a i povinnosť zúčastniť sa takejto výstavy. Takže prihlásených bolo 5 chrtíkov a vystavili sa len  3. V tento deň bol rozhodcom nášho kruhu pán rozhodca Vlastislav Vojtek zo Slovenska.  Dolce bola opäť sama v kruhu a dostala od pána rozhodcu známku V1, CAC a BOB.

 

 

Nové fotky vo Fotogalérii.

 

 

17.5.2010 - Skončila sa medializovaná  Springduodanube MVP Bratislava, na ktorej počas dvoch víkendových dní 15. a  16. 5.  sa v prvý deň  mohol úspešný pes, ktorý získal CACIB kvalifikovať na Crufts a druhý deň bola táto výstava označená ako Central-East European Winner Dog Show. Ja som hlásila na sobotu Victoria´s Secret do triedy strednej a Dolce Vita do triedy otvorenej. Keďže zmena rozhodcov je v kompetenci usporiadateľa a momentálne sa to stáva už pravidlom, tak to neobišlo ani túto výstavu v Bratislave . V sobotu kruh talianských chrtíkov posudzoval pán rozhodca Korózs András z Maďarska. Pred chrtmi posudzoval poľovné plemená, v ktorých má asi záľubu, venoval im značnú pozornosť. Nastúpili chrti, pokročil aj čas a tak posudzovanie nabralo spád. Chrtíci prišli do kruhu medzi poslednými posudzovanými plemenami. Viki mala v triede strednej ešte dve chrtičky. V kruhu sa jej páčilo a viditeľne jej robilo predvádzanie radosť. V postoji bola veľmi ukáznená a trpezlivá, čo prinieslo výsledok, že pán rozhodca ju postavil na prvé miesto so známkou V1, CAC a dokonca na moje veľké prekvapenie získala aj CACIB a tým sa kvalifikovala na Crufts. Pánovi Korózsovi sa Viki veľmi páčila, i v posudku ju označil, ako peknú sučku dobrej výšky, elegantnú s pekným pohybom.

Dolce Vita v triede otvorenej bola s ďalšími dvoma chrtkami a v predvedení v pohybe a i v postoji si viedla veľmi dobre.  Pánovi rozhodcovi sa páčila jej hlava, elegancia a predvedenie, ale postavil  ju na druhé miesto so známkou V2, res.CAC.

V nedeľu 16.5.  kruh talianských chrtíkov posudzoval pán Petr Řehánek z Čiech, mimochodom tiež zmena. Boli sme poslední, ktorí nastupovali do kruhu. Prihlásených bolo 9 chrtíkov a odvystavovalo sa ich 8.  Prihlásená na tento deň bola Dolce Vita a bola veľmi úspešná. Pán rozhodca jej vystavil veľmi pekný posudok a Dolce Vita si z triedy otvorenej, kde mala mať konkurentku, ktorá ale nenastúpila, odniesla V1, CAC a neskôr  ešte  CACIB  a  BOB.  Získala aj titul Central-East European Winner.

Moje slečny mi urobili tento víkend obrovskú radosť a som na ne veľmi hrdá.

 

 

 

2.5. 2010

Včera podvečer sme sa šťastne vrátili z MVP Praha-Letňany, kde posudzoval aj talianských chrtíkov rozhodca z Kanady, staručký, snáď osemdesiatročný, uhladený, už ťažko sa pohybujúci pán Magder Max. Keď sme ho uvideli v kruhu, tak sme ostali prekvapení, ale to sme ešte netušili, čo nás čaká. Pri kruhu zaznelo pár narážok  na to, že opäť ČMKU zabodovala a mala by zvažovať, koho pozýva rozhodovať.

Pán rozhodca posudzoval veľmi pomaly, mal problém s pohybom a všetko vyzeralo ako v spomalených záberoch. Chrtíci prišli na radu po 12.40 a posudzovanie 13 chrtíkov skončilo po 14.00. Niektorým zuby pozeral, niektorým nie, to sa opakovalo aj so semeníkmi u psikov. Pohyb v kruhu nestíhal ani odsledovať, všetkých si staval na stôl, upravoval postoj a hodnotil. Viac krát sa stalo, že označil posudzovaného psa ako jeho favorita, krásneho excelentného a nakoniec psík dostal VD, čomu nechápal hlavne majiteľ a ani ostatní pri kruhu. Netvrdím, že chrtom nerozumel, v minulosti bol chovateľom whippetov, ale si myslím, že toho bolo už na neho v tomto veku priveľa.

Ja som na výstavu hlásila Viki do triedy strednej, kde z troch predvedených dostala u pána Magdera V2, res.CAC  a  Dolce Vita  do triedy otvorenej, kde taktiež boli tri chrtičky. Rozhodca  Dolce označil ako excelentnú suku, s krásnym pohybom a dostala V1, CAC a neskôr ešte res. CACIB. Po tom, čo som pri kruhu videla a aké známky pán rozhodca udeľoval, som s výsledkom mojich sučiek spokojná, no musím tiež podotknúť, že aj znechutená po dvoch posledných výstavách v ČR.

Toto všetko ale vynahradila návšteva u Helenky a Richarda Podaných už  v piatok, skvelá večera v „ hospúdce „ pri výbornom bielom víne a príjemne strávený večer plný rozhovorov.  Premýšľam, že si urobím opäť na vystavovanie v ČR prestávku.

 

 

26.4. Máme za sebou  víkendovú MVP v Českých Budejoviciach, kde nás podľa prvotných propozícií mal posudzovať rozhodca z Talianska, pán Lamperti. Pár dní pred výstavou som si všimla na stránkach ČMKU zmenu v podobe pani L. Mach, ktorá mala posudzovať chrtíkov. Táto zmena ma prekvapila, ale uvítala som ju. To ale nebol koniec zmenám, pretože priamo v hale pri kruhu som sa dozvedela, že pani Mach nepríde pre chorobu a budeme mať  ďalšieho náhradníka. Bol ním pán Panuška z Čiech. Vystavovalo sa 9 chrtíkov. Z toho bol len jeden psík a to Kevin Stříbrný potok.

Dolce Vita v strednej triede mala sučku Yvett Talata. Obe sa predviedli v pohybe aj v postoji a pán Panuška vyslovil verdikt, kde Dolce postavil so známkou V1, CAC na prvé miesto a Yvett Talata na druhé s res.CAC. Yvett nemala náladu sa predvádzať. Inak to bola zaujímavá chrtička.

Victoria´s Secret mala vo svojej triede otvorenej ešte tri konkurentky a od pána rozhodcu si vyslúžila druhé miesto so známkou V2, res.CAC. V1, CAC obhájila Sonata Bohemia Skara.

O CACIB a res.CACIB sme nastupovali súčasne a pán Panuška sa rozhodol, že oba tituly zadá v triede otvorenej a tak Sonata Bohemia Skara si z kruhu odniesla CACIB a Victoria res.CACIB. BOB má v packách Kewin Stříbrný potok.

Celkovo sme mali krásny víkend, plný zážitkov, prechádzok a spoznávaní ďalších „ neprebádaných „ nových miest :-)

 

 

 

Predstavujem  MULTIŠAMPIÓNA ELENDILA  Gil-Endor

Minulý týždeň prišliel z Belgicka  Elinkovi  potvrdený titul  INTERŠAMPIÓN

 

 

10.4.CACIB  Wieselburg  bol pre moju Dolce Vita  významným. V triede strednej, kde mala ďalšie dve konkurentky Amicellu le  Douve a Antonellu le Douve,  zíslala  od pani rozhodkyne  Ludmily Fintorovej  známku V1, CAC. Svoj9m predvedením a eleganciou si z kruhu neskôr odniesla ešte CACIB a aj BOB. Dolce je prosto úžasná a ja som na ňu nesmierne hrdá. Je pre mňa šťastím, veľkým prínosom a splnením túžob a snov o chrtíkvi.

Ďakujem Ti Dolce.

 

 

 

28.3. na celoštátnej výstave psov Nitracanis bolo prihlásených len 7 chrtíkov a nakoniec sa ich vystavilo len 5, čo je veľká škoda. Pri kruhu nám bolo fain, príjemná spoločnosť Marcely Bugárovej a jej manžela, Paťky Finíkovej, mladého a oduševnelého začiatočníka Samka a jeho otca a mňa. Vystavovala som Victoria´s Secret v triede strednej a Dolce Vita v triede otvorenej. Victorii konkurentka neprišla  a tak to mala Viki jednoduchšie. Bola ukáznená a predvádzanie jej robilo radosť. Pani rozhodkyňa M. Wieremiejczyk-Wierchovska z Poľska jej dala známku V1, CAC. Dolce v triede otvorenej súperila s Deianeirou Quindici. Obe sa predviedli  pekne, no pani rozhodkyni sa Dolce Vita veľmi páčila v pohybe a v elegancii, ktorá z nej vyžarovala a Dolce si z kruhu odniesla V1, CAC a neskôr aj BOB. Dorinka dnes splnila poslednú podmienku na udelenie titulu Slovenský šampión krásy k čomu jej srdečne blahoželáme.

 

Dolce  Vita du Domaine de Chanteloup má potvrdený diplom CMKU  Český Junior šampión.

 

 

6.3.   večer sme sa vrátili z IHA  Graz, kde talianských chrtíkov posudzovala rozhodkyňa zo Švajčiarska, pani Brigitte Suligoi. Jej posudzovanie bolo kľudné a povedala by som, že zdĺhavé preto, že na každého posudzovaného v kruhu si nechala patričný čas. Vôbec ju nezaujímalo, koľko je hodín. Tak sa chrtíci dostali do kruhu pred  14.00 hod. a na nich si tiež svoj čas vybrala. Končili sme takmer o 15.00 hod. Prihlásených a posúdených bolo 11 chrtíkov.  Sučiek bolo podstatne viac, ako psíkov. Odvystavovalo sa ich 8. Dolce Vita mala v strednej triede ešte dve konkurentky. Precízna kontrola zubov, stavby tela a chvostíka, postoj a predvedenie v pohybe absolvoval každý chrtík bez rozdielu. Dolce sa umiestnila na prvom mieste so známkou V1, CACA s kvalitným a vyčerpávajúcim posudkom. V triede otvorenej v konkurencii ďalších dvoch chrtičiek bodovala aj naša Victoria´S Secret. Pani rozhodkyni sa zapáčila jej odvážna povaha, pekný postoj a drobnejšia stavba tela. Viki sa umiestnila so známkou V1, CACA na prvom mieste. Do kruhu sme opäť nastupovali o CACIB a ten si z kruhu odniesla Dolce Vita tak, ako aj BOB.

Som na obe moje slečny pyšná. Opäť mi urobili veľkú radosť.

 

 

Dňa 25.2.2010 SKJ potvrdila  diplom  Slovenský grand šampión CH.Elendilovi Gil- Endor.

Čakáme  ešte na priznanie titulu Interšampión FCI v Bruseli.

Elinko, si doposiaľ môj najúspešnejší chrtík a som na Teba nesmierne hrdá. Ďakujem Ti za prekrásne a neopakovateľné chvíle vo výstavných kruhoch, na cestách za úspechom a priateľmi a za všetko, čo s Tebou i teraz prežívam.

Z Tvojho tieňa začína vystupovať dcéra DEIANEIRA  Quindici.  Bol jej priznaný titul Český šampión a dokončenie ostatných ma nadosah.

 

 

7.2. 2010 bol pre nás aj úspešným a aj menej úspešným na MVP v Brne, kde kruh chrtíkov posudzovala pani rozhodkyňa Ing. Hana Petrusová. Chrtíkov bolo v tento deň prihlásených 11 a aj sa odvystavovali. Sučiek bolo 8 a psíkovia boli 3.

Dolce Vita sa po prvý krát ukázala v triede strednej v konkurencii chrtičky Sonata Bohemia Skara. Ona doposial v kruhu problém nemala a krásne sa predvádzala v pohybe a i v postoji a dnes to len potvrdila. Pani rozhodkyňa jej udelila V1, CAC. Viki v triede otvorenej mala veľkú konkurenciu troch sučiek a veru nemala svoj deň. Pani rozhodkyňa jej vytkla v predvedení tanečný krok, a step predných končatín a naša milá Viki z kruhu vyšla so známkou VD. Zato ma veľmi potešila Deianeira ( Dorinka ) Paťky Finíkovej, ktorá v tak silnej konkurencii obhájila prvé miesto s V1, CAC a splnila tak poslednú podmienku na udelenie titulu Český šampión.

Ešte raz sa Dolce a Dorinka stretli v kruhu o CACIB a ten pani Petrusová udelila Dolce a res.CACIB  Dorinke.  BOB si z kruhu odniesol Kewin Stříbrný potok. Som na Dolce veľmi pyšná a Paťke  ďakujem za skvelé predvedenie Dorinky a veľmi sa teším z ich úspechu. Tento rok začíname  dvomi šampiónmi z nášho chovu. Dardanos obhájil Slovenského šampióna  a Deianeira Českého šampióna.  Blahoželám im !!!

 

 

4.2.2010  -  DARDANOS  Quindici  má  oficiálne priznaný titul a potvrdený diplom  Šampión Slovenska  od Slovenskej kynologickej  jednoty.

 

 

24.1.2010 sme začali výstavnú sezónu na Slovensku veľmi úspešne. Tohtoročná zima nás asi všetkých prekvapila po zimách, ktoré sme zažívali v predošlých rokoch, ale neodradila. Hala, v ktorej sa už tradične chrti  vystavujú, bola chladná aj napriek tomu, že bola vyhrievaná. Žiaľ zásluhou nás vystavovateľov a návštevníkov, ktorí nezatvárali veľké krídlové dvere nemal tento veľký priestor šancu vyhriať sa. Zišli sme sa ako už obvykle známi a tešili sme sa zo stretnutia. Prišla Hela Podaná z Prahy i v tomto mrazivom počasí, po prvý raz v triede mladých sa vystavila isabelková sučka Marcely Bugárovej Tina Tanya, ďalej vystavovala Paťka Finíková  Dorinku, Stanka Jurišová Donnatka, Maťka Výškrabková Enricca, bola Eva Pokorná so svojimi barzojmi a deermi.  Bolo veľmi príjemné sa opäť stretnúť a porozprávať sa.

Náš kruh posudzovala pani rozhodkyňa MVDr. Michaela Pavlásková. Chrtíkov bolo prihlásených 10, nebolo ich teda veľa a na chladnej dlažbe sa im zle chodilo. Dardanos sa odprezentoval v triede otvorenej a mal konkurenciu Enricca Cantante. Ako vždy spomínam, Dardanko miluje pohyb a vie sa v ňom pekne ukázať. I tento krát to bolo pre neho rozhodujúcim a získal V1, CAC.

Neskôr  mu pani rozhodkyňa udelila ešte CACIB. Veľmi som sa tomuto výsledku potešila. Dardanos splnil poslednú podmienku na udelenie titulu Slovenský šampión krásy. V dvoch rokoch je to pekné ocenenie.

Victoria´S Secret  sa po prvý krát predvádzala v triede strednej. V tejto triede mala súperku Sonatu Bohemia Skara. Obe sa pekne predviedli v pohybe. Viki mala svoj deň, pekne a vyrovnane stála v postoji a pani rozhodkyňa uprednostnila Viki preto, že jej typovo viac sedela . Viki tak získala V1, CAC a neskôr ešte res. CACIB.  BOB si z kruhu odniesla šedá sučka Clara Belle  Hely Podanej.

 

 

13.1.2010 - Máme nové fotky našich šteniatok z posledného vrhu  „G„. Závidím im ich život vo svojich nových rodinách.  Genko (Genius) rastie v krásneho chrtíka. Je spokojný, milovaný a nič mu  nechýba. Ďakujem  Márii Troškovej a jej rodine za lásku, ktorou Genuška zahŕňajú.

 

 

To isté môžem so spokojnosťou povedať o Gai, ktorá sa v rodine Vincent udomácnila a žije v spoločnosti ďalších psíkov. Aj im ďakujem za lásku a starostlivosť , ktorou Gaiu zahŕňajú.

 

 

 

10.1.2010 sme sa skoro ráno vydrali do Olomouca na Hanáckú národní výstavu. Prognózy meteorológov na víkendové počadie neboli vôbec dobré, práve naopak, hlásili kalamitu a nezjazdné cesty v okolí Olomoucka. Našťastie všetko bolo inak. Diaľnica zjazdná aj za Brnom, odhrnutá aj na Olomouc.  Práve pre tieto prognózy a nezjazdnosť niektorých úsekov a možno aj z obáv sa výstavy nezúčastnilo toľko chrtíkov, koľko ich bolo prihlásených.

Kruh talianských chrtíkov posudzoval pán Antonín Mudra. Pôvodne mal v kruhu rozhodovať pán Bouček. Prihlásených bolo 13 chrtíkov, no vystavilo sa ich 7. Dolce Vita v triede mladých mala konkurenciu sučku Ragazza z Kozího vršku. Pán rozhodca veľmi dôkladne prezeral každému chrtíkovi chrup a prehmatával si ho. Nakoniec udelil V1,CAJC Dolce, ktorá sa neskôr ešte uchádzala o BOB, ktorý aj získala. V triede strednej sa vystavovala aj Viki a mala tiež v kruhu súperku Letiziu z Kozího vršku. Pán rozhodca ju postavil na druhé miesto so známkou V 2 . Titul CAC a Res.CAC pán rozhodca nezadal.

Deianeira Quindici ( Dorinka ) mala úspešný deň. Z Olomouca si odniesla V1,CAC a Národní vítěz. Blahoželáme jej a sme na ňu a Paťku veľmi pyšní.

I keď v Olomouci celý deň snežilo nevydali sme sa na cestu domov, ale ostali sme na záverečné súťaže. Dolce Vita sa tak v záverečných súťažiach ocitla dvakrát a to za nejlepší mladý skupiny FCI  a o víťaza skupiny 10 FCI.

V skupine nejlepší mladý skupiny sa umiestnila na  2. mieste a získala tak  BIG Junior 2 . O víťaza skupiny 10 FCI sme súťažili šiesti. Túto skupinu pískal pán Mudra,  Dolce ho musela upútať a tak sa ocitla na treťom stupienku s krásnym pokálom  BIG 3.

Ďakujem mojej milovanej Dolce za ten úspech, ktorý môžem s ňou opäť  zažívať.

 

 

 

6.12.2009 - Tentokrát sme výstavný rok ukončili na MVP v Nitre, kde počas víkendu 5.  a 6. 12. prebiehala posledná výstava v tomto roku.

Prišla aj Hela Podaná a tak sme si v piatok urobili príjemný spoločný večer a ráno sme sa vydali na cestu do Nitry.

Chrti mali takpovediac sólo halu v pavilóne „K„, čo bolo skvelé. Veľa priestoru, príjemné prostredie a v celku teplo, ak to porovnám s Olomoucom.

Prihlásila som na sobotu Victoriu do triedy mladých a Elendila do triedy šampiónov. Škoda, že na túto výstavu bolo prihlásených málo chrtíkov. Victoria tak bola v triede sama a mala to teda jednoduchšie. Vcelku sa pekne predviedla, bola i v postoji poslušná a pán rozhodca, ktorý posudzoval náš kruh, pán Vlastislav Vojtek, jej udelil známku V1, CAJC.

Elendil v triede šampiónov mal konkurenciu Donnatka Cantante. Napriek tomu, že doma hára Dolce, Elendil nepochudol a vyzeral naozaj dobre, v kruhu sa predviedol tak, ako som od neho očakávala, je už vo vystavovaní ostrieľaný a pán rozhodca mu udelil známku V1, CAC a neskôr aj CACIB. Elinko tak splnil poslednú podmienku na udelenie titulu  Interšampión.  Bola som veľmi spokojná s oboma mojími chrtíkmi. Záver výstavnej sezóny ukončili naozaj bravúrne. Keďže Dolce na výstavu v nedeľu nemohla ísť, tak sme napokon cestu zrušili a urobili sme si nedeľnú prechádzku a poobede oslavu Barbory.

V novom roku začíname výstavou v Olomouci a pokračujeme do Trenčína.

 

 

9.11.2009

 

 

Máme opäť nové informácie o naších šteniatkach z vrhu "G". Teší ma a napĺňa pokojom a radosťou, že sú v dobrých, milujúcich rodinách, kde im nič nechýba. Génius chodí do práce so svojou majiteľkou a doma o jeho priazeň bojuje Nika a Andy. Gaia sa v Rakúsku má dobre v spoločnosti barzoja, chrtíka, ratlíka,krásnej mačky a svojich majiteľov.

 

 

26.10.2009 - Máme za sebou víkend nabitý skvelými udalosťami, programom a zážitkami. V piatok 23.10.  pred obedom sme vyrazili do Českých Budejovíc na MVP. Tradične si ubytovanie zabezpečujem v Českom Krumlove v penzióne u skvelej pani Závodskej. Teraz sme si urobili dámsku jazdu a do Krumlova, perly juhu Čiech okrem mňa išla Bajka, moja priateľka Mirka a brali sme Paťku s Dorinkou, za ktorou v sobotu večer prišiel Peťko. Piatkové poobedie sme venovali prechádzke starobilým, historiským jadrom Krumlova, ktoré treba vidieť, pretože sa nedá ničím opísať. Sobota sa niesla v znamení medzinárodnej výstavy, na ktorú som prihlásila Dolce. Prihlásených bolo 13 chrtíkov a rozhodcom nášho kruhu bol pán Vlastislav Vojtek. V Českých Budejoviciach je výstavisko priestranné a príjemné, len vždy je v halách katastrofálna zima.

Dolce mala v kruhu mladých konkurenciu, sučku  Sonata Bohemia Skara. V pohybe bola presvedčivá a predvádzanie jej robilo radosť a pán rozhodca udelil V1, CAJC  práve jej. Dolce sa v kruhu ocitla opäť s Falkom z Amálčiny zahrádky a uchádzala sa o titul Junior BOB, ktorý získala.   Titul CACIB si z kruhu odniesla tmavošedá Clara Belle du Domaine de Chanteloup Hely Podanej. V kruhu sme sa ocitli opäť o titul BOB s Ebonom z Amálčiny zahrádky a s Clarou Belle. Dolce zvíťazila a odniesla si titul BOB. Bola som na ňu veľmi pyšná. Poobede sme sa zúčastnili záverečných súťaži v súťaži Juniorský vítěz dne (FCI) a ešte Najkrajší pes skupiny FCI – BIG. Skupinu FCI č. 10  robil Peer Primož zo Slovinska. Keď sa Dolce dostala do užšieho výberu bola som potešená. Keď ale začal pán rozhodca udeľovať poradie a my sme stále ostávali stáť v postoji na mieste ostala som zmetená.  O prvé miesto sme v kruhu defilovali s vlkodavom, čo bolo veľmi milé a vyvolávalo povzbudivé úsmevy s tlieskaním od rozhodcovského zboru a prizerajúcich sa. Keď pán rozhodca vyslovil verdikt a na druhé miesto poslal vlkodava, tak som mám pocit už nič nevnímala. Prosto sme sa s jemným, drobným, mladým stvorením, mojou Dolce , ktorá má práve 26.10. svoj prvý rok, ocitli na prvom mieste. Dolce Vita sa v dvanástich mesiacoch stala víťazkou FCI skupiny č. 10 a získala  1- BIG.

 

Na druhý deň, v nedeľu sme sa zúčastnili ešte Klubovej výstavy KCHICH, ktorú posudzovala pani rozhodkyňa Dana Kupková. Jej rozhodovanie bolo odborné a dô kladné. Zažila som ju v kruhu a preto viem, že jej  posudzovanie je seriózne.

 Tu mala Dolce konkurenciu opäť,  no pani rozhodkyňa udelila V1, CAJC  Dolce a v posudku ju označila ako výbornú predstaviteľku plemena, vyzdvihla jej krásny pohyb, výbornú povahu, s výborne stavanou kostrou s krásnou líniou a krásnou hlavou. Osobne mi povedala, že sa jej Dolce veľmi páči.

Uchádzali sme sa i o BOB a pani rozhodkyňa Kupková to mala naozaj ťažké, pretože veľmi váhala medzi Dolce a Klarou Belle. Nakoniec titul BOB udelila Clare Belle s tým, že Dolce je predsa len mladá a Clara je dospelejšia a viac hotová sučka.

 

 

 

World Dog Show 9.10.2009

Vo štvrtok 8.10. začala Svetová výstava psov v Bratislave. Toľko medializovaná a ohlasovaná, bola organizátormi pripravená naozaj starostlivo a zodpovedne. Veľmi sme sa na túto výstavu tešili a bolo pre nás i veľkou poctou to, že sa koná na našom predsa len malom Slovensku v srdci Európy. Prihlásený bol najvyšší počet psov a tiež chrtíkov. Rekordných 149, takže bolo sa na čo pozerať. Známe chovateľské stanice, známe tváre. Kruh č. 1. posudzovala pani rozhodkyňa z Belgicka Rita Reyniers. Túto pani som v rozhodovaní videla po prvý krát. Vedela som ,že rada rozdáva známky VD a D. V tomto kruhu sa posudzovali psi a suky od triedy strednej. Pri posudzovaní som si uvedomila, že má radšej väčšie a mohutnejšie typy, takže s výškou problém nemala. Nechce sa mi rozoberať celý priebeh posudzovania, všetci, ktorí sme tam boli sme to videli a veľakrát sme s verdiktom rozhodkyne nesúhlasili. Napokon svetového víťaza získal psík z chovateľskej stanice Dei Raggi di Luna  Giouse a získal aj BOB.

Dorast a mladých psov a suky rozhodoval rozhodca z Nórska pán Knut Blutecher, o ktorom som až do chvíle posudzovania mala vysokú mienku. Tak tu sme pri rozhodovaní psov aj sučiek otvárali ústa a to nielen skúsení chovatelia, ale aj prizerajúci sa, či mladí, začínajúci vystavovatelia. Dúfam, že im to, čo videli nezobralo chuť venovať sa tejto záľube. Povedala by som, že pán Blutecher v prvom vyraďovacom kole vyradil takmer všetko, čo za niečo stálo a do užšieho výberu si nechal to, čo tam nemalo byť. Nerozumiem jeho výberu, ale rozumiem tomu, že tam zostali známe tváre a tak v sučkách získala titul svetovej víťazky mladých Fiefoerniek´s Femme Formidable a tiež Junior BOB. Ak už, tak toto miesto mala rozhodne zastať sučka Jeleny Jegorovej Eledi Grace Primo Dona, plavá a elegantná, ktorá ale dostala tretiu pozíciu. V psíkoch to bol zasa pes pani Leony  z Of Devils Pigeons, tiež veľmi prekvapujúce.

I keď som si povedala, že nebudem o svetovke veľa písať, nedá mi to. Elendil v triede šampiónov vyšiel z kruhu so známkou VD a slečna Dolce Vita u pána Blutechera so známkou Excelent v prvom vyraďovacom kole, ale musím povedať, že s excelentným posudkom, kde nie je jediná negatívna zmienka, na čo jedna slečna pri kruhu pri čítaní tohto posudku povedala zaujímavú vetu : Prečo ju teda vyradil v prvom kole ......

Táto výstava mala pre mňa aj iný rozmer a to, že som stretla veľa milých a známych ľudí, ako je Jean Laveyssiere z chovateľskej st. de Chanteloup, Karinu Krieger z chovateľskej st. Dark Legends, Šárku Harantovú a jej maminu, ktorej mimochodom blahoželám ku skvelému úspechu s Kewinom, Danielu Meguet, chov.st. Little Dragons a ďalších skvelých a môjmu srdcu blízkych ľudí.

 

 

8.10.2009

Génius, Geny, tak ho volajú doma sa má vo svojej novej rodine dobre. Rodina ani netušila, že Geny bude mať oddychové miesto na sedačke,mal ho pripravené úplne inde, ale ako vidieť má ho a je spokojný. So svojou majiteľkou chodí do práce a ostatný voľný čas trávi s Andym a Nikou spoločným hraním.

 

 

 

Na piatok 2.10.2009 sme mali naplánovanú MVP v Komárom. Prostredím a počasím som bola nadšená. Rozhodne usporiadatelia zvolili to najlepšie. Veľký priestor starej vojenskej usadlosti, ohraničený zatrávneným valom, starostlivo upraveným, bol pre našich miláčikov rajom na zemi. Náš kruh posudzoval rozhodca pán Erdos László. Vystavovalo sa 8 chrtíkov a Dolce, ktorú som prihlásila do triedy mladých mala konkurenciu, drobnú sučku Loulou vom Sausewind. Pán rozhodca si nechal obe predviesť a na prvé miesto postavil Dolce a jednoznačne ju označil, ako sučku, kde nieť čo riešiť. Dolce má teda z tejto výstavy V1, HPJ ( CAJC), Junior BIS. V sobotu sme sa vydali do rakúskeho Tullnu, kde počasie rovnako, ako v Komárom bolo ukážkové. Kruh chrtíkov ,ako aj afgánov a azawakov posudzovala rozhodkyňa z Talianska, pani Maria Theresa Fassio Durando. Jej rozhodovanie v azawakoch a v chrtíkoch bolo veľmi zaujímavé. Kto na výstave bol a pozoroval kruh vie, o čom hovorím.

Dolce v triede mladých mala konkurenciu ďalších troch sučiek a jedna z nich Loulou z predošlého dňa sa umiestnila na prvom mieste, čo prekvalilo hlavne mňa a zrejme aj ostatných prizerajúcich sa pri kruhu.

Dolce sa umiestnila so známkou V2. Myslím si, že pani rozhodkyňa túto triedu nezvládla, pretože sučka, ktorá bola so známkou V3 by si rozhodne bola zaslúžila lepšie umiestnenie, ak ju porovnám so spomínanou Loulou. Tá rozhodne na prvom mieste nemala čo robiť. Niekedy si hovorím o čom vlastne tieto výstavy sú ......

 

V nedeľu 4.10. naša Deianeira v maďarskom Komárom excelovala. Získala ohodnotenie V1, CAC, CACIB, BOB, 3-BOG.  Blahoželám jej a som na ňu a jej majiteľku nesmierne hrdá.

 

 

V sobotu a v nedeľu nám odošli naše šteniatka do svojich nových rodín. Génius do Ledníckých Rovní a Gaia do rakúskeho Badenu. Želám im skvelý a láskyplný život so svojimi novými rodinami a nikdy na nich nezabudnem.

 

 

23.9.2009

Šteniatka majú v týchto dňoch dva mesiace a úplne sa zžili s ostatnými členmi chrtej rodiny.  Ich odchod do svojich nových rodím sa blíži a my sa snažíme využiť čas, ktorý nám ešte spolu ostáva.

Gaia

 

Génius

 

 

 

21.9.2009

Šteniatka z vrhu "G" majú svoje čísla.

Plánujeme šteniatka.

 

 

14.9.2009

V auguste začala Dolce Vita svoju výstavnú kariéru v triede mladých, ako devätmesačná mladá sučka a 21.8.2009 jej bol SKJ priznaný titul SLOVENSKÝ ŠAMPIÓN KRÁSY MLADÝCH.

 Podmienky na udelenie tohto titulu Delce splnila počas dvoch výstavných víkendov a to v Mojmírovciach na EVCH a KVCH a na MVP v Bratislave. Som na Dolce pyšná a dúfam, že sa jej bude vo výstavnej kariére dariť i v budúcnosti.

 

Naša Victoria´S Secret oslávila 11.9.2009 svoj prvý rok života. Som rada, že ju máme, lebo jej veľké srdiečko a úprimnosť je jej nosnou povahovou črtou. Blahoželáme  Ti Vikinka k doterajším úspechom na výstavách a veľmi si želáme, aby sa Ti vo výstavných kruhoch darilo i v budúcnosti.

 

 

3.9.2009 - Naše šteniatka mali v nedeľu 5 týždňov a dnešný deň 1. september bol pre ne zaujímavý v tom, že po prvý krát okúsili vôňu trávy a videli tajomné zákutia záhrady.

 

Gaia                         Genius

 

Náš 1. september

 

 

 

 

Prešiel týždeň a my sme sa opäť ocitli vo výstavnom kruhu na MVP v Bratislave 15. a 16.8. 2009. Po oba výstavné dni bolo prihlásených 7 chrtíkov, čo je veľmi málo. V sobotu posudzoval náš kruh pán Oleg Fintora a v kruhu mladých som odvystavovala obe mladé sučky. Ja som predviedla Dolce a Hela Podaná bola taká láskavá a predviedla Viki. Obe sa predviedli pekne a pán rozhodca dal na prvé miesto Dolce so známkou V1, CAJC a na druhé Viki so známkou V2.

V nedeľu náš kruh posudzovala rozhodkyňa z Portugalska, pani Veiga Gabriela a bola precízna pri kontrole a dokonca sme sa od nej dozvedeli, že je  "špecialistka" na chrtie chvostíky. Teda, aby som to upresnila, jej prioritou pri posudzovaní okrem iného je, aby chrtík mal krásny dlhý chvostík. Ďalej dávala veľký pozor na pohyb a predvedenie. V tento deň som v kruhu mala v triede mladých opäť Dolce a získala hodnotenie V1, CAJC. Pani rozhodkyni sa Dolce veľmi páčila a nešetrila slovami chvály na jej exteriér, krásny pohyb a predvedenie sa, len jej do posudku napísala, že by mohla mať dlhší chvostík. Veľmi rýchlo sme splnili podmienky dané SKJ a Dolce sa stala po tomto víkende Slovenským šampiónom krásy mladých, na čo som hrdá.

 

 

Mojmírovce 8. a  9.8.2009

 

 

Od 6.8. začínali posledné a najdôležitejšie prípravy na Európsku výstavu chrtov a Klubovú výstavu chrtov, ktoré boli naplánované na 8. a  9. 8. 2009 v Mojmírovciach pri Nitre. Výprava Výboru SKChCh a i ostatní dobrovoľní členovia prípravného výboru tu od 6.8. vykonali kus práce a tak 5.ročník EVCH, ktorej usporiadateľom bol Slovenský klub chovateľov chrtov, mohol v sobotu 8.8. začať slávnostným otvorením a ceremoniálom, na konci ktorého znela slovenská hymna.

Na obe výstavy som prihlásila svojich chrtíkov Dardanka, Elendila, DolceViki. Konkurencia bola silná po oba výstavné dni.

Na EVCH nám v kruhu posudzovala skúsená, dlhoročná rozhodkyňa a chovateľka chrtíkov, whippetov a greyhoundov, pani Bitte Ahrens z Talianska. 

Dardanos v triede otvorenej mal konkurenciu psíka Lux Loral Dorato Diamante a skončil so známkou VD 2.

Elendil v triede šampiónov bol so silnou konkurenciou ďalších troch chrtíkov a pani rozhodkyni sa páčil, o čom hovorí aj jeho posudok a získal prvé miesto so známkou V1, CAC. Bol to pre mňa veľký úspech a toto ohodnotenie si vysoko cením od pani Ahrens.

Dolce Vita po prvý krát stála v kruhu v triede mladých a mala v kruhu ďalšie dve mladé sučky. Dolce si počínala skvelo. Je vidieť, že predvádzanie má v krvi, nič jej nerobilo problém, krásne stála na predvádzacom stolíku a dotyky pani rozhodkyne brala ako samozrejmosť. Verdikt pani Bitte Ahrens bol jednoznačný. Dolce Vita získala prvé miesto a V1, CAJC a nakoniec aj JuniorBOB a stala sa Európskou víťazkou mladých. Posudok a chvály, ktoré sa od pani rozhodkyne sypali na Dolce, ma napĺňali radosťou a šťastím.

 

Druhý deň sa konala Klubový výstava a tam bol prihlásený Dardanos, Viki a Dolce. Náš kruh posudzoval pán rozhodca Stephen J. Wheeler. Dardanos bol prihlásený do triedy strednej a mal konkurenciu Kewina Stříbrný potok . Pán rozhodca ho postavil na prvé miesto so známkou V1, CAC a pre mňa to bola veľká pocta, pretože tento rozhodca bez mihnutia oka rozdával známky VD a D a bolo ich teda dosť. V triede mladých opäť excelovala Dolce Vita. Ocitla sa na prvom mieste pri silnej konkurencii ďalších troch mladých sučiek, medzi ktorými bola aj Viki. Dolce získala V1, CAJC, JuniorBOB a Klubový víťaz mladých. Viki sa umiestnila s práve spomínaným VD3, ale v kruhu si počínala veľmi dobre, krásne sa predviedla.

Tento víkend dol naozaj veľmi náročný, ale úžasný a nádherný. Všetci sme boli síce unavení, ale šťastní, že sme sa mohli zúčastniť tak veľkolepej show a priložiť i ruku k tomuto dielu.

 

Dolce Dardanos Dolce Elendil

 

 

30.7.2009

Včera pred polnocou odišiel do psieho nebíčka druhorodený psík Gordias, ktorý mal problém so saním mliečka. Nepomohlo ani dokrmovanie, ani naša a veterinárna starostlivosť. Je mi ho veľmi ľúto, ale viem, že príde medzi tie najlepšie bytosti psieho neba.

Nezabudneme na Teba maličký.

 

 

26.7.2009 večer sa narodili Aretke 3 šteniatka. Dvaja psíkovia a jedna sučka sú spolu s matkou zdraví. Ich pôrodná váha sa pohybovala od 190 do 195 g. Pôrod prebiehal za veterinárnej pomoci manželov Reptových, za čo im touto cestou ďakujem. Mená šteniatok vrhu " G " sú :

Génius, čierny s bielym znakom na hrudi

Gordias, modrý, bez znaku

Gaia,  šedá, bez znaku

 

 

Na šteniatka sme sa veľmi tešili a želáme im pevné zdravie a radosť zo

života.

 

 

18.7. sme sa zúčastnili MVP v rakúskom OberwarteDardankom, Victoriou a prihlásená bola aj Deianeira z nášho chovu majiteľky Patrície Finíkovej. Výstavy v Rakúsku sú pre mňa veľmi príjemné a bolo tomu aj teraz. Veľké a kobercom pokryté kruhy a všade čisto. Náš kruh posudzovala rozhodkyňa zo Slovinska, pani Tatjana Urek. Pôsobila na nás veľmi milo a prívetivo.

Dardanos bol v triede strednej sám a tento krát sme nemali ani my svoj deň, pretože sa mu akosi v kruhu nechcelo chodiť a odrazilo sa to aj na hodnotení pani rozhodkyne, ktorá veľmi starostlivo chrtíkov posudzovala. Dostal známku VD. Posudok, ktorý od pani rozhodkyne Dardanos dostal mi dajako nesedí s jeho ohodnotením.

Victoria´s Secret nebola v triede mladých sama a preto ma jej hodnotenie pani rozhodkyňou potešilo. Predviedla sa naozaj dobre, má od nej pekný posudok  so známkou V1, JB (CAJC).

V triede strednej sa predviedla aj Deianeira Quindici  a pani rozhodkyňou bola posúdená so známkou V1, CACA, CACIB. Je to jej a i majiteľkyn ďalší úspech, čo ma samozrejme teší a na Dorinku som pyšná. Veľmi oceňujem prístup pani rozhodkyne pri posudzovaní, jej jemnosť, s akou pristupovala ku chrtíkom, taktnosť ,trpezlivosť a to všetko s milým  úsmevom na tvári.

 

 

27.6. sme boli na MNP v Brne, kde posudzoval rozhodca zo Španielska pán Javier Fernandez Sanches. V našom kruhu boli posudzovaní barzoji i vlkodavi a  rozhodca sa im so záujmom venoval. Chrtíkov bolo prihlásených 18, čo je celkom slušný počet. Dardanos bol v kruhu so psíkom Lux Loral Dorato Diamante. Leon Feritte Bugsy sa nezúčastnil. Pán rozhodca veľa nehovoril, po obvyklých kolách v kruhu a postoji na stole sa rýchlo rozhodoval. Dardanos bol postavený na druhé miesto so známkou V2, res.CAC.  Victoria´s Secret  mala v kruhu mladých  dve sučky  a bola rozhodcom posúdená so známkou VD 2. Pán rozhodca jej v posudku vytkol malé oči.

Máme za sebou júnový výstavný maratón, kedy sme každý víkend navštívili výstavné kruhy tu u nás, v ČR a v Maďarsku. Dobre nám teda padne trochu voľna hlavne pri dokončovaní rekonštrukcie interiéru.

 

 

26.6. Včera sme absolvovali sono s Aretkou a potvrdilo sa úspešné krytie. Šteniatka by sa mali narodiť okolo     23.7. Veľmi sa tešíme a dúfame, že všetko dobre dopadne.

 

 

 

Včera 21.6. sme boli v Maďarsku v Székesfehérvári na MVP. Chrtov posudzoval rozhodca z Rumunska pán Simu Calin. Pred chrtmi v našom kruhu ešte posudzoval vlčiakov a boxerov. Posudzovanie chrtov otvárali afgánnsky chrti. Najpočetnejšie boli zastúpení barzoji. Chrtíkov bolo prihlásených 8 a odvystavovalo sa ich 7. Psi začínali medzitriedou a Dardanos mal v kruhu konkurenciu, psíka CALICANTO du Domaine de Chanteloup. Psík veľmi pekný a elegantný, len bol trochu vystresovaný a nemal svoj výstavný deň. Pán rozhodca na prvé miesto postavil Dardanosa so známkou V1, CAC. Všímal si jeho pohyb a postoj.

V kruhu sme sa ešte raz uchádzali o CACIB s Dariom Donatellom a Donnatom Cantante. CACIB odovzdal pán Calin Dariovi Donatellovi a res.CACIB Dardankovi.

V sučkách v triede mladých som vystavovala Victoriu Secret. Získala od  rozhodcu známku V1, HPJ (CAJC) a Best Junior.

Obaja mi urobili veľkú radosť.  Snahou pána rozhodcu bola korektnosť a odbornosť, čo ale zaškrípalo v Salukách a pri jedinom vystavovanom Galgovi Espanol, kde rozhodca Calin nepozrel zuby, neskontroloval semenníky, psa nechal stáť, bez predvedenia v pohybe mu udelil všetko čo mohol .  Bez predvedenia v pohybe a kontrole sa to zopakovalo pár krát aj u barzojov , vlkodavov, whippetov a chrtíkov. Z jeho posudzovania som nadobudla dojem, že chrtom rozumie, len mal akosi naponáhlo.

 

 

17.6.2009 - Každoročne poriada Klub chovatelú italských chrtíkú v Čechách jednu zo svojich výstav neďaleko Brna a tento krát to boli Otradice neďaleko Náměšti nad Oslavou 14.6. 2009. Tieto miesta mám veľmi rada, prosto mi učarovali a tak som si i tento rok nenechala ujsť túto klubovú výstavu. Prihlásia som takmer všetkých chrtíkov. Dardanosa do triedy otvorenej, Elendila do triedy čestnej.  Dolce som predviedla v doraste a Viki  po prvý krát v triede mladých. Bola to klubová výstava talianských chrtíkov a prihlásených na výstavu ich bolo hojne,  31. Posudzovala pani rozhodkyňa Ing. Hana Petrusová. Z jej posudzovania som mala veľmi dobrý pocit, je to pani, ktorá rozhodne vie, čo má u chrtíkov kontrolovať,  ako má chrtík vyzerať, každého jednotlivo posúdila a svoje rozhodnutie nám aj odôvodnila. Škoda len, že ju je málo vídať v kruhu ako rozhodkyňu. Jednotlivé triedy boli početne zastúpené. Dardanos v triede otvorenej mal troch konkurentov a umiestnil sa so známkou V3. Pani rozhodkyňa udeľovala aj známky VD a D, takže som bola s posudkom a známkou spokojná i keď by so bola privítala aj lepšie umiestnenie. Elendil v triede čestnej sa v kruhu stretol so svojim strýkom Bilbom a pani rozhodkyňa hneď na začiatku povedala, že tu v podstate niet čo posudzovať, pretože obaja sú to krásni jedinci, ktorí už nekonečne veľa krát stáli na tých najvyšších miestach, boli kvalitne predvedení, len samozrejme, že Bilbo je starší, čo je na ňom vidieť, ako i na Elendilovi, že je mladší a tak udelila V1 s krásnou kokardou Elinkovi, no krásnu kokardu dostal aj Bilbo.

V sučkách otvárala predvádzanie naša Dolce Vita a nebola som z nej uchvátená len ja, ale aj pani rozhodkyňa. Má krásny posudok, známku VN1, Najlepší dorast 2009 a veľký pokál, ako dar od CH.S. Gil-Endor, Naděje roku 2009.

Viki v triede mladých excelovala, pretože z piatich odvystavovaných sučiek bola pani rozhodkyňou postavená na prvé miesto so známkou V1, CAJC, Klubový víťaz mladých. Nečakala som taký úspech a som na obe mladé slečny nesmierne pyšná, ale samozrejme, že aj na Dardanka a Elinka.

Musím pochváliť organizátorov tejto klubovej výstavy za krásny deň, ktorý nám pripravili, za krásne ceny a darčeky, za bohaté vrecká s krmivom, ktoré dostal každý vystavený psík, za tombolu s naozaj hodnotnými cenami, ktoré sme si odnášali domov, za balíčky so vzorkami kozmeniky pre našich chrtíkov.

Bol to opäť skvelo strávený deň v spoločnosti milých ľudí a priateľov.

 

 

 

7.6.2009 - Výstavný maratón sme zakončili MVP v Nitre, kde som prihlásila do triedy šampiónov aj ElendilaDardanos si to zopakoval opäť v triede strednej. Náš kruh posudzoval rozhodca z Portugalska pán Luis Catalan, ktorý pred chrtmi posúdil dobermanov.

S Dardankom v kruhu bol Enricco Cantante a Leon Feritte Bugsy. Pán rozhodca si nechal chrtíkov vystaviť na stole, kde ich dôkladne prehmatával a kontroloval a v predvedení v kruhu sa zameriaval na pohyb. Po dlhom váhaní a opätovnom pozorovaní začal udeľovať poradie. Dardanos sa umiestnil so známkou V1, CAC, čo ma nesmierne potešilo.

Elendil v triede šampiónov mal taktiež konkurenciu a to Galilea Pustinny Wiatr a Lux Loral Daria Donatella. Elendil sa umiestnil so známkou V3. Chcem ho pochváliť, pretože v kruhu bol presvedčivý  a elegantný v pohybe i v postoji, mal z predvádzania potešenie a svedčalo mu to. Môj celkový dojem je, že tomuto pánovi rozhodcovi viac imponovali väčší a robusnejší chrtíci, čo ale naopak v sukách neplatilo. Tam uprednostnil sučku veľmi jemnú a malú. Ťažko povedať, aký typ v chrtíkoch preferuje.

 

 

5.6.2009 - Celoštátna výstava psov v Senci tento rok opäť vyšla čo do počasia, príjemnej atmosféry a pohody. Po raňajšom daždivom začiatku sa nakoniec vyčasilo a dokonca nás po celý deň sprevádzalo slniečko. Kruh celej skupiny 10 posudzovala pani rozhodkyňa MVDr. Michaela Pavlásková.  Prihlásených bolo 11 chrtíkov, ale odvystavovalo sa ich 10. Naša Deianeira Quindici sa výstavy nemohla zúčastniť pre háranie, čo je veľká škoda. Ja som na túto výstavu prihlásila len Dardanosa do triedy strednej, kde sa stretol s Enriccom Cantante. Dardankove umiestnenie V 1, CAC ma potešilo a samozrejme i jeho posudok, kde pani Pavlásková vyzdvihla práve jeho presvedčivý pohyb a eleganciu. Vo výstavnom kruhu sme sa ešte raz stretli všetci víťazi tried o BOB a ten pani rozhodkyňa odovzdala do paciek Fréawyn Gil-Endor, ktorá nakoniec vyhrala aj desiatku. 

 

 

26.5.2009 - Minulý týždeň som sa rozhodovala a zvažovala krytie Aretky Elendilom. Čas na rozhodnutie bol jednoznačne daný blížiacim sa dňom „D“ a tak sme nakoniec koncom týždňa kryli a o deň prekryli a budem dúfať a tešiť sa, že o mesiac nám sono potvrdí úspešné krytie.

 

Otec: Elendil Gil-Endor

šampión SK, CZ, Austria, KChICh, SKChCh, držiteľ nespočetných výstavných ocenení,

 

Matka: Areta Quindici

junioršampión SK

 

 

16.5.2009 v Budapešti na MVP kruh chrtov a teda i chrtíkov posudzoval rozhodca pán David R. Miller z USA. Toto rozhodovanie som si nechcela nechať ujsť a na výstavu sme sa s Dardankom prihlásili. Bolo príjemné pozorovať tohto usmiateho a zdvorilého pána pri posudzovaní. Môj celkový dojem je, že chrtom rozumie. Každému posudzovanému jedincovi venoval rovnaký čas a veľký dôraz kládol práve na pohyb a exteriér. Jeho veľkou snahou bola objektivita a udeľoval aj známky VD. I keď bol Dardanos v medzitride sám, tŕpla som, ako dopadneme, pretože to mohlo byť i spomínané  "vedečko". Keď sme si preberali posudok s ohodnotením V 1, CAC a kartičkami, bola som šťastná a spokojná. Dardanos uspel a to ma teší.

 

 

 

9. a 10.5.2009 Na Springduodanube sa naši chrtíci umiestnili nasledovne :

V prvý deň kruh talianských chrtíkov posudzoval rozhodca z Poľska pán Ryk Jan a Dardanos sa v triede strednej umiestnil so známkou V 3.

V druhý deň posudzovala náš kruh rozhodkyňa z Bulharska, pani Galina Todorova a Dardanos sa rovnako umiestnil na treťom mieste so známkou V 3, Elendil v triede šampiónov bol ohodnotený známkou V 2, Res. CAC a v triede dorastu sa po prvý krát prezentovala aj naša Dolce Vita a počínala si  skvelo. Predvádzanie jej nerobilo problém, chovala sa ako skúsená sučka a mala som dojem, že predvádzanie ju baví. Pani rozhodkyňa ju ohodnotila známkou VN 1. Má predpoklady k úspešnej výstavnej kariére.

 

 

 

2.5.2009 - Máj sme začali  pražskou  MVP a v sobotu veľmi skoro ráno sme vyrazili na cestu. Bola som presvedčená, že Dardanosa som prihlásila do medzitriedy, ale veľký omyl. Neviem ako, ale stalo sa a on bol v triede mladých. V tejto triede sa prezentovali štytia chrtíci. Kruh talianských chrtíkov posudzoval pán rozhodca Antonín Mudra a musím povedať, že jeho rozhodovanie sa mi páčilo. Bol všímavý a pozorný, posudzoval i seriózne.  Hodnotenie bolo pestré, objavili sa aj známky VD .

Dardanos sa umiestnil v hodnotení za psíkom EBON z Amálčiny záhradky so známkou V 2. Pánovi Mudrovi sa páčil, má od neho krásny posudok, len v ten deň mal problém a v pohybe mierne prekračoval hrudnými končatinami, čo mu bolo vytknuté. Druhé miesto ma potešilo vzhľadom k tomu, že trieda bola početne zastúpená.

Napokon BOB získala sučka pani Heleny Podanej  Fréawyn  Gil-Endor.

 

 

Všetkým našim priateľom, priaznivcom, majiteľom našich šteniatok a

návštevníkom naších stránok želáme k nastávajúcim sviatkom veľa pohody,

spokojnosti a radosti.

                                                                      Zuzana Slivoňová a chrtíci

 

 

9.4.2009 - Novinky vo Fotogalérii.

 

 

Na soboru 4.4.2009 sme si  už skôr  naplánovali výlet do  Wieselburgu  na medzinárodnú výstavu OKV. Počasie nám prialo, bolo slnečno a príjemne teplo. Výstavisko vo Wieselburgu je moderné, priestranné a v mnohom vyhovujúce. Ja som sa veľmi  tešila a brala som túto výstavu hlavne ako výlet a oddych. Prihlásila som Dardanosa a už do triedy strednej. Victoriu sme tiež zobrali so sebou. Vo výstavnom areály sme boli medzi prvými vystavovateľmi, v pohode sme si našli kruh a usadili sa.

Rozhodcom nášho kruhu bol pán Vlastislav Vojtek. Nebýva zvykom, aby chrtíci otvárali výstavu, no tento raz sme do kruhu išli prví. Prihlásených bolo iba 8 chrtíkov a začínalo sa medzitriedou. Dardanos mal konkurenciu Enricca Cantante. Keďže bol kruh priestranný a pokrytý kobercom nemali sme problém a v pohybe sme to s Dardankom rozbehli. On má pohyb veľmi rád a vie sa v ňom dobre odprezentovať. Postoj sme zvládli tiež a pán rozhodca po viacerých kolách v kruhu a celkovej kontrole sa rozhodol udeľovať poradie.

Dardanos bol ohodnotený známkou V 1, CACA . Neskôr Dardanos získal ešte ďalšie ocenenie a to res.CACIB.

 

V sučkách sa vystavovala v  triede mladých aj Deianeira (z nášho chovu) majiteľky Patrície Finíkovej a pán rozhodca jej udelil známku V 1, JB a tak neskôr Deianeira stála v kruhu s ďalšími dvomi chrtíkmi a bojovala o titul BOB. Bola presvedčivá a predviedla sa naozaj dobre. Pán rozhodca udelil BOB práve jej. Som na ňu a aj na Dardanka veľmi hrdá. Je to veľký úspech pre oboch.

 

 

 

3.4.2009 - Flegyas (Flávio) si v Košiciach v Ch.s. Probaxon žije veľmi dobre. V spoločnosti vipetov a milujúcej rodiny mu naozaj nič nechýba. Chovateľská stanica Probaxon sa venuje behaniu so svojimi vipetmi a tak má Flegy veľké predpoklady, že ho pod starostlivým vedením majiteľa a vipetov snáď uvidím na dráhe :-))

 

 

 

Ako snáď už každoročne i teraz sme sa zúčastnili Celoštátnej výstavy psov Nitracanis 29.3. 2009 v Nitre. Tento krát Elinko zostal doma a zastúpil ho jeho syn Dardanos.

Zatiaľ v triede mladých a i posledný krát v tejto triede predviedol svoje kvality. Kruh talianských chrtíkov posudzoval pán rozhodca Dušan Barlík. S Dardankom v kruhu sa odprezentoval aj psík Kewin Stříbrný potok. Dardanos pána rozhodcu upútal a presvedčil svojím pohybom a pekným predvedením a umiestnil sa na prvom mieste so známkou V 1, CAJC. Posudok, ktorý mu pán rozhodca vystavil, nás veľmi potešil.

V sučkách sa po prvý krát predviedla naša malá Victória  v triede dorastu a počínala si vskutku statočne. V postoji bola priamo skvelá, no v pohybe predvedenie v kruhu zobrala  ako hravé šantenie a tak pán rozhodca ohodnotil  Victóriu so známkou VN 2 (veľmi nádejný). Známku VN 1 dostala sučka Fortuna Romana Allegra.

 

Z nášho chovu sa v triede mladých v konkurencii 3 ďalších sučiek jednoznačne na prvom mieste umiestnila sučka Deianeira Quindici. Jej predvedenie v pohybe a v postoji v tomto prípade nemalo konkurenciu, môžem len povedať, že bola skvelá a má na tom lví podiel jej majiteľka, ktorá sa jej nesmierne venuje.

Deianeira získala  krásny posudok a známku V 1, CAJC. Uchádzala sa tým aj o titul BOB, tak ako Dardanos. Pán rozhodca si ju vybral zo štytoch sučiek, ako potenciálnu nositeľku BOB za suky, kedy o tento titul bojovala so psami. Nakoniec BOB získal od pána rozhodu psík Galileo Pustynny Wiatr.

Domov sme odchádzali po záverečných prezentáciách s veľmi dobrým pocitom na duši a krásnym Dardankovým pohárom za titul CAJC.

 

Dardanos Victória Deianeira Deianeira

 

 

V piatok 27.3.2009 sme mali Klubový večer v Juri pri Bratislave, kde boli vyhlásení najlepší chrti TOP 10 a kde sa i konečne odovzdávali diplomy Klubovým šampiónom KChCh. Elinko nárok na tento titul  splnil už v minulom roku v máji a som veľmi šťastná, že mu je titul Klubový šampión KChCh diplomom oficiálne priznaný.

 

ELENDIL  Gil-Endor

Klubový šampión KChCh

 

Klubový večer sa niesol v uvolnenej a príjemnej atmosfére, konečne po dlhej zime sme sa opäť stretli a mali možnosť sa porozprávať a zabaviť. Výbor klubu zabezpečil odbornú prednášku od renomovaného genetika MVDr. Bielika, ktorá mne osobne veľa dala.

 

 

7.3.2009

Slečny Victoria´S Secret King of Ivar a Dolce Vita du Domaine de Chanteloup majú svoje stránky.

Nové fotky sú aj vo Fotogalérii, po jednej majú Elendil aj Dardanos.

 

Naše malé slečny sa vedia takto ku sebe túliť, ak si práve nejdú po krku :-))

 

 

25.2.2009

Psík z nášho chovu Fyleus  ( Geronimo ) má skvelý život pri svojej milujúcej majiteľke Viki a jej priateľovi. Ich návštevy sú spojené s temperamentným vyvádzaním našej malej Victorie a Fyliho. Neúnavne sa vedia klbčiť, ohrýzať sa a naháňať po celom dome. Toto je ich predstava o pravom psom živote, hoci na fotkách sa Fyli, ako je i vidno  správa spôsobne.

 

 

 

10.2.2009

V novembri minulého roka pribudla do našej chovateľskej stanice sučka menom

Victoria´S Secret King of Ivar

 je to sučka čiernej farby, narodená 11.9.2008

po rodičoch: Orinoco Flower King of IvarBilbo Gil-Endor

                                                                         

  a pred týždňom sme si boli vo Francúzsku pre dlho očakávanú a vytúženú slečnu menom

Dolce Vita du Domaine de Chanteloup

je  to svetloplavá, jemná sučka, narodená 26.10.2008

po rodičoch : Viva la Nana du Domaine de Chanteloup a Bel Aghios Minos du Domaine de Chanteloup

 

 

Tento rok sa výstavná sezóna, ako každoročne, otvárala v Trenčíne po dva výstavné dni 24. a 25. 1. 2009. Na výstavu som sa tešila nie len ja, ale aj chrtíci. K výstavisku sme dorazili včas ráno a v kľude sme si našli miesto a vybalili sa. Talianských chrtíkov posudzoval Dr. Miroslav Guniš. Do kruhu prišiel s dobrou náladou a úsmevom. Posudzovanie bolo korektné. Pán rozhodca sa prezentoval ako skúsený znalec a dlhoročný posudzovateľ chrtov.

Dardanos v triede mladých sa umiestnil so známkou V 2 a veľmi pekným a hlavne objektívnym posudkom.

Elendil v triede šampiónov bol posúdený so známkou V 2 Res. CAC a tiež odborným posudkom. Bola som veľmi spokojná a hlavne na Dardanka veľmi pyšná, lebo po dlhom čase stál opäť v kruhu a na veľmi klzkom povrchu to nemal vôbec jednoduché pri výstavných skúsenostiach, ktoré má, to zvládol skvelo.

 

 

Chceme popriať všetkým našim priateľom, majiteľom našich šteniatok i ostatným milým návštevníkom našich stránok do nastávajúceho Nového roka 2009 veľa zdravia, štastia a  úspechov  a tiež  samozrejme  radosti so svojich chrtích spoločníkov.

Neobzerajte sa prosím za starým rokom, ako Elendil a Dardanos, ale vykročte s radosťou do toho nového ....

Zuzana Slivoňová       

s rodinou a chrtíkmi

 

 

 

30.12.2008 - DARDANOS, ELENDIL, ARETA majú nové fotky a novinky sú tiež vo Fotogalérii.

 

 

27.12.2008  oslávil náš  ELENDIL Gil-Endor  tretí rok života. Rada by som poďakovala jeho chovateľke, pani Helene Podanej za jej rozhodnutie, lebo vďaka nemu je  môj  milovaný  Elinko  súčasťou môjho života a robí mi obrovskú radosť. Je držiteľom nespočetných výstavných ocenení a úspechov, je šampiónom troch krajín.

 

Blahoželáme Ti Elinko !

 

 

 

Tento víkend, 6. a  7. 12. 2008 sa niesol v znamení výstav v rakúskom Welse. Výstavisko vo Welse je veľké a priestranné, len hala č. 11, v ktorej sme vystavovali my chrtov bola najstudenšia zo všetkých po oba výstavné dni. Keďže je zmena rozhodcu možná, stalo sa. Pani S. Kuratko v sobotu neposudzovala. Náš kruh, kruh č. 50 pískal rozhodca P. Mazura. Pokiaľ prišli do kruhu chrtíci bolo takmer 14.30 hod. Elendil obstál so známkou V1, CACA , Res.CACIB. V nedeľu nám bol pridelený kruh č. 48 a posudzoval nám rozhodca R. Blumel, tiež z Rakúska. Toto posudzovanie bolo už svižnejšie, takže chrtíci v kruhu končili okolo 12.30 hod. Elendil získal V1, CACA.

Už v sobotu sme s ELENDILOM splnili poslednú podmienku pre udelenie titulu ŠAMPIÓN RAKÚSKA.

 

Po oba dni bol rozhodcami posúdení ako BOB psík CASANOVA des Princes de Kazan, majiteľa Zagoni Tamása.

 

 

DARDANOS Quindici oslávil prvý rok života 28.11.2008. Celá štvornohá i dvojnohá rodina mu zo srdca blahoželá.

 

 

 

Predošlý týždeň bol prelomový. Začali nám postupne odchádzať šteniatka. V utorok si Viki zobrala malého FYLEUSA, v sobotu odchádzali dvaja a to FLEGYAS do Košíc a FORONEUS ku Krisínke a Petrovi do Bratislavy. Doma nám zatiaľ ostáva malý FAVONIUS, ale len do piatka. Vtedy si príde po neho jeho nová rodina, ktorá sa už nevie dočkať. Píšeme si krásne správy a SMS, sme neustále v kontakte.

Vďaka mojim chrtíkom som spoznala a neustále spoznávam úžasných a krásnych, srdečných ľudí, ktorí šteniatkam poskytli veľa lásky, milujúcu rodinu a domov. Zo srdca im ďakujem.

 

Na fotografiách je Flegyas

 

 

31.10.2008 - Naši malí  „chlapci„ oslávili prvý mesiac života a takto si ho užívajú. Zatiaľ sú vyrovnaní vo váhe i výške. Ich nové rodiny sa na nich veľmi tešia.

 

 

23.10.2008 - Predstavujeme Vám  trojtýždňové šteniatka vrhu  „F„ :

Fyleus, Foroneus, Favonius, Flegyas

 

 

17.10.2008 - Nové fotky má Elendil, Dardanos, Santana, Areta a tiež sú vo Fotogalérii.

 

 

3.10.2008 sa konala v Budapešti Európska výstava psov, EUROPEAN DOG SHOW. Tešili sme sa na výstavu, ako na niečo výnimočné. Takmer vždy, keď prechádzam cez Maďarsko, cesta sa mi zdá nekonečná. Hoci sme  použili dialnicu, nepomohlo. To sme ale netušili čo nás bude čakať v Budapešti. Výstavisko Hungexpo, kde sa táto prestížna výstava konala, je na druhom konci mesta a prejsť tento úsek nám trvalo 2 a pol hodiny. Keďže výstava mala podľa propozícií začínať o 10.30 vôbec sme netušili, ako to všetko stihneme. Žiadne pútače nás nesprevádzali ulicami Budapešti, žiadna reklama na Eurodogshow, ani len tabuľa, ktorá by nás nasmerovala na výstavisko. Konečne sme dorazili na miesto, bolo 11.30 a ponáhľali sme sa do haly "D". To už bežalo posudzovanie. Nemala som veľa času sa pripraviť, pripraviť Elendila a už vyhlasovali triedu šampiónov, v ktorej sme sa i my vystavovali.

 

Celkovo bolo prihlásených 108 chrtíkov. Asi 10 chrtíkov na výstavu neprišlo, ale i tak bolo na čo pozerať. Konkurencia bola vskutku veľká, prišli chovatelia s chrtíkmi z Francúzska, Talianska, Belgicka. Väčšina chrtíkov bola šandardnej výšky a vysokej kvality. Snáď som ani prerasteného chrtíka nevidela. To len stredná Európa holduje tomuto trendu.

V triede šampiónov bolo prihlásených 16 chrtíkov a odvystavovalo sa ich 14. Elendil bol pani rozhodkyňou Libušou Ubrovou dôkladne prezretý, predviedol svoj pohyb i postoj a skončil so známkou  Výborný . Pár chrtíkov vyšlo z kruhu so známkou VD.

V1, CAC získal psík z chovateľskej stanice Vertragus. Posudzovanie bolo veľmi organizované a profesionálne. Nakoniec BOB získala sučka ANTHINEA du Domaine de Chanteloup.

 

 

Vo večerných hodinách 27.9.2008 a v skorých raných hodinách 28.9. sa narodili Santane štyri šteniatka. Dvaja čierni a dvaja šedí psíkovia. Santanka aj šteniatka sú zdravé a vitálne. Ich pôrodná váha bola vyrovnaná. Pohybovala sa od 210 g po 240 g. 

Ich mená sú : FYLEUS, FORONEUS, FAVONIUS, FLEGYAS.

 

 

V uplynulých dňoch nás navštívila malá sučka Bianca aj so svojou majiteľkou. Je to nový prírastok do KCHCH plemena Cirneco dell Etna, malá COLISTO´S Bianca z Ruska.

 

 

 

3.9.2008 - Včera 2.9. sme so Santankou absolvovali u veterinára sono, ktoré potvrdilo, že krytie bolo úspešné. Veľmi som zvažovala toto krytie, ale nakoniec som sa rozhodla pre. Je to posledný vrh Santany Skarak.

 

Otec:  ELENDIL Gil-Endor

Matka:  SANTANA Skarak

 

Toto spojenie sa mi z minulosti osvedčilo a chcela som ho ešte raz zopakovať.  Pôrod predpokladáme koncom septembra.

 

 

2.9.2008 - Nové fotky vo Fotogalérii.

 

 

Včera 31.8. nás nečakane, ale veľmi milo prekvapila návštevou pani MVDr. Sedláková s manželom a "našim" DIOM (Diomedes). Videla som ho po prvý raz odkedy od nás odišiel a veru je z neho krásny chrtík, ktorý by bez obáv mohol konkurovať vo výstavných kruhoch ostatným chrtíkom. Škoda len, že na výstavy nechodí. Je poslušný a disciplinovaný a má veľmi priateľkú povahu. Som spokojná a plná radosti, že šteniatka z vrhu „D“ sa tak vydarili.

 

 

 

Tento rok sme prázdniny zakončili Medzinárodnou výstavou INTERDOG BOHEMIA v Mladé Boleslavi, kde som prihlásila do triedy mladých Dardanosa  a do triedy šampiónov sa s nami išiel prevetrať aj Elendil. Kruh, v ktorom sme sa i my vystavovali, posudzovala rozhodkyňa z Grécka pani Richard Pet. Všetci sme boli presvedčení, že náš kruh bude viesť pán rozhodca, usudzovali sme podľa mena a na naše veľké a milé prekvapenie prišla do kruhu milá, príjemná blondínka, ktorá veru nezaprela svoje grécke črty.

Vystavovalo sa 12 chrtíkov a pani rozhodkyňa posudzovala s prehľadom a všetko nasvedčovalo tomu, že chrtíkom rozumela. Dardanos nastupoval do kruhu ako druhý v poradí po doraste a v pohybe sa predviedol veľmi pekne, no na stole sa mu veľmi nedarilo, ale rozhodkyňa si dôkladne prezerala nielen Dardanosa, ale všetkých vystavovaných chrtíkov. Tento malý problém stolerovala a Dardanos z kruhu vyšiel so známkou V1, CAJC  s podrobným a odborným posudkom.

V triede otvorenej, kde sa vystavoval jeden chrtík, rozhodkyňa neváhala zadať i VD. V šampiónoch mal Elendil konkurenciu chrtíka Eledi Elmo of Devils Pigeons s Lotyšska. Prišla s ním i s ostatnými svojimi chrtíkmi vystavovať pani Jelena Jegorovova. Elendil mu bol rovnocenným partnerom, krásne sa predviedol, ale pani rozhodkyňa sa rozhodla udeliť V1 CAC, CACIB jemu a Elendil sa umiestnil s V2, res.CAC, res.CACIB na druhom mieste.

Dardanos sa ocitol v kruhu ešte raz a to keď sa udeľoval titul BOB. Pani rozhodkyňa tento titul pridelila šampiónke menom SHIVA von Abakan, na ktorú sme si vôbec netypovali ani s udelením titulu CAC. Takže nás to dosť prekvapilo.

 

Počasie nám prialo, bolo slnečno a priam horúco, prezreli sme si výstavný komplex, ktorý je využívaný  ako dostihová dráha, nakúpili nejaké dobroty pre chrtíkov a vypravili sa na cestu domov.

 

 

Opäť sme sa ja, DardanosElendil zúčastnili Klubovej výstavy chrtov na dostihovej dráhe v Bratislave v piatok 15.8.

Kruh talianských chrtíkov posudzovala rozhodkyňa Vija Klučniece z Litvy.

 

Dardanos Quindici sa posledný raz predviedol v triede dorastu a obstál veľmi nádejne so známkou VN 1. Súťažil aj o najkrajšiu hlavu a záverečných súťažiach sa umiestnil 4-BIS dorast, čo ma veľmi potešilo.

Elendil Gil-Endor v triede šampiónov sa s pekným posudkom umiestnil na druhom mieste s V2 res.CAC za Eroicom de Valverde Santo a tretí v poradí bol psík z Poľska Emir Niby Nic. Elendil sa v ďalších súťažiach  uchádzal aj o najkrajšiu hlavu a najkrajší pohyb.

Ako som posudzovanie chrtíkov pozorovala, tak pani rozhodyňa preferovala skôr chrtíkov vyšších, so silnejšou stavbou tela.

Klubovým víťazom sa stal Lux Loral Dario Donatello. Za chrtíka s najkrajším pohybom bol pani rozhodkyňou  vybraný Eroico de Valverde Santo a chrtík s najkrajšou hlavou bol chrtík z triedy veteránov Nebbiolo del Discoletto.

 

Dardanos Elendil

 

 

19.7.2008 sme sa zúčastnili MVP v Oberwarte. Posudzovala rozhodkyňa z Českej republiky, pani Libuše Ubrová. Bolo príjemné slnečné počasie, výstavisko priestranné a veľké, len atmosféra mi vôbec nepripadala výstavná. Všade  ticho a smutno, len psí brechot oznamoval, že sa nachádzame na mieste, kde majú stretnutie psí miláčikovia a ich majitelia. Elendil bol prihlásený do triedy šampiónov a u rozhodkyni bol posúdený so známkou V2 Res.CAC. Konkurenciou mu bol chrtík Il Cagnolino Fernando z Poľska.

 

 

Po dvoch týždňoch od KV v Náměšti nad Oslavou sme navštívili  28.6.  s Elendilom Medzinárodnú výstavu INTERCANIS v Brne. Na propozíciách bol ako rozhodca uvedený pán Panuška, ktorý sa ale z osobných dôvodov nemohol zúčastniť a tak kruh talianských chrtíkov posudzoval rozhodca z Rumunska pán  dr. C. Vantu, pre mňa neznámy a predpokladám, že pre viacerých vystavovateľov. Posudzoval aj greyhoundov, ktorý boli pred chrtíkmi a šlo to celkom rýchlo. Chrtíkov bolo prihlásených 12. Posudzovanie bolo rýchle, povrchné a nezodpovedné. V medzitriede pán rozhodca usúdil, že nezadá tituly, len výborné s poradím. Odprezentovali sa traja chrtíci. My, ktorí sme sa prizerali, sme sa len mĺkvo čudovali. Prvé miesto s V1 pán rozhodca pridelil chrtíkovi robusnej stavby tela, s výraznou veľkou hlavou a výškou. Elendil v triede šampiónov získal známku V2 Res.CAC, v kruhu nemal problém, bol v pohode, za čo mu ďakujem. O CACIB do kruhu vyzval rozhodca aj chrtíka z medzitriedy s V1, ktorému neudelil titul, hoci sa jeho majiteľka ohradila. Nemenilo to nič na jeho rozhodnutí opätovne ju požiadať, aby o CACIB nastúpila. Takže o tento prestížny titul sa v kruhu zišli traja chrtíci Huewee z Kozího vršku, Phill King of Ivar a Aeron de Marte Moor. Napriek tomu, že prvý z nich nemal zadaný CAC, získal dokonca CACIB a tak mu rozhodca dodatočne titul CAC pridelil. Bolo to hrubé porušenie vystavného poriadku. Nakoniec BEST OF  BREED, kde sa objavil v kruhu aj tento psík, získala jemná, krásna sučka Fréawyn Gil-Endor. K  titulu jej srdečne blahoželáme, hoci pani H. Podaná na mňa nepôsobila dojmom šťastnej majiteľky úspešnej sučky. Všetci sme boli sklamaní z kvality posudzovania na tejto MVP. Výstavné poplatky nie sú lacnou záležitosťou a som presvedčená, že každý z vystavovateľov by za ne ocenil a prijal kvalitu, odbornosť, korektnosť a prístup v posudzovaní.

 

 

Sobota 14.6. 2008 bola pre nás krásnym a úspešným dňom. Dardanos QuindiciElendil Gil-Endor sa zúčastnili Klubovej výstavy KCHICH v Náměšti nad Oslavou v ČR. Prihlásených  bolo 27 chrtíkov od baby triedy po veteránov. Je veľmi príjemné a poučné vidieť toľko krásnych chrtíkov na jednom mieste. Výstavu usporiadatelia zabezpečili v krásnom prostredí zámockého parku a bola spojená s KV vlkodavov a deerhoundov.

Talianských chrtíkov posudzoval pán rozhodca z  Nórska, Knut Blutechr. Je dlhoročným chovateľom greyhoundov a whippetov.  Jeho posudzovanie bolo veľmi precízne a korektné.  Každému chrtíkovi venoval patričný čas, dôkladne si ho prezrel a požiadal o predvedenie v pohybe. Dardanos sa predviedol v triede dorastu a od pána rozhodcu má excelentný posudok. Páčila sa mu jeho hlava, hladká a jemná srsť, dobrá stavba tela a pekné predvedenie. Získal známku VN 1, Super puppy.

 

V triede víťazov sa v konkurenci Aerona de Marte Moor a Ceysse Bugsy predviedol aj  náš  Elendil Gil-Endor. Teraz môžem povedať, že doslova exceloval u pána rozhodcu. Elendil sa predviedol, ako skutočný šampión, pánovi rozhodcovi sa páčil v každom ohľade o čom svedčí i jeho posudok a umiestnenie.  Získal od pána rozhodcu známku V1, CAC, KV 2008, BOB. Som veľmi pyšná na oboch našich "chlapcov". Urobili nám veľkú radosť.

 

Dardanos Quindici Elendil Gil-Endor Elendil Gil-Endor Elendil Gil-Endor

 

 

16.5.2008  na dostihovej dráhe v Petržalke náš Klub chovateľov chrtov usporiadal už tradične Špeciálnu výstavu chrtov. Od rána sa začali na mieste sústreďovať majitelia  a chovatelia chrtov. Na Špeciálnu výstavu chrtov boli pozvaní rozhodcovia  Lotte  Jorgensen z Dánska, Malo Alcrudo Rafael zo Španielska a Elmar Sistermann z Nemecka.

Kruh č. 3, v ktorom sme i my vystavovali chrtíkov posudzoval pán rozhodca Elmar Sistermann. Do kruhu postupne prišlo 23 chrtíkov, čo je veľmi slušný počet . Prišli vystavovatelia z Českej republiky, z Lotyšska a od nás zo Slovenska. Klubové výstavy sú hlavne pre členov ale i nečlenov klubu veľkou a príjemnou spoločenskou udalosťou.

V triede baby sa po prvý raz ukázal Dardanos a počínal si veľmi dobre. Na to, že to je mladý a neskúsený psík, sa pekne predviedol a na  posudzovacom stolíku stál ako ostrielaný psík. Elendil sa v triede šampiónov predviedol v konkurencii  Alibabu a Eroica de Valverde Santo. Pán rozhodca udelil V1, CAC Elendilovi Gil- Endor. Toto ocenenie si vysoko ceníme pri takej silnej konkurencii. V triede baby sa predviedla aj sučka z nášho chovu Deianeira a bola úžasná. Myslím si, že sa ukázala  v každom ohľade ako veľmi nádejná, čo má aj v posudku od pána rozhodcu.

Šteniatka z nášho chovu mi v tento deň urobili veľku radosť. Držím im palce v ich budúcej výstavnej kariére.

 

 

13.5.2008 - Nové fotky vo Fotogalérii, tiež má nové fotky DIOMEDES, DEIANEIRA, DARDANOS, EILEITYIA.

 

Ďalšie vrhy plánujeme koncom roka 2008 a začiatkom roka 2009.

 

 

 

V nedeľu neskoro večer sme sa vrátili z dvojdňovej MVP-CACIB z Miskolca. Cesta to bola náročná. Ubytovanie sme si zabezpečili v Rimavskej Sobote a odtiaľ sme v sobotu ráno vyrazili do Miskolca. Výstava sa konala vo vysokoškolskom športovom komplexe na voľnom priestranstve. Veľké šťastie sme mali my aj usporiadatelia, že počasie bolo priam ukážkové s letnými hodnotami a slnečnou oblohou po celé dva výstavné dni. 26.4. posudzovala kruh chrtov Dr. Balogh Zsuzsanna. Posudzovanie otváral Afgánsky chrt. Talianských chrtíkov prihlásených do kruhu bolo 8 aj sa ich 8 odvystavovalo. Najväčšie zastúpenie mali chrtíci z Poľska, dvaja boli zo Slovenska (Galileo Pustynny Wiatr a Elendil  ) a jedna sučka bola z Maďarska.

Väčšinou to boli chrtíci silnejšej stavby tela, robusnejší a vyšší. Elendil v triede šampiónov od pani rozhodkyne dostal známku V2.  V1, CAC, CACIB dostal chrtík robusnejší Il Cagnolino Fernando Karoliny Fraczkirwicz z Poľska. BOB pani rozhodkyňa udelila sučke z Maďarska Gyalogkakukk Cikk-Cakk.

V nedeľu 27.4. posudzoval rozhodca Korózc András a kruh otvárali opäť  afgáni. Tento krát sme ostali pod stromami v aute, pretože slniečko pieklo a nemali sme so sebou nič, čo by nás a hlavne Elendila pred páľavou chránilo. V nedeľu sa vystavovalo 7 chrtíkov. Na tento deň bol prihlásený aj chrtík z Českej republiky Aznavur del Maestro Soalpelino pána Šmidu. Opäť chrtíci z Poľska a sučka z Maďarska. Elendil mal v triede šampiónov konkurenciu čierneho chrtíka Victor AllÍtalica  z Poľska, pani Pindera. Má od pána rozhodcu pekný posudok a jeho známka v tento deň bola V2, Res.CAC, Res.CACIB.  CACIB získal chrtík Il Cagnolino Fernando. Musím Elendila pochváliť za jeho výkon a predvedenie. Po oba dni bol úžasný,  ďakujem mu za to.

 

 

Nové fotky vo Fotogalérii.

 

 

Máme za sebou ďalšiu z výstav, ktorá sa konala 19.4.2008 v Českých Budejoviciach, ako Medzinárodná výstava psov. Prihlásených bolo 13 chrtíkov a odprezentovalo sa ich 12. Posudzovala pani rozhodkyňa Vlastimila Ronovská. Elendil bol prihlásený do triedy šampiónov a bol v nej sám. No i v triede otvorenej bol iba jeden chrtík. Pani rozhodkyňa Elendilovi nevytkla žiadne vady, naopak sa jej veľmi páčila Elendilova kvalita srsti a jeho predvedenie. Udelila mu známku V1, CAC.

Do kruhu sme nastúpili opäť s chrtíkom z triedy otvorenej AMERICAN GIGOLO du Manoir des Ombreuses o CACIB.

Tento titul pani rozhodkyňa prisúdila Elendilovi . O BOB sme v kruhu stáli s ďalšími štyrmi chrtíkmi a pani rozhodkyňa sa tento titul rozhodla udeliť krásnej sučke z medzitriedy FRÉAWYN Gil-Endor. Blahoželáme jej.

                         ELENDIL Gil-Endor splnil poslednú podmienku na udelenie titulu  ŠAMPIÓN  Českej republiky. 

 

 

12.4.2008 sme sa zúčastnili výstavy vo Wieselburgu, kde bol Elendil prihlásený do triedy śampiónov. Každý z nás, kto na výstavy chodí aj do iných krajín, ako je SR a ČR vie, že to nie je lacná záležitosť. Vo Wieselburgu posudzoval rozhodca zo Slovenska, staručký pán, snáď viac ako 80 ročný  Bedrich Meszaros. Posudzoval afgánskych chrtov, whippetov, chrtíkov. Bolo to pre neho očividne náročné a mal problémy sám so sebou. Povedala by som, že kvalita jeho rozhodovania bola priamo úmerná jeho veku a momentálnym znalostiam a schopnostiam. Elendil mal vo svojej triede konkurenciu plavého psíka menom TAKUGAVA Velikiy Vlastitel. Od pána rozhodcu má posudok, v ktorom nemá vytknutú jedinú vadu, naopak sa rozhodcovi páčil hlboký hrudník, pekná hlava, dobre zložené ucho, krásne zuby, správne úhlenie  vpredu i vzadu a napriek tomu od pána Meszarosa dostal známku veľmi dobrý.

Spočiatku som si myslela, že cez tento posudok prejdem mlčaním a nebudem ho komentovať, ale nakoniec mi to nedalo, pretože by sa malo zvažovať do akého veku je rozhodca vôbec spôsobilý tento post zodpovedne a vedomostne na úrovni zastať. To čo som videla dalo hanebnú facku tejto funkcii. Bolo to očividné už pri posudzovaní afgánskych chrtov až po talianských chrtíkov.

 

 

ELENDIL Gil-Endor

V1, CAC, BOB, BIG 3

 

30.3.2008 sa konala v Nitre  výstava psov Nitracanis, ktorej sme sa zúčastnili. So sebou sme na výlet zobrali aj malého Dardanka, aby si obzrel a nasal atmosféru výstavy. Veď je veľký predpoklad, že pôjde v šľapajách svojho otca Elendila Gil-Endor.

Výstavný komplex je teraz v prestavbe, ale tento raz bolo príjemné výstavisko navštíviť. Aspoň ja som ten pocit mala. Kruhy boli priestranné, veľké, príjemné prostredie a veľa priateľov a známych len umocňovalo túto atmosféru. Kruh Talianských chrtíkov posudzoval pán rozhodca V. Vojtek. Prihlásených bolo 10 chrtíkov. Elendila som už prihlásila do tiredy šampiónov a tak sa v kruhu stretol s veľkou konkurenciou, šampiónom SR,ČR, Rakúska Eroicom de Valverde Santo. Rozhodovanie mal pán rozhodca asi veľmi ťažké. Myslím si to pre to, že sme si kruh zabehli viac krát, i v postoji sme sa museli prezentovať viac krát a to sme pred tým chrtíka postavili na predvádzací stôl, kde si ho rozhodca prezeral. Nakoniec prišlo k verdiktu. Elendilovi pán rozhodca udelil V1, CAC.

Potom sme sa v kruhu stretli ešte s ostatnými chrtíkmi, ktorí získali známku CAC o B O B. Tu sme si rovnako zabehli kruh a musím povedať, že Elendilovi tento deň prial. Bol vyrovnaný, krásne sa predviedol v kruhu v pohybe a evidentne mal z toho radosť. Pán rozhodca sa rozhodol udeliť BOB Elendilovi.

Bolo krásne slnečné počasie a mne sa nakoniec nechcelo výstavisko ešte opustiť a tak sme ostali na záverečné súťaže. Aj Elinko si v nich mohol prevziať pohár za BOB. Keď nastúpili chrti za 10. skupinu FCI vôbec som netušila, čo nás čaká. Skupina nebola kompletná. V kruhu sme sa všetci prezentovali a pán rozhodca, ktorý desiatku chrtov robil, mimochodom pán rozhodca V.Vojtek, si určil užší výber. Ukázal aj na Elendila, ale to ja som nepochopila a tak sme ostali na mieste. Potom na nás ukázal ešte raz a požiadal nás vystúpiť a začal určovať poradie. Ocitli sme sa na treťom stupienku a Elednil získal ďalší titul  z tejto výstavy 3-BIG .

Bolo to priam neuveriteľné, ak zoberieme v úvahu, že tento titul sa v packách chrtíka objaví zriedkavo. Je najmenší a teda, hoci i krásny, ale obvykle prehliadnuteľný v desiatke krásnych chrtov sa často na týchto stupienkoch neobjavuje.

Ďakujem mu z celého srdca za to, že som si s ním na tento stupienok mohla  siahnuť.

 

 

DARDANOS  Quindici má svoju novú rodinu. I keď sme si mysleli, že nakoniec nám náš miláčik ostane doma, predsa len v polovici mája odíde. Milí mladí pár zo Slovenska, ktorí žije v Prahe, sa zadíval do Dardanka. Vo svojom vlastníctve má už chrtíka z CHS Cantante. Boli ho pozrieť  pred mesiacom, opäť sme sa stretli na výstave v Nitre a rozhodli sa definitívne, že si ho zoberú. Na Dardankovi si veľmi zakladám a týto mladí ľudia sú jední, ktorým som sa rozhodla ho dať. Viem, že u nich mu bude dobre, že ho budú milovať a venovať sa mu a budem s ním v kontakte.

 

 

 

8.3.2008 na MVP v rakúskom Grazi mal Elendil doslova svoj deň  „D„. Rozhodkyňou kruhu bola pani Ľudmila Fintorová  zo Slovenska.  Prihlásených bolo 9 chrtíkov, z toho sa vystavovalo 8. Elendil mal vo svojej triede konkurenciu, psíka Song Pan Ain Moswen izabelovej farby, ktorý sa mi páčil.  Pani rozhodkyňa sa rozhodla udeliť  titul V1 CACA Elendilovi. Následne získal aj titul CACIB a BOB.  Je to jeho druhý CACIB a BOB v Rakúsku, čo si nesmierne vážime.

 

Znamená to pre mňa len potvrdenie Elendilových kvalít, čo mimochodom už dávno viem.

 

Robí dobré meno svojej rodnej chovateľskej stanici GIL-ENDOR a samozrejme ,že i našej chovateľskej stanici.

 

 

V pondelok 3.3.2008 nás navštívil DAIDALOS so svojou  majiteľkou. Je o neho veľmi dobre postarané a ja som spokojná, že i on sa dostal ku slečne, ktorá ho má rada a venuje sa mu. S Dardankom  spolu s celou chrťou rodinou stvárali divoké hry a tak predpokladám, že cestou do Košíc bol Daidalko taký unavený, že oddychoval.

 

 

 

Naše krásne sučky DEIANEIRA (Dorinka )  a EILEITYIA majú vo svojich nových rodinách krásny život.   Ich malitelia ich milujú a rozmaznávajú.

Eileityia oslávila   1.3.2008  3 mesiace. Blahoželáme.

 

DEIANEIRA EILEITYIA

 

 

DARDANOS, ktorý je zatiaľ doma i napriek veľkému záujmu o neho, oslávil 28.2.2008 3 mesiace. Rastie v krásneho psíka, je veľmi podobný svojmu otcovi.

 

 

 

Voľný je už len DARDANOS ! 

 

V čase, keď sa na stránkach objavil oznam, že dvaja psíkovia DARDANOS a DAIDALOS sú voľní, tak sa nečakane stalo, že DAIDALKA  si vybrala milá slečna a zobrala si ho do Košíc, kde pracuje. Veľmi sa mu tešila.

Daidalko chodí do práce a má neustálu spoločnosť svojej majiteľky.

 

Ostatní súrodenci sú neďaleko, v Bratislave, len Diomedes  odišiel do Trnavy k pani veterinárnej doktorke.

 

Všetkým našim šteniatkam želáme krásny život a milujúcu rodinu.

Ste s nami, i keď tu nie ste !!!

 

 

9. a 10.2.2008 sa konala MVP v Brne, na ktorej sa vystavoval Elendil. Chýba mu posledný titul CAC, aby splnil podmienku na Šampióna ČR. Kruh Talianských chrtíkov posudzovala pani rozhodkyňa V. Sosnová. Elendil o tento titul v kruhu šiel so psíkom Aeron de Marte Moor. Pani rozhodkyňa Elendilovi vytkla nie celkom ideálny pohyb zadných končatín  a to isté vytkla Aeronovi len s prednými končatinami. Umiestnili sme sa so známkou V2 Rec. CAC. Aeronovi de Marte Moor blahoželáme aj k získaniu  titulu CACIB a BOB.

 

 

5.2.2008 - Máme za sebou náročný týždeň. V pondelok nám odišiel ku svojej novej rodine Diomedes, vo štvrtok sme zabsolvovali druhé očkovanie a v piatok  odišla Deianeira (Dorinka). Cítime to my, ale aj šteniatka, ktoré ostali doma. Už to nie je to, čo bývalo. Predsa len päť šteniatok je poriadna svorka malých, vynaliezavých a neposedných šarvancov. Týto traja, ktorí zatiaľ ostávajú doma, akoby premýšľali, čo sa to deje.

Budúci piatok odchádza aj Eileityia a tak dvaja psíkovia Dardanos a Daidalos si budú musieť nateraz vystačiť v detských-šteniatkovských radovánkach.

 

 

DardanosDaidalos sú zatiaľ voľní a nateraz ostávajú so svojou rodinou. Dokedy, to ukáže čas.

 

 

Na MVP v Trenčíne 27.1.2008  ELENDIL Gil-Endor splnil poslednú podmienku na udelenie titulu

 

SLOVENSKÝ  ŠAMPIÓN  KRÁSY

  

Náš kruh posudzoval rozhodca pán P. Řehánek. Chrtíkov na tejto výstave, ktorá otvára výstavnú sezónu roku 2008, bolo veľmi málo. Odprezentovalo sa ich 5. Elendil bol vo svojej triede posúdený so známkou V1, CAC a preto sa uchádzal aj o titul CACIB. Konkurenciou mu bol psík z triedy strednej Lux Loral Dario Donatello. Nakoniec sme skončili druhí so známkou Res.CACIB.

 

 

24.1.2008 - Nové fotky vo Fotogalérii.

 

 

Vrh  „ D „

Šteniatka oslávili šesť týždňov svojho života a takto si nažívajú

                      

DIOMEDES   DARDANOS   DEIANEIRA   DAIDALOS

 

Vrh  „ E „

Jediné Aretkyne šteniatko

EILEITYIA

 

 

 

20.12.2007 - Malá Eileityia z vrhu "E" oslávila  dva týždne, je to zatiaľ kľudné, spavé šteniatko s veľkým apetítom. Aretka sa o ňu vzorne stará. Nie je nutné ich oddeľovať, svorne si nažívajú v jednom pelúšiku obe matky aj šteniaka a samozrejme, že nechýba Elendil.

 

 

 

19.12.2007 - Nové fotky vo Fotogalérii.

 

 

17.12.2007 - Od narodenia šteniatok vrhu „D“ prešli viac, ako dva týždne, otvárajú očká, stavajú sa na nôžky a sú úžasné.

 

 

Takto priateľsky si nažívajú obe sučky  SANTANA (matka) a ARETKA (dcéra) so šteniatkami:

 

 

 

1.12.2007 v podvečer 18.10 hod.  sa   nám narodilo šteniatko – sučka

zo spojenia

Elendil Gil-Endor  x  Areta Quindici

 

Pôrod trval trošku dlhšie a pre Aretku bol značne vyčepávajúci, ale zato narodenie maličkej bolo odmenou pre ňu, ale aj pre nás.

Malá Eileityia, tak sa maličká bude volať, dostala meno po bohyni pôrodu, ochránkyni žien pri pôrode. Podľa určitých prameňov bola

dcérou Dia a jeho manželky Héry. Myslím si, že toto meno jej právom  patrí.

 

 

 

V skorých ranných hodinách 28.11.2007 sa narodili šteniatka zo spojenia

ELENDIL Gil-Endor  x  SANTANA  Skarak

 

Jedna sučka a traja psíkovia sú zdraví a hlásia sa k životu.

 

Prajeme im veľa zdravia a v budúcnosti skvelú novú rodinu.

Veľmi sa im tešíme.

 

Ešte nás čaká prírastok  rodinného miláčika Aretky, ktorý by mal prísť na svet 30.11.

 

 

Chceme sa podeliť s našimi priateľmi a priaznivcami o ďalší úspech nášho Elendila.

Výbor KCHICH ČR mu udelil 27.10.2007 po splnení podmienok  titul

ŠAMPION Klubu chovatelů Italských chrtíků.

 

 

17.11.2007 sme sa s Elendilom zúčastnili MVP v Prahe na Letňanech. Kruh Talianských chrtíkov posudzovala pani rozhodkyňa M.Ružičková. Prihlásených bolo 11 chrtíkov a odprezentovalo sa ich 10. Elendil bol v triede otvorenej sám a jeho hodnotenie pani rozhodkyňou bolo V1, CAC. O  CACIB sme sa v kruhu stretli so strýkom Elendila,  interšampiónom BILBOM Gil-Endor. Elendil bol v pohode a tento deň bol pre neho výnimočný a úspešný. Pani rozhodkyňa mu udelila aj CACIB. O titul BOB sa Elendil uchádzal so sučkou z triedy šampiónov Cinderellou Pustynny Wiatr pani Baxovej, kde opäť zabodoval. Získal aj titul Víťaz Prahy.

 

Tento deň bol pre nás všetkých výnimočný aj pre to, že sme boli pozvaní rodinou Podaných, strávili sme čas s nimi a ich chrťou svorkou, kde bol Elendil zasa nejaký čas medzi svojimi najbližšími a musím povedať, že im to svedčalo.

Ďakujem rodine Podaných za milé a srdečné privítanie, pohostenie, za čas, ktorý nám venovali. Opäť máme za sebou skvelý víkend.

 

 

Dňa 4.11. sme na MVP v Nitre v kruhu, kde posudzoval  rozhodca pán Dr. Miroslav Guniš, s Elendilom  v triede otvorenej obstáli so známkou V1 CAC. Konkurenciou nám bol chrtík  King of Ivar Biscotti, mimochodom veľmi zaujímavý psík. Chrtíci boli ako obvykle poslední, ale to by v tomto prípade bol ten najmenší problém. Prekvapilo a zarazilo ma to, že pán rozhodca bol viac otrávený  a nervózny, ako naši chrtíci. Rozhodovanie v kruhu, posudzovanie v pohybe a v postoji sa zmenilo na maratón, ktorý bolo ťažké usledovať. Takže rozhodovanie bolo povrchné a rýchle, pán rozhodca nevenoval ani jednému chrtíkovi patričnú pozornosť na to, aby si ho prezrel. Kvalita rozhodovania rozhodne utrpela.

Ďalšia vec, ktorá na výstavu medzinárodného charakteru vrhá zlý tieň je to, že v kruhoch sa nevyužívali tabuľky s číslami, určujúce poradie úspešných jedincov, ani tabuľky s označením CAC, CACIB, BOB. Po hale sa povaľovali psie výkaly, ktoré majitelia miláčikov prehliadali a neodpratali. Trvalo, kým sa povinností ujali zodpovední pracovníci.  Len tak na okraj ešte pripomeniem, že výstavný poplatok v tomto prípade rozhodne nezodpovedá kvalite, ktorú sme zaň dostali.

 

 

!!! Radostné novinky !!!

Včera 29.10. na ultrazvuku sa potvrdilo, že krytie Santany a Aretky

bolo úspešné a v posledných novembrových dňoch môžeme  očakávať narodenie šteniatok.

Elendil sa stane dvojnásobným otcom.

Želám si, aby všetko dobre dopadlo a mojim milým sučkám prajem zdravie .

 

 

16.10.2007 - Nové fotky nájdete vo Fotogalérii.

 

 

6.10.2007 sme sa s ELENDILOM  zúčastnili MVP v Českých Budejoviciach. Elendil sa prezentoval v triede otvorenej v konkurencii ďalších dvoch chrtíkov a to King of Ivar Biscotti a Lux Loral Camelot Glorioso. Posudzoval rozhodca pán V. Panuška.  Pán rozhodca bol dosť prísny a podstatne viac si prezeral chrtíkov v postoji, ako v pohybe. Elendil z kruhu vyšiel so známkou V1, CAC.  O  CACIB  sa Elendil uchádzal v konkurencii Alibabu a   CH. Lux Loral Cesar Vittorio. CACIB pán rozhodca udelil práve jemu a Elendil získal res.CACIB.  Opäť máme za sebou krásny víkend a potešujúci Elinkov úspech.

 

 

3.10.2007 - PLÁNOVANÉ VRHY

"D" a "E"

 

V uplynulých dňoch sa uskutočnilo krytie oboch sučiek:

SANTANA Skarak   x   ELENDIL  Gil-Endor

Rodokmeň                          Rodokmeň

 

ARETA  Quindici   x   ELENDIL Gil-Endor

Rodokmeň                        Rodokmeň   

 

Nové fotky nájdete vo Fotogalérii a dve aj pri Santanke.

 

 

V TULLNE  29.09.2007 na Medzinárodnej výstave ELENDIL Gil-Endor doslova zabodoval. Rozhodovala pani rozhodkyňa Brigitte Suligoi zo Švajčiarska.

Zo 14 chrtíkov sa vystavovalo 12 a Elendil v medzitriede bol pani rozhodkyňou posúdený s V 1, CACA a krásnym posudkom. Elendil sa jej v každom ohľade páčil a podľa nej stelesňoval všetko, v čom by chrtík mal vynikať.  O CACIB sa Elendil uchádzal v konkurencii ďalších troch jedincov. Získal aj titul CACIB.  O BOB s Elendilom v kruhu šla sučka ILARIA dei Raggi di Luna. Tu bol Elendil zasa u pani rozhodkyni jednoznačným favoritom.  Urobil mi opäť veľkú radosť, bol to prekrásny víkend.

 

 

Na Moravskoslezské  národní výstave psov v Brne 8.9. 2007, kde kruh Talianských chrtíkov posudzoval rozhodca zo Slovenska Dr. Miroslav Guniš sa, Elendil Gil-Endor v triede otvorenej umiestnil s pekným hodnotením a známkou V1 CAC.

 

 

Na MVP Duodanube 19.8.2007 okrem Elendila sa vystavovala aj Santana Skarak. Elendil opäť v tirede strednej, no značne unavený z výstavného maratónu už nemal veľký záujem predviesť sa. Náš kruh posudzovala rozhodkyňa pani Fintorová. Elendil sa umiestnil so známkou V2 Res CAC. Santana v triede šampiónov sa umiestnila pred sučkou Lux Loral Cleopatra Victoria so známkou V1 CAC a tiež prestížne ocenenie CACIB. Vôbec som neočakávala u Santany takýto výsledok. Milo ma prekvapila.

 

 

Na MVP v Bratislave Duodanube 18.8.2007 sa vystavoval len Elendil a posudzovala rozhodkyňa z Ruska, pani Marina Ostrovskaja. V triede strednej bol so psíkom Alibaba . Elendil sa umiestnil so známkou V1 CAC. Ťažko povedať, čo sa pani rozhodkyni typovo páčilo, čo preferovala, aké kritériá má a čo v posudzovaní rozhodovalo, pretože v každej triede zadala titul typovo odlišnému psíkovi. Problém pochopiť jej princíp som nemala iba ja. Dôsledne sme sledovali jej posudzovanie a rozhodovanie viacerí.

 

 

Na Špeciálnej výstave chrtov 17.8.2007 na dostihovej dráhe Elendil Gil-Endor v triede strednej získal hodnotenie V2 Rec CAC. Posudzovala rozhodkyňa z Francúzska,

pani Jackie Bourdin.

 

 

Na Klubovej výstave chrtov 28.7.2007 v Bratislave, kde Talianských chrtíkov posudzovala rozhodkyňa z Talianska Maria Teresa Durando-Fasio, sa Elendil umiestnil v triede strednej so známkou V1 CAC.

 

Santana Skarak v triede šampiónov uspela so známkou V2 Res CAC.

 

 

21.7.2007 sa Elendil Gil-Endor zúčastnil Medzinárodnej výstavy v Oberwarte v Rakúsku. Talianských chrtíkov posudzoval rozhodca pán Gunther Ehrenreich z Rakúska. Elendil sa umiestnil v triede strednej so známkou V1  CACA. O CACIB a Res CACIB  sme sa v kruhu uchádzali vo veľmi silnej konkurencii chovateľskej stanice de Chanteloup.

 

 

Elendil Gil-Endor je od 1.7.2007  CHOVNÝ

 

 

Dňa 23.6.2007 sa konala v Brne Medzinárodná výstava psov. V tento deň boli posudzovaní chrti a teda aj Talianskí chrtíci. Celkovo  bolo prihlásených 12 chrtíkov, z toho vystavovaných 10. Rozhodcom v kruhu bol pán Petr Řehánek. Elendil šiel v triede otvorenej v konkurencii psíka Lux Loral Camelot Glorioso a umiestnil sa so známkou V2 Res CAC.

 

 

12.6.2007

Elendil Gil-Endor sa na Euro Dog Show v Zágrebe v triede strednej umiestnil so známkou V4. V triede strednej boli prihlásený 4 chrtíci. Pani rozhodkyňa V1 CAC udelila psíkovi menom Cosimo Del Barone Rampante. Elendil sa stáva skúseným psíkom na výstavách. Aj tu nemal problém s prostredím a pekne sa predviedol. Pani posudzovateľka si do V4 vyberala naozaj kvalitných jedincov, z ktorých mala problém (čo bolo na nej i vidieť) vybrať ich poradie. Nechala si štvoricu viac krát defilovať, zasa postaviť a rozhodovala. Svedčí to o kvalite. Dozvedeli sme sa, že taliansky rozhodcovia zväčša preferujú u Talianských chrtíkoch úplne rovné chrbty. Fakt je, že rozhodkyňa si na toto dávala zvlášť pozor. Stretli sme sa na výstave i s jednym z chovateľov chov.stanice de Chanteloup J. Laveyssiere z Francuzska. Pán Laveyssiere v Elendilovi spoznal svojho krásneho psíka Secreta, ktorý je Elendilovym otcom. Chvíľu pri nás pobudol a Elendila chválil. Som rada, že som sa mohla osobne s týmto milým pánom stretnúť. Víťazmi sa stali chovateľské stanice s dlhoročnou tradíciou v chove, ktoré odchovali už neraz špičkových chrtíkov. DEI RAGGI DI LUNA, DEL BARONE RAMPANTE, DE CHANTELOUP, samozrejme, že i ďalšie.

 

Pár fotiek z tejto výstavy nájdete aj vo Fotogalérii.

 

 

EURO DOG SHOW ZAGREB - piatok 8. júna 2007

 Talianský chrtík - rozhodkyňa Manola Pogessi Arnetoli z Talianska

Celkovo je prihlásených 54 Talianských chrtíkov

z toho 20 psíkov a 34 sučiek

Hala 10a, kruh 10

Na výstavu odchádzame 7. júna na poludnie

 

 

Dňa 1.6.2007 sa v Senci na Slnečných jazerách konala Celoštátna výstava psov. Krásny slnečný deň prial vystavovatežom a ich psím miláčikom. Na výstavu som tento raz prihlásila okrem Elendila aj Santanu a tak po dlhšej prestávke sa opäť ukázala v kruhu. Kruh Talianských chrtíkov posudzoval pán rozhodca Vlastislav Vojtek. Celkovo bolo prihlásených 7 chrtíkov, no z toho sa v kruhu odprezentovalo 5. Elendil sa v strednej triede krásne predviedol v kruhu i v postoji. Pán rozhodca mu udelil známku V1, CAC.  O BOB sme sa uchádzali v konkurencii Dio Diesela Bugsy, Cantarelly Cantante a Santany Skarak a pán rozhodca si Elendila vybral ako najkrajšieho psa plemena. Elendil mi od výstavy k výstave robí len a len radosť. Ďakujem Ti Elinko.

 

Santana sa v triede šampiónov predviedla v konkurencii sučky Dame Fortuna Bugsy a musím ju pochváliť, predviedla sa naozaj krásne v pohybe i v postoji a pán rozhodca jej udelil známku V1, CAC. Urobila mi veľkú radosť.

 

3.6.2007 sa v Nitre konala Medzinárodná výstava psov. Usporiadatelia v tomto ročnom období výstavu vždy organizujú na voľnom priestranstve vo výstavnom komplexe, ale žiaľ tento rok nám počasie neprialo, takže občas jemne spŕchlo. My sme síce mali šťastie, pretože kruh, v ktorom sa posudzovali aj Talianskí chrtíci, bol umiestnený v hale. Náš kruh posudzovala rozhodkyňa pani Iveta Vojteková. Na výstave sa vystavoval Elendil v triede strednej a pani rozhodkyňa si Elendila dôkladne prezrela, prehmatala, predviedol sa v pohybe i  postoji a z kruhu vyšiel so známkou V1, CAC.  O CACIB sme ešte raz stáli v kruhu s Eroicom de Valverde Santo a pani  rozhodkyňa CACIB udelila Eroicovi, psíkovi z triedy šampiónov, ktorý je starší, hotový vo vývoji i svalovej hmote a právom mu CACIB parí. Elendil z kruhu vyšiel s hodnotením Res CACIB. Aj v tento deň mi urobil neuveriteľnú radosť.

 

 

Nedeľa minulého víkendu 13.5.2007 sa opäť niesla v znamení výstavy. V Bratislave sa konala po prvý krát v tomto májovom čase MPV pod názvom SpringDanube všetkých plemien. Keďže to je novinka vo výstavnom kalendári SKJ, mala som dojem, že vystavovateľov a  psích miláčikov nebolo tak veľa, ako to býva zvykom. Príjemné počasie, čisté a priestranné prostredie na Inchebe v nás zanechalo dobrý dojem. Kruh Talianských chrtíkov posudzoval rozhodca László Erdos z Maďarska. V kruhu sa celkovo prezentovalo 8 chrtíkov. Elendil v triede strednej bol v kruhu s Dio Dieselom Bugsy . Pán rozhodca ho umiestnil so známkou V2 resCAC.

Stretli sme sa opäť po čase s priateľmi, ktorí nás prišli na výstavu pozrieť a povzbudiť v kruhu. Na výstavu sa prišiel s majiteľmi pozrieť i Cupico  Quindici, psík z našej chovateľskej stanice, bola to pre neho malá skúška odvahy, ale ako som ho videla, nemal s ničím problém, je to hyperaktívny jedinec.

 

 

7.5.2007

Dňa 5.5.2007 sme sa s Elendilom zúčastnili Klubovej výstavy chrtov v Lysej nad Labem, kde posudzovala pani rozhodkyňa Z. Holmerová. Elendil síce chudší, ale vo výbornej forme predviedol svoje kvality. Predviedla ho chovateľka pani PhDr.Helena Podaná, z ktorej chovateľskej stanice náš Elendil pochádza. Bol predvedený veľmi pekne, veď skúsenosti pani chovateľky to len potvrdili a Elendil získal v triede otvorenej V1 CAC a v konkurencii o Najlepšieho psa súperil s Dio Dieselom Bugsy, kde tiež uspel a pani rozhodkyňa si ho vybrala ako Najlepšieho psa a Víťaza plemena BOB. Vežká škoda pre Elendila bolo to, že nie sme členmi Českého Klubu chovateľov chrtov, pretože by bol i Klubovým víťazom.

 

V Banskej Bystrici sme sa zúčastnili Celoštátnej výstavy psov dňa 6.5.2007, kde kruh chrtov a tiež Talianských chrtíkov posudzovala pani rozhodkyňa I. Vojteková. Elendil sa v triede strednej predviedol presne tak, ako to dovoľovalo počasie. Ako sa často stáva, Banská Bystrica pritiahla vo výstavný deň zasa sychravé a daždivé počasie, ktoré predvádzajúcim jedincom nesvedčí. Elendil z kruhu  odišiel so známkou V1 CAC a o BOBa súperil s chovom pani Baxovej Ceysse Bugsy a Dame Fortuna Bugsy. Pani rozhodkyňa sa rozhodla BOB udeliť psíkovi z triedy šampiónov Ceyssemu Bugsy.

 

 

Máme za sebou dva krásne výstavné dni, v ktoré nám náš Elinko urobil skutočne veľkú radosť. Som hrdá, že môžem mať vo svojom chove tak krásneho a perspektívneho jedinca. Vďaka pani Podaná.

 

 

2.5.2007 - Máme nové fotky vo Fotogalérii.

 

Zúčastnili sme sa MVP v Prahe dňa 28.4.2007, kde sa náš Elendil Gil-Endor po prvý krát predviedol v triede strednej a predviedol sa veľmi pekne. Pán rozhodca Espen Engh sa dôkladne venoval každému posudzovanému jedincovi a Elendil vyšiel z kruhu s dobrým a objektívnym posudkom a so známkou V2 RecCAC. Urobil mi skutočne veľkú radosť.

 

 

Dňa 18.3.2007 na výstave v Nitre uspela sučka z nášho chovu Briseida Quindici v triede mladých, kde získala V1 CAJC a splnila podmienku na udelenie Junioršampióna. Veľmi sa tomu tešíme a ďakujeme majiteľom Brisinky pani Prilinskej a pánovi Wicherovi za starostlivosť s akou sa jej venujú. Kruh talianských chrtíkov posudzovala pani rozhodkyňa I.Vojteková.

 

 

Dňa 10.3.2007 sme sa s Elendilom Gil-Endor zúčastnili MPV v Grazi. V triede mladých sa s Elinkom v kruhu predviedol aj psík

Kalif El Aakash, ktorý získal prvé miesto V1, JB. Elendil s V2 bol na druhom mieste. Kruh Talianských chrtíkov posudzovala rozhodyňa Susanne Kuratko z Rakúska.

Táto výstava na mňa neurobila dobrý dojem práve z hľadiska posudovania. Zarazilo ma posúdenie psíka, ktorému stáli uši, ako kopije, ako najkrajšieho psa plemena, teda BOB, k tomu CACIB a samozrejme CAC.

 

 

25.2.2007 - Máme nové fotky vo Fotogalérii.

 

 

12.2.2007

Takmer 10-týždňový Cupido odišiel v týchto dňoch do svojej novej rodiny. Bude nám vežmi chýbať jeho šantenie, hravosť a očká ako trnky. Prajeme mu láskyplných a milujúcich páničkov a šťastný život v novej rodine.

 

Dňa 10.2.2007 sme absolvovali MVP v Brne, kde kruh Talianských chrtíkov posudzovala pani rozhodkyňa Ing.R.Marešová. V kruhu s Elendilom sa predviedli i Aeron de Marte Moor  a Ital z Kopfsteinu. Pani rozhodkyňa Elendilovi dala excelentný posudok, bez jedinej výčitky. Elendil sa umiestnil so známkou V 2.

 

 

Dňa 28.1.2007 sme sa zúčastnili Medzinárodnej výstavy v Trenčíne s Elendilom Gil-Endor. Kruh Talianských chrtíkov posudzoval pán rozhodca Dušan Barlík. Elendil nastúpil do kruhu v triede mladých s konkurenciou psíka ITAL Z KOPFSTEINU. Náš Elinko sa krásne predviedol, v pohybe i v postoji sa ukázal ako vyrovnaný ostrieľaný psík a rozhodcovi sa páčil. Umiestnil sa so známkou V1 CAJC. Toto ocenenie nám vynieslo to, že sa Elendil stal Slovenským šampionom krásy mladých.

 

O BOBa sme sa uchádzali v silnej konkurencii chovu pani Baxovej, Briseidi Quindici. Tu opäť Elendil potvrdil svoje schopnosti a pán rozhodca si ho vybral, ako najkrajšieho psa plemena.

 

Na výstave v Trenčíne sa predviedla sučka z nášho chovu Briseida Quindici a v triede mladých v konkurencii troch sučiek Cantarelly Cantante a Irlin z Kopfsteinu sa umiestnila na prvom mieste so známkou V1 CAJC. Bris robí dobré meno chovateľskej stanici, z ktorej pochádza. Ďakujeme.

 

 

19.1.2007 - Tento týždeň mal náš Cupido 6 týždňov (pozrite si jeho fotky). Vo svojom vývoji vôbec nezaostáva za šteniakami narodenými načas. Súrodencov mu nahrádza chrtia smečka, od ktorej sa všetko učí. Len v noci mu je smutno. Keď sa zobudí, Aretka a Elinko spia a vtedy som jeho kamarátkou ja.

 

Máme nové fotky vo Fotogalérii.

 

Dňa 14.1.2007 sme sa zučastnili Hanáckej národnej výstavy psov v Olomouci. Do Olomouca sme prišli už deň pred výstavou a ubytovali sa v hotely Flóra. Malo to veľkú výhodu, pretože v deň výstavy bol Elendil aj my oddýchnutí. Výstavisko sa nachádzalo v parku a prostredie aj hala boli priestranné, len dosť chladné. Je dobre, že usporiadatelia výstavu rozvrhli do troch dní. Kruh talianských chrtíkov posudzoval rozhodca Vladimír Panuška. Do kruhu sme nastúpili s konkurenciou psíka Aeron de Marte Moor. Elendil sa v kruhu

predviedol pekne a pán rozhodca mu nič nevytkol o čom svedčí i posudok. Pekne sa ukázal i Aeron, čo mu vynieslo prvé miesto. Elendil sa umiestnil druhý so známkou V 2.

 

 

4.1.2006 - 2. januára 2007 oslávil náš malý Cupido 1. mesiac svojho života (pozrite si jeho fotky). Po peripetiách, ktoré sme prežívali od narodenia šteniatok a smútku, ktorý sprevádzal tie prvé dni hneď po strate dvoch sučiek, je maličký Cupido naším "benjamínkom" chovaným ako vo vatičke. Po mesiaci je to poriadny cvalík, ktorý rád spí a vyvaľuje sa v pelúchu, tak sme mu naordinovali pravidelný pohyb. Elendil má novú fotku.

 

 

3.1.2007 - Doplnili sme výšku Santanky, Aretky , Elendilka a Linky na stránky o chrtíkoch.

 

 

30.12.2006 Nové fotky vo Fotogalérii. Pár fotiek má aj Bellonka.

 

 

Dňa 2.12.2006 tesne po polnoci sa Santanke predčasne narodilo prvé šteniatko, sučka a postuple do ranných hodín ešte ďalšia sučka a psík. Pôrod nastal o 6 dní skôr, vôbec sme ho ešte nečakali, šokovalo nás to. Pôrodná váha bola samozrejme nízka. O šteniatka sme bojovali celým srdcom,ale žiaľ druhorodená sučka boj o život vzdala v nedelu ráno a prvorodená v skorých ranných hodinách v pondelok. Z hľadiska prežitia je ten posledný týždeň kľúčový pre šteniatka. Ostal nám psík, ktorý bol ale životaschopný,vitálny a svoj boj o život vyhral. Veľmi sme mu pomáhali a držali palce. Má už viac ako týždeň a je z neho krásny bacuľatý psík. Volá sa CUPIDO. Určite nám vynahradí ten smútok a beznádej,ktorú sme prežívali posledné dni. Santanka sa o neho stará a čo je hlavné, je v poriadku.

 

 

 

Dňa 18.11.2006 sa Elendil Gil-Endor zúčastnil Medzinárodnej výstavy v Prahe, kde kruh talianských chrtíkov posudzovala pani rozhodkyňa Z. Holmerová. V triede mladých psov sa z prihlásených 6 odprezentovalo 5 chrtíkov z toho traja chrtící boli z chovu Gil-Endor. Durin, Elendil a jeho brat Elrond, ktorý je veľmi pekný. Prvé miesto obhájil Durin, druhý v poradí bol Elrond, hoci s predvádzaním mal trošku problém,ale má krásnu postavu a je viac hotový, tretie miesto obhájil Elendil Gil-Endor. Náš Elendil mal posledné dni problém s jedlom,čo sa ukázalo i na jeho zovnajšku, hoci mu pani rozhodkyňa nevytkla nič, práve naopak má krásny posudok, len bol chudý.

 

Na výstave v Prahe sa predviedla už druhý krát sučka z nášho chovu Bellona Quindici. V tiede mladých získala už druhé ocenenie V1 CAJC a tým sa posunula zasa o krôcik k získaniu titulu Junioršampión ČR. Držíme jej palce a tešíme sa z jej úspechov.

 

 

Dňa 10.11.2006 sa Elendil Gil-Endor zúčastnil Svetovej výstavy psov v Poznani v Poľsku a zo 14. psíkov v triede mladých obhájil známku Výborná s veľmi pekným posudkom.Náš kruh posudzoval rozhodca zo Španielska Javier Sánchez Fernández. Umiestnenie udeľoval iba do štvrtého miesta. Ďalšie známky boli bez poradia, čo je veľká škoda.

 

Tento výkend mali naši chrtíci výstavný. V sobotu 4.11.2006 sa zúčastnili Špeciálnej výstavy chrtov v Nitre,kde kruh chrtíkov posudzoval rozhodca z Nórska pán Arne Foss. Elendil Gil-Endor v triede mladých psov z dvoch psíkov obhájil prvé miesto so známkou V1 CAJC a objektívny posudok.


Areta Quindici v triede otvorenej z pomedzi 6 posudzovaných sučiek skončila so známkou VD.


Treba povedať, že známka výborný okrem prvého miesta bola ojedinelá. Známkou VD bolo ohodnotených pomerne dosť posudzovaných jedincov.
Santana Skarak v triede šampiónov skončila na druhom mieste so známkou V2 R-CAC za Holly di Branco Piccolo.Na Medzinárodnej výstave v Nitre 5.11.2006 posudzovala náš kruh rozhodkyňa z Anglicka pani Jean Malley.
Elendil Gil-Endor v triede mladých obhájil prvé miesto z predošlého dňa a získal V1 CAJC. Len je veľká škoda,že nemal konkurenciu, je lepšie pre psíka i pre posudzovateľa,ak má s čím porovnávať.

Areta Quindici v triede otvorenej získala V3, čo ma potešilo a pekný posudok.

Santana Skarak v triede šampiónov opäť obhájila druhé miesto so známkou V2 R-CAC.
Úprimne sa teším z umiestnenia mojich milých chrtíkov, urobili mi veľkú radosť.

Po prvý krát sa na výstave v oba dni predstavila suška z našej chovateľskej stanice Briseida Quindici. Je začiatočník vo vystavovaní, čo jej bolo prepáčené, ale pani rozhodkyni sa páčila a na Medzinárodnej výstave 5.11.2006 v triede mladých získala známku V1 CAJC, čo nás samozrejme veľmi teší. Je to ďalšia sučka Quindici, ktorá dúfam bude pokračovať vo výstavnej kariére.

 

 

Dňa 7. 10. 2006 CACIB České Budějovice, rozhodkyňa: Dana Kupková

Elendil Gil - Endor  - V1 CAJC
Na výstave v Českých Budejovicích sa pekne predviedol aj Elendil Gil-Endor a v triede mladých z pomedzi konkurencie troch psíkov sa pani rozhodkyňa nakoniec rozhodla udeliť Elinkovi známku V1 CAJC.

Na výstave mal veľkú a silnú konkurenciu, ale tiež podporu svojej rodnej chovateľskej stanice Gil-Endor. O BOBa sme sa uchádzali takpovediac z jedneho hniezda, takže bezkonkurenčne si ho oprávnene zaslúžil a i získal Bilbo Gil-Endor. Blahoželáme !
 

Bellona Quindici - V1 CAJC


Na Medzinárodnej výstave v Českých Budejovicích sa po prvý krát v triede mladých predstavila sučka z našej chovateľskej stanice Bellona Quindici. Na to, že bola po prvý krát v kruhu sa predstavila pekne a pani rozhodkyňa jej dala veľmi dobrý posudok, čo nás teší. Na výstave som ju videla po dlhom čase a potešilo ma, v akú krásnu mladú šučku sa Bellonka formuje. Je už vidieť, že postavu zdedila po otcovi a pevne verím, že i jej výstavná kariéra sa bude uberať týmto smerom. Držíme je palce.

 

BOB

 

 

Dňa 30.9.2006 Elendil Gil-Endor na výstave v Tullne sa po prvý krát predstavil v triede mladých a umiestnil sa na prvom mieste so známkou V1 Jugendsieger.


Talianských chrtíkov posudzovala pani rozhodkyňa Dois Getzinger z Rakúska. Elinko nám urobil veľkú radosť a sme na neho pratrične hrdí.

 

Dňa 23. 9. 2006 sme sa zúčastnili Národnej výstavy psov v Brne.
Talianskych chrtikov posudzovala rozhodkyňa MVDr. Michaela Pavlásková.

Elendil Gil-Endor v triede dorastu získal VN 1

 

Santana Skarak v triede otvorenej získala V1 CAC Národní vítěz

 

 

Dňa 2. & 3. 9. 2006 - Jch. AMOS Qundici - fotky 19 mesiacov

 

2. 9. 2006

CACIB Mladá Boleslav, Š.Štefík

V1 CAC

3. 9. 2006

KV KCHICH CZ Mladá Boleslav, L.Ubrová

V1 CAC

Amoskovi chýba len 1x CAC ČR na dokončenia CHAMPION CZ a JCH. CZ, ďalej mu chýba len 19 bodov do KLUBOVÉHO CHAMPIONA KCHICH CZ.

 

 

Dňa 19.8.2006 sme sa zúčastnili Medzinárodnej výstavy psov v Bratislave.
Talianskych chrtíkov posudzoval rozhodca z Francúzska DUPAS Jean-Jackques.

Elendil Gil-Endor v triede dorastu získal VN.

 

JCH.Areta Quindici v triede strednej získala V.

 

Santana Skarak v triede otvorenej získala V1 CAC CACIB a stala sa
Slovenským šampionom krásy!

 

17. 06. 2006 - SVCH Konopiště
Elendil Gil - Endor - VN1 Best Baby


Areta Quindici - V2


Santana Skarak - V2

 

Na Špeciálnej výstave chrtov v Konopišti dňa 17.6.2006 sa po prvý krát predstavil nový člen chovateľskej stanice Quindici
Elendil Gil-Endor v tiede šteniatok so známkou VN1 Best Baby. JCH Areta Quindici v triede strednej obhájila V2 a Santana Skarak v triede otvorenej získala V2. Posudzovala pani Malgorzata Szmurlo z Poľska.

 

 

09.05.2006 CAC Banská Bystrica
rozhodca: Pavlásková Michaela
 

medzitrieda:
ARETA Quindici  - V2 res.CAC

 

 

V sobotu 18.3.2006 do chovateľskej stanice Quindici pribudol nový člen. Šteniatko Talianského chrtíka, psík ELENDIL Gil-Endor. I napriek dlhej ceste, ktorá ho unavila a vyčerpala, sa medzi našimi sučkami rýchlo spamätal a po výdatnom olovrante sa začal zoznamovať s novým domovom a jeho členmi. Nič ho nevyviedlo z miery, bol vyrovnaný a kľudný, z ničoho nemal strach. Spal celú noc bez najmenších problémov, i keď si myslím, že mu za svojou bývalou rodinou mohlo byť smutno. Budeme sa usilovať o to, aby bol spokojný, aby mu nič nechýbalo a hlavne ho budeme ľúbiť.

 

 

20.03.2006 NVP Nitra

Barzoj - rozhodca: MVDr. Michaela Pavlásková

HOMER z Pogranicza - V1 CAJC

 

Taliansky chrtík:
AMOS Quindici - V2


ARETA Quindici - V1 CAJC


Juniór Šampión Slovenskej republiky

 

 

12.02.2006 Klubová výstava Klubu chovatelov talianských chrtíkov
rozhodca: Petr Řehánek /CZ/

AMOS Quindici - V1 CAJC, Klubový víťaz mladých

 

 

11.02.2006  MVP Brno
rozhodca: František Bouček /CZ/
 

AMOS Quindici - V2

ARETA Quindici - VD3

 

 

31.01.2006  MVP Trenčín
 rozhodca: Petr Řehánek /CZ/

AMOS Quindici - V2

ARETA Quindici - V2

 

 

14.01.2006 NVP Olomouc
AMOS Quindici - V1 CAJC